پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 6688 تاریخ : 1391/07/30-13:30:36
,,
5 تصمیم تاریخی کمک به صادرات غیر نفتی

وزیر بازرگانی در روز ملی صادرات اعلام کرد:

5 تصمیم تاریخی کمک به صادرات غیر نفتی

دکتر غضنفری پنج تصمیم تاریخی کمک کننده به صادرات غیرنفتی را اعلام کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با پنج تصمیم بزرگ تاریخی می توان کشور را از وابستگی به اقتصاد نفتی نجات داد، از صادرکنندگان خواست تا ارز حاصل از صادرات را به نیازهای تولید اختصاص دهند

 

 
 
:
 
 
دکتر غضنفری پنج تصمیم تاریخی کمک کننده به صادرات غیرنفتی را اینگونه اعلام کرد: همکاری مردم برای عدم استفاده کالاهای گروه 9 و 10 (کالاهای کم دوام و مصرفی ) از 10 اولویت گروه کالایی، تصمیم تولید کنندگان به تولید کیفی دارای استاندارد با هدف صرفه‌جویی ارزی ، تصمیم بخش کشاورزی برای تولید محصولات کنونی استراتژیک و تصمیم دولت برای رفع موانع تولید و صادرات.
 
به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران آقای دکتر مهدی غضنفری در مراسم روز ملی صادرات که در محل سالن همایش های سازمان صداو سیما برپا است، گفت: تصمیم تاریخی مردم برای عدم استفاده کالاهای گروه 9 و 10 (کالاهای کم دوام و مصرفی ) از 10 اولویت گروه کالایی، تصمیم تولید کنندگان به تولید کیفی دارای استاندارد با هدف صرفه جویی ارزی ، تصمیم تاریخی بخش کشاورزی برای تولید محصولات کنونی استراتژیک و تصمیم تاریخی دولت برای رفع موانع تولید و صادرات از جمله این موارد است.
وی در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور، برخی مسوولان دولتی، نمایندگان مجلس و فعالان بخش خصوصی، میزان صادرات غیرنفتی را در سال 90 را 44 میلیارد دلار بیان کرد و گفت: میزان واردات نیز بیش از 65 میلیارد دلار است که تراز این دو منفی است و باید 18 میلیارد دلار فاصله تراز را پر کرد.
وی کالاهای وارداتی کشور را به سه خانواده و گروه تقسیم کرد و گفت: خانواده اول شامل کالاهای استراتژیک و دارو (اولویت یک و دو) گروه دوم اولویت های 3 تا 8 مواد اولیه تولید ، کالاهای واسطه ای و مواد نیمه ساخته ای تولید و گروه سوم(9 و 10 ) شامل کالاهای کم دوام و مصرفی است.
به گفته غضنفری، میزان واردات کالا در گروه یا خانواده اول شش میلیارد دلار است و در مقابل 300 میلیون دلار کالا صادر می شود، تراز تجارت دراین گروه منفی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تراز تجاری در اولویت های خانواده دوم (سه تا 8 ) نیز منفی است، افزود: ارز گروه اول شامل کالاهای اساسی و دارو ارز مرجع است و ارز مورد نیاز خانواده دوم از طریق ارز مبادله ای تامین می شود.
وی گفت : که اولویت های 9 و 10 شامل خانواده سوم تراز تجاری مثبت است و کشور در این بخش قدرت صادرات دارد .
** ضرورت تعادل بین ارز وارداتی و صادراتی
غضنفری با بیان این جمله که با کمال تاسف در دو گروه آخر همزمان که تولید داخلی صورت می گیرد، واردات نیز انجام می شود، تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران باید بین ارز وارداتی و صادراتی تعادل ایجاد کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در گروه اول باید ارز وارداتی کمتری مصرف کنیم، در گروه دوم ارز صادراتی بیشتری ایجاد و فاصله 20 میلیارد دلاری واردات با صادرات را پر کنیم که در صورت کاهش این فاصله گام بزرگی برای تقابل با تحریم برداشته ایم .
وی جمع واردات کالاهای گروه 9 و 10 و یا خانواده سوم را 9 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: هر چقدر مردم بتوانند کالاهای وارداتی کمتری در این اولویت ها مصرف کنند و سازمان توسعه تجارت نیز به ثبت سفارش این کالاها اقدام نکند، تاسقف 10 میلیارد دلار می توان صرفه جویی ارزی داشت.
غضنفری میزان واردات از محل کالاهای اساسی و استراتژیک (کنجاله ، گندم )را هفت میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: تصمیم تاریخی این بخش آن است که از بخش کشاورزی بخواهیم تا به افزایش تولید در این بخش بپردازد تا حدود شش میلیارد دلار نیاز را می توان از طریق این بخش تولید کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:همه با هم باید زمینه قطع واردات اولویت های 9 و 10 از گروه کالایی 10 گانه را فراهم کنیم.
چگونگی مصرف ارز صادراتی موضوع دیگری بود که غضنفری به ان اشاره کرد و گفت: 60 درصد واردات در قالب کالا، 15 درصد خدمات و مابقی ممکن است قاچاق یا سایر باشد.
** صادرکنندگان ارز خود را به گروه های اصلی واردات ارایه کنند
وی با طرح این پرسش که چرا ارز تعادل صادراتی صورت نمی گیرد، از صادرکنندگان به عنوان یکی از دارندگان مهم ارز نام برد و گفت: آیا این ارز قرار است به دو بخش اصلی یعنی کالا و خدمات اختصاص یابد یا خدای ناکرده در سایر موارد مصرف شود؟
از نظر غضنفری در صورتی که ارز حاصل از صادرات در بخش کالا و خدمات مصرف نشود معنی آن این است که در تولید مصرف نشده و تحریم ها می تواند آزاردهنده باشد چون باید از ارز نفت استفاده شود که آن هم گره خورده است.
وی خطاب به صادر کنندگان گفت: 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات در کدام بخش قرار است مصرف شود، این در حالی است که متقاضیان قاچاق و سایر مشتاقانه حاضر به پرداخت پول هستند زیرا بانک مرکزی و مرکز مبادلات ارزی به آنها ارز نمی دهد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این جمله که صادر کنندگان به من حق بدهند که بدانم 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات کجا مصرف می شود، افزود: این را می دانیم که قیمت ارز و پیمان سپاری را اصلا نباید مطرح کرد اما قطعا همه می دانند که این ارز باید به مصرف داخل کشور برسد .
غضنفری سپس گفت که دولت نیز وظیفه ای نسبت به صادرکنندگان دارد و باید موانع تولید و صادرات را رفع کند .
**انتقاد از مصوبه اخیر مجلس
وی سخنی نیز با نمایندگان مجلس داشت و گفت: قرار بود 10 درصد منابع صندوق توسعه ملی به عنوان سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی اختصاص یابد اما مجلس این موضوع را به 10 درصد درآمدهای ارزی دولت تبدیل کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با بیان اینکه امسال حداقل می توانستیم هشت هزار میلیارد تومان به بخش تولید بدهیم که با منابع بانکی 16 هزار میلیارد تومان می شد، افزود: اما تفسیر مجلس از این منابع، با نامگذاری سال تولید ملی ، حمایت رد از کار و سرمایه ایرانی اصلا سازگاری ندارد .
در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهوری و وزیر صنعت ، معدن و تجارت از پنج برگزیده ممتاز از مجموع 49 صادر کننده با اهدای لوح و تندیس تقدیر به عمل آمد .
 
  • در گفتگو با خبرنگاران
      صادرکنندگان درباره مکانیزم ارایه ارز خود با دولت وارد گفت وگو شوند
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون فرصت تاریخی خوبی برای ایفای نقش موثرتر صادرکنندگان در فضای کسب و کار فراهم شده و آنها می توانند با استفاده از این شرایط در مورد طراحی مکانیزم تعامل و نقش مورد علاقه خود و ارایه ارز حاصل از صادرات با دولت وارد گفت وگو شوند.
آقای دکتر مهدی غضنفری شامگاه شنبه در حاشیه مراسم روز ملی صادرات در گفت وگو با خبرنگاران عنوان کرد: مختصات زمانی کنونی فرصت مناسبی برای ایفای نقش موثرتر صادرکنندگان در فعالیت های اقتصادی فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون صادرکنندگان در اوج توجه هستند و فرصت مناسبی برای آنها فراهم شده است، افزود: اگر مشکلات حل شود و ارز فراوانی از طریق نفت حاصل شود، توجه به صادرکنندگان به طور طبیعی کاهش می یابد .

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی درباره گزینه مورد نظر برای ارایه ارز صادرکنندگان به تولید گفت: مرکز مبادلات ارزی یکی از گزینه های استفاده از ارز صادرکنندگان است، این نحوه عرضه می تواند به اشکال دیگری دراختیار تولید قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در کنار مرکز مبادلات ارزی ، مرکز ملاقات دارندگان و متقاضیان ارز نیز شکل گرفته است ، افزود: این مکان با هدف تعامل بخش خصوصی با یکدیگر است تا از این طریق ارز صادرات برای تولید استفاده شود.

غضنفری درعین حال گفت : از فضای دومی هم می توان استفاده کرد،به عنوان مثال این ملاقات در اتاق بازرگانی یا خانه صنعت ، معدن و تجارت یا جای دیگری باشد .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به اینکه مهمترین نکته این است، ارزی که در بازار فروخته یا خریده می شود ، باید شفاف باشد تا بتوان آن را مدیریت کرد، گفت: موضوع قیمت ارز صادر کنندگان ، مسئله دوم است اما محور اصلی این است که ارز شفافیت پیدا کند تا بتوان آن را در خدمت تولید قرار داد.

وی سپس گفت: صادرکنندگان به این قاعده که ارز آنها با قیمت مناسب در اختیار تولید قرار گیرد، علاقه مند هستند، اما مکانیزم آن باید با بخش خصوصی و خانه صنعت و معدن و سایر تشکل ها طراحی شده تا بزودی اجرایی شود.

غضنفری با بیان این جمله که هم اکنون در شرایطی نیستیم که ارز حاصل از نفت به صفر رسیده باشد ، ادامه داد : اگر وابستگی به ارز حاصل از نفت نداشتیم، تولید یا صادرات با چالشی از لحاظ ارز نفت مواجه نمی شد.

وی شعار همیشگی روز ملی صادرات را پیشی گرفتن صادرات از واردات و استفاده ارز حاصل از صادرات برای واردات دانست و گفت : در راستای همان شعار موضوع مشارکت فعال تر صادر کنندگان در تامین ارز کشور مطرح شده است .

** 50 میلیارد لار پیش بینی صادرات غیرنفتی تا پایان سال
وزیرصنعت،معدن و تجارت بابیان اینکه درشش ماه نخست امسال صادرات پتروشیمی و میعانات گازی نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته با کاهش 20 تا 25 درصدی روبرو بوده است ، از افزایش 30 درصدی صادرات کالاهای صنعتی و معدنی خبر داد.

غضنفری ارزش صادرات غیرنفتی در شش ماه نخست امسال را 21 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود : رقم صادرات غیرنفتی سال گذشته بدون در نظر گرفتن خدمات فنی و مهندسی 44 میلیارد دلار شد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه میزان صادرات غیرنفتی در سال جاری از سال گذشته پیشی بگیرد، ادامه داد: به دلیل اینکه کالاهای صنعتی علاوه بر ارزش افزوده بیشتر، بتدریج با بازاریابی خوب و حفظ کیفیت ، عدد بالاتری را در صادرات رکورد می زدند و موضوع صادرات محصولات پتروشیمی نیز درحال حل شدن است ،ترکیب این دو در شش ماه دوم جبران کننده خواهد بود و انتظار می رود تا رقم صادرات غیرنفتی از 50 میلیایرد دلار فراتر رود .

**جهش قیمت ارز برای صادرکنندگان مفید است
وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی در باره وضعیت نرخ ارز و تاثیر آن بر روی صادرات توضیح داد: نرخ ارز پارامتری است که گروهی های اقتصادی مختلف دیدگاه های متفاوتی نسبت به آن دارند.مصرف کنندگان نرخ پایین تر ارز را طلب می کنند ، صادر کنندگان نرخ ارز بالاتر را مناسب می دانند ، تولید کنندگان ثبات قیمت ارز را طلب می کنند و در کل کمی جهش در قیمت ارز می تواند برای صادر کنندگان مفید باشد .

غضنفری افزود: نوسان و تغییرات ناگهانی قیمت ارز حتما باید مدیریت شود و گرنه صادرکنندگان جز در یکی دو مرحله از صادرات خود ممکن است با کالای گران تری برای تامین و صادرات مواجه شوند و برای آنها صرفه نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه به طور معمول کشورها درصد ناچیزی از ارزش پول ملی خود را کاهش می دهند، تا صادرات رونق پیدا کند، ادامه داد : این امر برای کشورهایی که حجم صادرات آنها بیش از واردات است، کمک کننده است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با استناد به دیدگاه های متخصصان گفت: آنها می گویند در احتساب ما به التفاوت تورم داخلی و تورم خارجی باید پول ملی کاهش یابد ، یعنی قیمت ارز افزایش یابد ، اما در شرایط فعلی باید به سمت ثبات قیمت ارز و ثبات در فضای کسب و کار حرکت کنیم .
 

Photos

  •  
    ghazanfari3.jpg
Download All
 


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران