پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 6102 تاریخ : 1391/05/21-00:00:00
,2,
کارچاق‌کنی با ابزار رسانه‌ای!

جوابیه بانک توسعه صادرات به یک روزنامه اقتصادی؛

کارچاق‌کنی با ابزار رسانه‌ای!

روزنامه ابرار اقتصادی در روز خبرنگار مطلبی را بدون اینکه مستقیماً نامی از بانک توسعه صادرات ایران ببرد علیه این بانک منتشر کرد که مصداق بارز نشر اکاذیب بوده که اصول اولیه

به گزارش  بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی  بانک توسعه صادرات ایران، گذشته از آنکه توهین های نگارنده این یادداشت که این بانک مسئولیت آن را مستقیماً متوجه سردبیری این روزنامه می‌داند که مدیران و کارشناسان بانک را با الفاظی تحت عنوان درشت‌گرد، ریزگرد، موجودات عجیب الخلقه و علف های هرزی که ریشه در ناپاکی دارند مقایسه کرده است، اما موضعی که نویسنده به آن پرداخته است از اساس بی پایه است که این بانک حق هرگونه پیگیری حقوقی را برای خود محفوظ می‌داند.

اما ماجرا چه بوده است؟ چندی پیش سردبیر یک روزنامه اقتصادی در تداوم فعالیت های واسطه‌گری خود از سوی یک واردکننده موز- تأکید میشود وارد کننده نه صادرکننده – به بانک توسعه صادرات ایران مراجعه کرده و پیگیر دریافت مجوز تسهیلات ارزی با نرخ مرجع برای آن شرکت می‌شود. وی خواسته با اعمال نفوذ و توصیه، از فضای ملتهب ارزی استفاده کرده و دریافت این تسهیلات را که پیش از این با مخالفت بانک به دلیل اینکه در اولویت فهرست دهگانه تخصیص ارز با نرخ مرجع برای واردات قرار نداشته روبرو شده است، برای آن وارد کننده محترم عملیاتی نماید. این در حالی است که پیش از اعمال محدودیت‌های اعطای تسهیلات ارزی، مبالغ درخواستی و مورد نیاز از سوی بانک توسعه صادرات ایران   در اختیار آن وارد کننده محترم قرار گرفته بود.

بعد از پیگیری‌های مستمر و متعددی که این روزنامه‌نگار در نقش یک مباشر ویژه اقتصادی برای این وارد کننده محترم در بانک انجام داد و توضیحاتی که به ایشان داده شد که پرداخت این تسهیلات علاوه بر نقض آشکار این بخشنامه، بر خلاف مصلحت کشور در پرداخت تسهیلات ارزی است، زمانی که مشاهده کردند واسطه گری در پیشبرد این امر تحقق نبخشیده است با زیر پا گذاشتن اخلاق حرفه ای و با ادعای پرچمداری حمایت از صادرات، جذب سرمایه ایرانی، حمایت از تولید ملی و ...، به‌مدد بهره گیری از آرایه های ادبی در یادداشت خود، آن چنان حق به جانب ظاهر شد که خدمات و فعالیت ها و تلاش های کارکنان خدوم این بانک به صادرکنندگان را نادیده گرفت و از فضای رسانه ای به عنوان یک اهرم فشار استفاده کردند.

جالب تر اینکه روزنامه نگار و واسطه‌گر محترم که خود را به آب و آتش می‌زدند تا ارز دولتی را برای واردات موز از بانک بگیرند، وقتی با پاسخ منفی مدیر مربوطه مواجه شدند، ایشان را تهدید کردند تا در صورتی که این امر محقق نشود علیه این بانک در روزنامه مطلب خواهند نوشت.

نگارنده محترم این یاداشت اگر در نوشتار خود حداقل انصاف و صداقت داشت کافی بود فقط یکبار به کلمه "واردات" در مطلب خود اشاره می کرد و می نوشت که این مشکل یک وارد کننده بوده است. چرا که مسایل مدیریت ارزی در این بانک در بحث واردات صرفاً از طریق مدیر محترم امور مالی بانک انجام می‌شود و بحث اعطای تسهیلات ارزی صادراتی در اختیار مدیریت دیگری در بانک است و این مطلب خود به تنهایی کذب بودن ادعای نامبرده را نشان می‌دهد.

سخن آخر با نگارنده محترم اینکه ما همواره گفته‌ایم خدمتگزار صادرکنندگانیم همیشه صادرکننده را ولی‌نعمت خود خوانده‌ایم و به این عبارت ایمان داریم. آیا اکنون که درخواست به‌ناحق شما برای ارز وارداتی مورد تایید بانک قرار نگرفته و حال که اقدام قانونی بانک بر خلاف نظر شماست، آیا باید آماج توهین قرار بگیریم چون مخاطب ما فضای رسانه‌ای در اختیار دارد؟!

به اعتقاد ما پادرپا لمیده آن مرفه بی دردی است که به دنبال رانت و دلار ارزان می‌گردد و وقتی کالایی که اولویت کشور نیست را وارد کرده به نرخ دلار آزاد به هموطنانش می فروشد.

در پایان تأکید می‌شود، این بانک همواره از نقد های منصفانه که در جهت حمایت از صادرکننده و تأمین مالی صادرات است استقبال می‌کند و حتی در صورتی که در مسیر خدمت‌رسانی قانونمند هرگونه کوتاهی از سوی این بانک صورت گیرد پیگیری، رسیدگی و با خاطیان برخورد قانونی خواهد کرد.

امید است خداوند متعال در این شب های پر خیر و برکت، آن چنان ظرفیت، فرهنگ،‌ هوشمندی به ما عنایت فرماید تا در شرایطی که فضا را نا آرام و ملتهب می بینیم به جای منافع شخصی به فکر مصلحت کشور باشیم و حرمت قلم را آن‌چنان پاس بداریم که به خاطر یک مشت دلار حرمت‌ها را زیر پا نگذاریمارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 166
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران