پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5895 تاریخ : 1391/05/01-00:00:00
,4,
شرکت های اروپایی برای خرید نفت ایران تحریم ها را دور می زنند

خبرگزاری رویتر:

شرکت های اروپایی برای خرید نفت ایران تحریم ها را دور می زنند

رویتر از دور زدن تحریم نفتی ایران توسط برخی از پالایشگاه های اروپایی خبر داد.


به گزارش بانک و صنعت به  نقل از رویتر ، تجاری که نفت را برای پالایشگاه های اروپایی می خرند، می گویند: روزانه پیشنهاداتی را برای خرید نفت ایران دریافت می کنند که به ادعای آن ها گاهی برخی از این پیشنهادات حتی با قول انجام کاغذبازی های ساختگی جهت پنهان کردن منبع اصلی خرید نفت است.
به گفته رویتر ، تهران از ماه گذشته سیاست گذشته خود را که در آن نفت ایران تنها از طریق شرکت ملی نفت ایران عرضه می شد تغییر داده و به شرکت های خصوصی اجازه داده که وارد معاملات نفتی شوند.
نفت ایران برای ارسال به ترکیه اکنون به بندر سیدی کریر در سواحل مصر در مدیترانه فرستاده می شود و از آنجا توسط شرکت های کوچک به بازار نفت اروپا عرضه می شود.
یک تاجر نفتی که با شرکت نفت دولتی یکی از کشورها همکاری می کند، در این زمینه گفت: «اکثر پیشنهادات برای خرید نفت به صورت تلفنی ارائه می شود. همه این پیشنهادات از جانب شرکت هایی مطرح می شوند که ایرانی ها پشت آنها قرار دارند.»
البته تمام فروشندگان نفت ایران در خارج از اروپا نیستند. پیگیری های رویترز نشان می دهد که یک شرکت خصوصی عرضه کننده نفت ایران با عنوان سلاما در ایتالیا ثبت شده است.
تجار نفتی می گویند: در حال حاضر حدود 7 میلیون بشکه نفت خام ایران به ارزش 700 میلیون دلار در مصر ذخیره شده است و توسط شرکت های خصوصی با شرایط بارگیری فوری به فروش می رسد.
بنا به این گزارش که منابع رسمی آن را تایید نمی کنند برخی فروشندگان می گویند: حاضرند به منظور دور زدن تحریم ها و فراهم کردن حاشیه امن جهت خرید نفت ایران، مجوز عراقی برای محموله ها تهیه کنند تا منبع اصلی نفت بارگیری شده مشخص نشود.
رئیس یکی از شرکت های مشتری نفت گفت: وی روزانه 3 تماس در مورد پیشنهاد خرید نفت ایران با تخفیف دریافت می کند.
تحریم ایران پالایشگاه فرانسوی را تعطیل کرد
در همین حال از فرانسه خبر می رسد همزمان با اعمال تحریم نفتی ایران یک شرکت پالایشگاهی در فرانسه تعطیل شد.
براساس این گزارش، همزمان با اعلام تحریم های خرید نفت ایران توسط اتحادیه اروپا، به دلایل مختلف از جمله بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی و همچنین ادامه رکود اقتصادی و بحران بدهی های ملی کشورهای اروپایی، یک شرکت بزرگ پالایشی به نام PETRO PLUS که زنجیره ای از پالایشگاه ها را در کشورهای مختلف اروپایی تحت مالکیت داشت، با ضرردهی مواجه شده و تصمیم گرفت چند شرکت پالایشی خود را در بعضی کشورهای اروپایی تعطیل کند.
واحد پالایشگاهی petro plus در فرانسه نیز از جمله واحدهایی بود که در لیست تعطیلی پالایشگاه ها قرار گرفت. بر این اساس با توجه به حضور نفت ایران در سبد تامین خوراک این پالایشگاه، تعطیلی این واحد پالایشگاهی، موجب حذف تعداد قابل توجهی شغل مستقیم و غیرمستقیم در صنعت پالایش و پخش فرآورده های نفتی در فرانسه شد.
اما در همین شرایط یک شرکت ایرانی به نام «تدبیر انرژی» به عنوان یک شرکت خصوصی، برای بهره مند شدن از سود اقتصادی و همچنین گشودن گره ای در تعامل نفتی ایران و اروپا و شکستن تحریم های مورد حمایت آمریکا، برای خریداری و راه اندازی مجدد این واحد پالایشگاهی در فرانسه که از 6 یا 7 ماه پیش تعطیل شده، اقدام کرده است.
بر این اساس، علاوه بر بهره مندی از بازار فرآورده های نفتی در فرانسه و اروپا، این شرکت خصوصی ایرانی با خرید نفت خام ایران و مصرف آن در پالایشگاه فرانسوی خود، می تواند گام موثر و قابل توجهی برای زیرپا گذاشتن (و نه حتی دور زدن) تحریم ها پیدا کند. اقدامی که به طور متقابل منافع اقتصادی را برای ایران و فرانسه به شکل همزمان در پی خواهد داشت.
 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 258
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران