پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 6265 تاریخ : 1391/06/12-00:00:00
,1,
تحقیق و تفحص مجلس کلید می‌خورد

برای سهام عدالت،

تحقیق و تفحص مجلس کلید می‌خورد

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از تغییر مدیرعامل ملی مس و استفاده ابزاری از سهام عدالت برای جابجایی مدیران گفت: طی روزهای آینده تحقیق و تفحص از سهام عدالت کلید

 

 

در پی تغییر مدیرعامل شرکت هزار و 736 میلیارد تومانی و مشمول اصل 44 ملی مس که با رفتن سعد محمدی و آمدن پوستین دوز از سایپا همراه بود،نمایندگان استان کرمان با ارسال نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت به این اقدام اعتراض کرده و خواهان بررسی و رفع موضوع شدند.

حال بعد از گذشت حدود دو هفته از این اتقاق ، محمدرضا پورابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی فارس ضمن انتقاد از این تغییر و استفاده ابزاری از سهام عدالت برای جابجایی مدیران ازبرنامه مجلس برای تحقیق و تفحص از سهام عدالت خبر داد. 

وی اظهار داشت: طی سال های گذشته با اجرای اصل 44 و واگذاری شرکت های دولتی تلاش شده تا تصدی گری دولت کاهش یابد اما از قرار معلوم سهام عدالت به ابزاری برای بقای مدیران دولتی در شرکت های واگذار شده تبدیل شده است. به طوریکه در برابر مالکیت 40 درصدی سهام عدالت از شرکت ملی مس، وزیر صنعت ، معدن و تجارت در تعیین مدیرعامل آن نقش دارد.

پورابراهیمی ادامه داد: در حالی این سئوال مطرح است که آیا یک نفر از دارندگان سهام عدالت در مدیریت ملی مس تاثیری دارد یا خیر که 20 درصد از سهام آن به صندوق بازنشستگی مس واگذار شده اما هیئت امنای آن کاملا توسط هیئت مدیره ملی مس اداره می‌شود. یعنی در عمل به شرکت بالادستی واگذار شده است. از سوی دیگر 20 درصد سهام آن هم به توسعه معادن و فلزات تعلق دارد که مسئولیت آن عملا" به عهده وزارت صنعت است. بنابراین با احتساب تملک 20 درصدی این وزارتخانه از سهام ملی مس و در اصل 40 درصدی ، آیا می توان از اجرای اصل 44 در چنین شرکتی سخن گفت؟

وی خاطر نشان کرد: با این اوصاف 18 شهریور آخرین مهلت وزیر صنعت، معدن و تجارت برای اصلاح مدیریت ملی مس خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 231
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران