پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517624 تاریخ : 1399/05/20-16:46:12
,13,21,
4 مشکل عمده بر سر راه توسعه پایدار صادرات

در نامه ای به رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شد

4 مشکل عمده بر سر راه توسعه پایدار صادرات

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در نامه ای به رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی 4 مشکل عمده بر سر راه توسعه صادرات را تشریح کرد.

به گزارش بانک و صنعت، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون در نامه ای به رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی 4 مشکل عمده بر سر راه توسعه پایدار صادرات را مطرح کرد. در این نامه آمده است:

احتراماً؛ همانگونه که مستحضرید در شرایط کنونی اقتصاد و علیرغم وجود تحریم های ظالمانه برابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران صادرات سه ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گروه کشاورزی (میوه و تره بار، آبزیان گل و گیاه و خشکبار) 78 در صد از نظر ارزشی و 24? از نظر وزنی و گروه صنایع غذایی و کشاورزی 1? از نظر ارزشی و 19? از نظر وزنی رشد داشته است و این محصولات به بیش از 32 کشور جهان صادر شده است.

از سوی دیگر بر اساس آمار مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی کشور در سال 1398 در فعالیت های کشاورزی مثبت 3 درصد گروه صنایع و معادن 14 / 7 - و فعالیت گروه خدمات منفی 0.3 درصد می باشد. با وجود رشد صادرات، أهم مشکلات موجود سر راه توسعه پایدار این صادرات به شرح زیر است:

1- بسته حمایتی مورخ 24 / 04 / 1396 بانک مرکزی به عنوان یکی از موانع و چالش های پیش رو صادرات مطرح است. اصلاح این بسته بشرطی که صادر کننده بتواند در مقابل صادرات، واردات کالاهای مجاز و مورد تأیید را داشته باشد و یا بتواند اسکناس را در بانک سرمایه گذاری کند و با فروش ارز به قیمت بازار به سیستم بانکی را بتواند انجام دهد، از ضروریات حفظ توسعه پایدار صادرات است.

2- عدم وجود کانتینرهای یخچالی استاندارد مورد تأیید خریداران، در کشور و جلوگیری از واردات آن به بهانه وجود تولید داخل یکی دیگر از مسائل مبتلا به صادرات بخش است.

3- وضع عوارض و ممنوعیت های موردی و بعضاً خلق الساعه به بازارهای صادراتی لطمات جبران ناپذیری زده است.

4- در بازار عراق و افغانستان بعنوان در بازار عمده صادراتی مطرح است اما مهمترین مانع، صادرات به صورت ریالی است چرا که خریداران در این دو کشور به صورت ریالی خرید می کنند. برای حل این معضل بتم بانکی باید بتواند ارز را در مرزها و با قیمت بازار خریدار نماید در گران بودن هزینه های حمل و نقل ریلی و نبود حمل و نقل یخچالی مناسب در حوزه دریای خزر و ضرورت تأمین این هزینه ها از طریق مشوق های صادراتی، از دیگر موانع بشمار می رود و امکان استفاده از ورود موقت نهاده های تولید بدون استفاده از منابع ارزی داخلی در جهت استفاده از ظرفیت های خالی کارخانجات و واحدهای تولیدی کشاورزی و صنایع غذایی با استفاده از معافیت در آمد ارزی حاصله از برگشت ارز برای ایجاد اشتغال و جهش تولید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 200
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران