پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517703 تاریخ : 1399/05/22-14:22:49
,8,
افزایش سرمایه از طریق «صرف سهام» راهی برای شکوفایی صنایع

یک کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

افزایش سرمایه از طریق «صرف سهام» راهی برای شکوفایی صنایع

حسن رضایی پور: «با اجرای روش افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم، سرمایه گذاران از محل سود شرکت ها منتفع می شوند.»

به گزارش بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، امروز در کنار سه روش قبلی افزایش سرمایه، شامل افزایش سرمایه از محل سود انباشته، از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران و از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، افزایش سرمایه از محل «صرف سهام با سلب حق تقدم» نیز که مدتی است در انتظار تایید نهایی مجلس بود با اصلاحاتی و با رای اکثریت آرا به تصویب رسید.

حسن رضایی پور، کارشناس ارشد بازار سرمایه ضمن مثبت دانستن تصویب این روش افزایش سرمایه در خصوص مزایای آن اظهار کرد: افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم، می تواند نقدینگی بیشتری را وارد بورس کند و نیز سهامداران جدیدی را وارد بازار سهام کند؛ همچنین شرکت ها از این طریق می توانند سرمایه خود را برای جبران تورم موجود در کالا ها و مواد اولیه خود افزایش دهند. بر این اساس این روش در گردش بیشتر موتور صنایع نقش یاری رسان دارد.

وی اضافه کرد: با این اتفاق، ارزش بازار سرمایه بیشتر خواهد شد و شرکت ها می توانند با استفاده از آن در رونق تولید خود از آن استفاده کنند.

این کارشناس بازار نقش این روش را به طور عمده در تامین مالی موثر دانست و افزود: همانطور که اشاره شد با توجه به تورم موجود در مواد اولیه یا سرمایه در گردش مورد نیاز صنایع یا بنگاه های اقتصادی نسبت به سال های گذشته تقریبا سه برابر شده است، بنابراین تمام بنگاه ها در تولید با مشکل تامین مالی برای سرمایه در گردش خود مواجه شدند که با اجرایی شدن این طرح می توان انتظار داشت سرمایه جدید به شرکت ها تزریق شده و کمبودها جبران شود.

چند توصیه به سهامداران

رضایی پور تصریح کرد: در چنین شرایطی شرکت ها با ظرفیت بالاتری فعالیت کرده و نسبت های سودآوری خود را متعادل خواهند کرد و می توان انتظار داشت سودآوری شرکت ها افزایش پیدا کرده و از این محل، منتفع شدن سرمایه گذاران را هم شاهد باشیم؛ بنابراین ضمن این که اجرای این روش کمک به شرکت ها و تولیدکننده هاست، از طرفی دیگر می تواند بر شاخص های کلان اقتصادی نیز تاثیرگذار باشد.

وی توصیه کرد: سهامداران توجه داشته باشند که درگیر هیجانات و فرهنگ سفته بازی نشده و با تحلیل بنیادین شرکت ها به خرید و فروش و انجام معاملات بپردازند؛ همچنین از تمرکز بر شاخص کل به سمت شاخص هم وزن که مقیاس دقیقتری از بازار است، بروند.

یادآور می شود، امروز نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 22 مردادماه) مجلس شورای اسلامی، با 170 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 18 رأی ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر در جلسه با کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم موافقت کردند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 165
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران