پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518571 تاریخ : 1399/06/07-13:07:21
,17,
افزایش 63 درصدی صادرات ایران به کشورهای اوراسیا

رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد:

افزایش 63 درصدی صادرات ایران به کشورهای اوراسیا

رئیس سازمان توسعه تجارت، از افزایش 63 درصدی صادرات ایران به کشورهای عضو مجمع اقتصادی اوراسیا خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، حمید زادبوم، گفت: از 5 آبان 98 تا آخر خرداد امسال، 383 میلیون دلار صادرات به اوراسیا داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، 63 درصد رشد داشت ضمن اینکه واردات ما از اوراسیا که بیشتر کالاهای اساسی است در این مدت یک میلیارد و 120 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 15 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه مجمع اقتصادی اوراسیا شامل 5 کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان است که این کشورها با حجم مبادلات تجاری 900 میلیارد دلاری به ویژه در شرایط کنونی برای ما بسیار مهم هستند افزود: موافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا هم اکنون موقت است و ما این موافقنامه را با 860 قلم کالا به مدت یکسال اجرا می کنیم، اما از سال دوم یعنی 5 آبان 99 وارد مذاکرات برای تجارت آزاد می شویم.

به گفته این مقام مسئول، برخی ها فکر می کنند اگر رقم واردات ما بیش از یک میلیارد دلار است، یعنی ما به طرف مقابل تخفیف دادیم؛ در حالیکه موافقنامه به دو شکل است؛ یعنی برخی از اقلام را تخفیف گرفتیم و برخی از اقلام را طرف اوراسیایی تثبیت تعرفه کرده است؛ بنابراین ما حدود 20 درصد اقلام را به طرف اوراسیایی تخفیف دادیم و حدود 80 درصد اقلامی است که تثبیت تعرفه شده است؛ یعنی از سایر کشورها هم با همین تعرفه می توانستیم وارد کنیم.

زادبوم اظهار داشت: موافقنامه موقت تجارت آزاد نشان می دهد که ادامه کار ما برای تجارت آزاد بسیار مثبت است و فضا و ظرفیت خوبی در این باره وجود دارد، اما افزایش صادرات ما به اوراسیا با مشکلاتی هم مواجه است. به طور نمونه زیرساخت های لجستیک، جاده ها، دروازه های مرزی، حمل و نقل و کشتیرانی ما به سمت روسیه و قزاقستان نیاز به توسعه دارد که اگر نتوانیم همزمان با افزایش تجارت با اوراسیا زیرساخت های لجستیک خود را تقویت کنیم این تخفیف در تعرفه ها فایده زیادی نخواهد داشت.

رئیس سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: موضوع دوم میان دو طرف ایرانی و اوراسیایی، تامین مالی است یعنی هم صادر کننده ایرانی و هم صادر کننده اوراسیایی باید بتوانند از خط های اعتباری خاصی برای توسعه تجارت استفاده کنند.

زادبوم ادامه داد: موضوع سوم همسان سازی و انطباق استانداردهای ما و اوراسیا در بخش صنعتی و بخش قرنطینه گیاهی، حفظ نباتات و دامپزشکی است که با تشکیل کارگروهی در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: تیرماه گذشته کارگروه مشترک با وزیر تجارت اوراسیا برگزار و اتفاقات، دستاوردها و مشکلات موافقنامه موقت تجارت آزاد را از 5 آبان سال گذشته تاکنون تحلیل و بررسی کردیم. تصمیم گرفتیم با بررسی این مشکلات قبل از آبان 99 برای موافقنامه تجارت آزاد آماده شویم که این مذاکرات بر اساس شیوه نامه میان ایران و مجمع اقتصادی اوراسیا حداکثر می تواند دو سال به طول بیانجامد.

زادبوم، حجم تجارت کنونی ایران و مجمع اقتصادی اوراسیا را حدود 2.5 میلیارد دلار بیان کرد و گفت: پیش بینی ما این است اگر تجارت آزاد را با کشورهای اوراسیا اجرایی کنیم حجم تجارت ما با اوراسیا می تواند به 4 برابر کنونی یعنی 10 میلیارد دلار در 4 تا 5 سال آینده افزایش یابد که البته بخش عمده ای از آن می تواند صادرات ما باشد ضمن اینکه واردات ما هم بیشتر کالاهای اساسی است.

وی افزود: هدفگذاری برای افزایش مبادلات با اوراسیا یعنی افزایش مبادلات با کشورهای همسایه، زیرا سه کشور از 5 کشور اوراسیا با ایران همسایه هستند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در شرایط تحریمی تمرکز ما افزایش سهم تجارت با کشورهای همسایه است ادامه داد: در سال 97 صادرات ما به کشورهای همسایه‏، 54 درصد از کل صادرات و در سال 98 حدود 60 درصد بود که در سال 99 هدفگذاری کردیم تا این میزان به 71 درصد برسد که اگر این روند ادامه یابد با توجه به نزدیکی مردمان این کشورها به همدیگر و وجود مرزهای زمینی و آبی این موضوع می تواند بسیاری از نقشه های تحریمی را نقش بر آب کند.

زادبوم گفت: بیشترین اقلامی که در آن رشد صادرات به اوراسیا داشتیم محصولات کشاورزی بود به طور نمونه در 8 ماه گذشته حدود 83 میلیون دلار سیب درختی به محدوده اوراسیا صادر کردیم ضمن اینکه پسته، کیوی، کشمش، فلفل فرنگی، خیار، خرما، کاهو، گل کلم و فرش عمده کالاهای صادراتی به اوراسیا بود.

این مقام مسئول توضیح داد: این در شرایطی است که از 15 اسفند سال گذشته تا آخر اردیبهشت امسال بیش از 20 مرز زمینی ما به علت کرونا بسته بود و این میزان صادرات فقط از طریق مرزهای دریایی به اوراسیا اتفاق افتاد؛ ضمن اینکه صنایع غذایی به ویژه صنایع کنسروی و صنایع حلال، بیشترین رشد صادراتی به اوراسیا را داشت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 207
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران