پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5894 تاریخ : 1391/08/01-11:07:00
,16,
مدیریت های فامیلی و جناحی

مدیریت های فامیلی و جناحی

مدیریت های فامیلی ، توصیه ای ، جناحی ، قومی ، جغرافیایی و حزبی در طول تاریخ ایران مشکل آفرین بوده است.

 

   یکی از معضلات غیر قابل انکار و اجتناب ناپذیر این نوع مدیریت های سفارشی و متاسفانه اغلب غیر شایسته در کشورمان، اثار مخرب ضعف مدیریت ها و عقب ماندگی ها است.

 الحمدالله در سه دهه پیروزی انقلاب اسلامی ، سرزمین ایران به برکت وجود جوان های شایسته ، دانشمند و اندیشمند خوش فکر در همه عرصه های جهانی به پیشرفت های شگرفی نائل شده اند و هر روز و هر سال بر دامنه این  توفیقات افزوده می شود، اما از سوی دیگر با هزاران تاسف" اگر وجود مدیران سفارشی و توصیه ای و حزبی و جناحی و اغلب جغرافیایی ( همشهری گری)  نبود، پیشرفت ها بسیار حیرت انگیزتر بود.

در تهران و استان های سراسر کشور به ویژه در شمال ایران بسیار مشاهده  می شود که مقام های سطوح بالا و میانی قوای سه گانه به خصوص نمایندگان دوره های مختلف مجلس به محض قرار گرفتن بر مسند مدیریت، جمعی از بستگان، دوستان و افراد هم فکر جناحی و حزبی و جغرافیایی را وارد  سازمان ها و مجموعه های دولتی ، وابسته به دولت و حتی بخش خصوصی " شهرکها و شهرهای صنعتی " کرده اند و برغم اثار مخرب بسیاری از این افراد در روند اداره کردن آن مجموعه،هم چنان در پست خود  باقی می مانند.! مدیران به اصطلاح عاملی  هستند که از همین سبک و سیاق وارد عرصه مدیریت شده اند و با وجود نابسامانی در امور و بعضا ورشکستگی ها ، در همان سازمان یا در مجموعه دیگر  به کارشان ادامه می دهند. برخی از مدیران سازمان های وابسته  به بعضی نمایندگان ادوار مختلف برغم ضعف و ناتوانی در مدیریت به علت پشتیبانی ها در پست خود هستند و مقام های اجرایی  ترجیح می دهند ، کماکان در آن پست باقی بمانند و البته این نوع تصمیم ها مورد انتقاد کارگران، کارمندان و حتی مردم مناطق قرار دارد!؟

بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید می کردند ،  مسئولیت در هر سطحی باید با شایستگی همراه بوده و افراد توانایی های لازم را داشته باشند و توصیه داشتند، اگر شما در هر پست و مقامی می بینید ، کسی بهتر از شماست ، بروید کنار تا آن  فرد تواناتر وارد کار شود و برای مردم خدمت کند.

به راستی چرا برخی مسئولان و مدیران  در زد و بندهای فامیلی، رانت های حزبی و جناحی و دوستی های دوران دانشگاه و مدرسه و .... را به این سخن امام ترجیح  داده و برغم اثار منفی و تبعات مایوس کننده بر افکار عمومی ، فامیل خود را بر فرد شایسته دیگر اولویت می دهند؟.

متاسفانه این شرایط  مخصوص دوره و دولت خاصی نیست و حتی در دوره ی هشت ساله ای که اصلاح طلب ها نیز برسرکار بودند و شعار شایسته سالاری سر می دادند، شخصا این موارد را در سازمان دولتی که مشغول به کار بودم و دیگر وزارتخانه ها مکرر مشاهده کردم ، که در عمل  شایسته سالاری در کار نبود.!؟

باید پس از 33 ساله با برخوردهای مدبرانه و عاقلانه بیاموزیم که در انتخاب مدیریت ها ، در عمل و نه در  شعار، افراد شایسته بر مسند قرار گیرند و مدیریت ها  ضابطه مند و دارای ثبات باشد. تغییر مدیریت ها در کوتاه مدت فقط به علت آنکه با منافع  ما و شمای مدیر بالادستی همسو نیست، یک ضایعه برای سازمان ، دولت و کشور محسوب می شود و لذا به صورت مستقل و اندیشه اسلامی و انسانی ، کسانی را به مسئولیت و کار بگماریم که توانمند و مومن ، سالم و کارآمد باشند و از رانت بازی ، فامیل بازی  و تعصب های کور قومی و محیطی پرهیز شود که دود آن به چشم مردمی می رود که ما به همت آن ها و رای آنها و نظرشان سر کار  هستیم و افکار عمومی این نوع رفتارهای مسئولان رانت خوار و رانت باز و .... را در حافظه تاریخی خود نگه می دارد. ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران