پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 489632 تاریخ : 1398/05/26-17:46:32
,5,
95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه

یک مقام مسئول مطرح کرد؛

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه

مدیرکل حفاظت از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب گفت: در حال حاضر 405 دشت کشور ممنوعه و در شرایط هشدار است چراکه بیش از 95 درصد پتانسیل آب زیرزمینی کشور در دشت های ممنوعه قرار دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت نیرو، محمد علی مصطفوی، در نشست تخصصی با اعضا کمیسیون‌های رسیدگی به صدور پروانه‌ها و مدیران دفاتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب زیرزمینی اظهار داشت: در حال حاضر حدود 41 میلیارد مترمکعب برای برداشت از چاه‌های مجاز کشاورزی در 609 محدوده مطالعاتی پروانه بهره‌برداری صادر شده است که طبق برنامه ششم توسعه این میزان باید به 27 میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

وی با بیان اینکه کسری تجمعی آبخوان‌های زیرزمینی به 140 میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: به منظور تعادل بخشی آبخوان‌ها باید 14 میلیارد متر مکعب از برداشت چاه‌های مجاز کشاورزی کاسته و به رقم 27 میلیارد مترمکعب برسد؛ بنابراین اصلاح و تعدیل پروانه چاه‌های مجاز کشاورزی باید با جدیت در دستور کار کمیسیون‌ها قرار بگیرد.

مدیرکل حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به وجود 487 هزار حلقه چاه مجاز در سراسر کشور، افزود: علاوه بر آن نیز حدود 320 هزار حلقه چاه غیر مجاز در سراسر کشور شناسایی شده است که حدود 114 هزار حلقه آن دارای عمق بیش از 20 متر هستند و براساس قانون این چاه‌ها باید پر و برداشت غیرمجاز از منابع آب متوقف شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی دشت‌های کشور با افت سطح منابع آب زیرزمینی مواجه هستند، گفت: نگاه حفاظتی به منابع آب ضروری است چراکه در حال حاضر 405 دشت ایران در وضعیت ممنوعه است و 17 دشت دیگر نیز در حال بررسی است که این موضوع بسیار هشدار دهنده است.

مصطفوی با تاکید بر اینکه اعضای کمیسیون صدور پروانه ها باید نگاه ویژه ای برای صیانت از منابع آب داشته باشند، تصریح کرد: با توجه به وضعیت منابع آب زیرزمینی در ابتدا باید روی حفاظت از آبخوان‌ها تمرکز کرده تا بتوان بهره‌برداری مناسبی از آن داشت. در جایی که صدور یا تمدید پروانه بهره‌برداری به ضرر منافع ملی است نباید نسبت به انجام آن اقدام نمود چراکه در این راستا هیچ کس حق تضییع حقوق عامه مردم و منافع ملی را ندارد.

وی با اشاره به اینکه بدون در نظر گرفتن پتانسیل آبخوان‌ها و تخصیص نمی‌توان مجوز صادر کرد، خاطرنشان کرد: شرایط امروز آبخوان‌های کشور پذیرای این میزان برداشت نیست و برای حفظ کشور نیاز به مشارکت همه آحاد جامعه و مسئولان در این امر مهم است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران