پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 549 تاریخ : 1390/04/04-00:00:00
,1,
کاهش قیمت نفت طولانی نخواهد بود

برغم تلاش های آمریکا و اروپا،

کاهش قیمت نفت طولانی نخواهد بود

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک ، اقدام آژانس بین المللی انرژی در استفاده از ذخایر نفتی خود را دخالت در روند طبیعی بازار نفت دانست و گفت: روند کاهشی قیمت نفت پا

به گزارش روز شنبه شبکه تحلیلی ، خبری بانک و صنعت،  خطیبی افزود : آمریکا و اروپا پس از آن که در اجلاس اخیر اوپک برای افزایش تولید نفت این سازمان ناکام ماندند، تمام تلاش خود را به کار بردند تا قیمت های جهانی نفت کاهش یابد.

خطیبی افزود: آژانس بین المللی انرژی از ذخایر استراتژیک خود برای جبران کمبود عرضه استفاده کرده است که این اقدام سبب خواهد شد قیمت ها به طور ساختگی کاهش یابد و کشورهایی که اعتقاد به بازار آزاد دارند، نشان دادند که اعتقادی به بازار آزاد ندارند.

وی ادامه داد: تحول های روزهای گذشته به هیچ عنوان بر مبنای عرضه، تقاضا و نیاز بازار نیست بلکه ناشی از فشارهای سیاسی به ویژه از سوی آمریکاست.

آقای خطیبی تصریح کرد: آمریکایی ها قصد دارند با هدف کاهش قیمت نفت با فضاسازی، انتخابات سال آینده ریاست جمهوری خود را تحت تاثیر قرار دهند.

نماینده ایران در اوپک افزود: استفاده از ذخایر استراتژیک یک ریسک برای کشورهای توسعه یافته است، زیرا نمی تواند همیشگی باشد و با توجه به این که این ذخایر برای مواقع اضطراری پیش بینی شده، پس نیاز به نفت برای جبران استفاده از منابع خود در آینده اجتناب ناپذیر است.

وی گفت: ذخایر استراتژیک محدود است و چه بسا این کشورها در آینده مجبور شوند نفت مورد نیاز خود را گران تر هم بخرند.

خطیبی ادامه داد: بازارهای جهانی نفت با هیچ کمبودی رو به رو نیست؛ عرضه و تقاضا متعادل است و هر گونه اقدام برای افزایش تولید، یک عمل و یک مانور سیاسی است.

در همین حال رئیس آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: نمی توان گفت که آزادسازی ذخایر نفت اعضای این آژانس بر بهای نفت، تأثیر مطلوب داشته است.

نابائو تاناکا، رئیس آژانس بین المللی انرژی، اعلام کرد: زود است که درباره رسیدن بهای نفت به سطح مطلوب اظهارنظر شود.

پنجشنبه گذشته آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده بود به کشورهای عضو این آژانس اجازه می دهد 60 میلیون بشکه از ذخایر خود را به بازار تزریق کنند.

آژانس بین المللی انرژی که از 28 کشور صنعتی تشکیل شده است، اعلام کرد تا یک ماه آینده 60 میلیون بشکه از ذخایر نفتی خود را برای جبران کمبود تولید و عرضه نفت لیبی ، استفاده خواهد شد.

با این حال، به اعتقاد بسیاری از فعالان بازار نفت به ویژه اعضای اوپک، از جمله یک سخنگوی وزارت نفت نیجریه، عرضه این محصول در سطح جهان کافی و دلیل اصلی رشد بهای نفت در ماه های اخیر، سفته بازی است.

عبدالله البدری، دبیرکل اوپک هشدار داد استفاده از ذخایر استراتژیک انرژی کشورهای صنعتی، اقدامی غیرحرفه ای خواهد بود و نباید ذخایر استراتژیک انرژی، به عنوان ابزاری در برابر اوپک استفاده شودارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران