در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512775 تاریخ : 1399/02/24-11:10:14
,8,
واسطه گری صندوق ETF برای خصوصی سازی واقعی

واسطه گری صندوق ETF برای خصوصی سازی واقعی

یک کارشناس بازار سرمایه واگذاری های جدید اموال دولت از طریق صندوق های ETF را گام موثری در راستای خصوصی سازی واقعی و اجرای اصل 44 قانون اساسی دانست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، بازار سرمایه در دو ماه اخیر به قدری رشد داشته که مایه شگفتی همه شده است، از طرف دیگر، دولت به سبب کاهش درآمدهای نفتی با مساله تأمین مخارج روبرو شده که ضلع سوم این مثلث، نقدینگی موجود در بازار است.

کارشناسان اقتصادی نسبت به اثرات مخرب رشد این بازار هشدار می دهند، در این میان دولت ابتکاری را آغاز کرد که به گفته فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه، دولت با استفاده از فرصت موجود در بورس باید بخشی از نقدینگی موجود در بازار را به شیوه ای جمع آوری کند که بتواند کسری های مالی خود را با آن جبران کند.

به گفته وی، اکنون با توجه به اشتیاق خرید و ورود نقدینگی سرشار به بازار سرمایه، بهترین فرصت برای دولت فراهم شده است که از طریق سهام عدالت و ETFها که متشکل از سهام شرکت های دولتی هستند، بحث واگذاری اموال دولتی را سرعت ببخشد.

آقابزرگی اظهار داشت: واگذاری سهام دولتی به صورت خرد در راستای تحقق کاهش تصدی گری دولتی و واگذاری مدیریت به بخش خصوصی تلقی نمی شود، اما چون اکنون میزان تقاضا بر عرضه در بازار بسیار بیشتر بوده و بازار سرمایه تشنه خرید سهام است، صندوق های ETF می تواند تا حدودی به دولت کمک کنند که تأمین مالی بخشی از بنگاه های خود را از این طریق انجام دهد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: همچنین صندوق واسطه گری مالی یکم پاسخ خوبی به تقاضای بازار سرمایه و راه حل مناسبی برای جمع آوری نقدینگی است.

وی با تاکید بر اینکه اکنون قدم های خوبی در راستای خصوصی سازی در حال برداشته شدن است، اظهار داشت: واگذاری اموال دولتی در قالب صندوق های ETF یکی از این قدم هاست که بر اساس آن اموالی به ارزش حدود 16 هزار میلیارد تومان عرضه می شود.

آقابزرگی گفت: این نکته را هم باید مد نظر داشت که مدیریت صندوق واسطه گری مالی یکم تا سال 1400 در دستان دولت باقی می ماند و پس از آن به بخش خصوصی واگذار می شود.

اخبار مرتبط
ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران