پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 342 تاریخ : 1390/03/24-00:00:00
,8,
افزایش 20 تا 28 تومانی نرخ ورق در بورس

افزایش 20 تا 28 تومانی نرخ ورق در بورس

آخرین قیمت آن 842 تومان بود. ورق گرم B نیز با 20 تومان رشد قیمت، 683 تومان روی تابلوی بورس آمد در حالی که قیمت آن در معاملات قبلی بورس 663 تومان بود.

،در معاملات دیروز که نخستین عرضه فولاد مبارکه پس از بالارفتن نرخ ارز بود وانتظار افزایش تقاضا برای محصولات این شرکت نیز از ابتدای هفته ایجاد شده بود، ورق سرد B با22 تومان

 

ورق گرم  C با 21 تومان نوسان قیمت، 693 تومان روی تابلوی بورس آمد حال آنکه رقم قبلی این محصول 672 تومان بود. ورق گالوانیزه نیز با نرخ 973 تومان کشف قیمت شد، اما همانند هفته قبل قرار بر این شد تا در زمان تحویل به صورت ورق رنگی و با در نظر گرفتن پریمیوم مورد توافق به مشتریان تحویل داده شود. نرخ قبلی این کالا 945 تومان بود که نشان از رشد 28 تومانی آن دارد.
ورق قلع اندود نیز با نرخ یک هزار و 98 تومان ثبت شد، در حالی که عدد قبلی برای این کالا یک هزار و 66 تومان بود.
رشد قیمت محصولات مبارکه که تا پایان هفته گذشته تصور می‌شد فرآیند افزایش پلکانی قیمت محصولات این شرکت به دلیل کنترل‌هایی که از سوی مسوولان اعلام شده بود و افزایش قیمتی که این شرکت در دو نوبت اخیر معاملاتی داشته، متوقف شده است.
البته با توجه به نرخ شمش و هزینه تولید در مورد نرخ‌های فولاد مبارکه انتظار می‌رفت قیمت‌ها بیشتر رشد کند، اما از آنجا که به هر مشتری اجازه خرید تنها 110 تن کالا داده شد در نتیجه قیمت‌ها رشد نکرد و این سهمیه‌بندی مانع از رشد نرخ‌ها شد، البته گفته می‌شود با توجه به محدودیت‌های دیگری که مبارکه برای مشتری‌ها قرار داده امکان افزایش زیاد نرخ‌ها وجود نداشت؛ چرا که طبق مقررات جدید مبارکه، هر خریداری باید در ابتدا کد معاملاتی از مبارکه دریافت کرده و سپس از بورس کد معاملاتی بگیرد که این موضوع از نظر برخی از معامله‌گران، فعالیت‌های سفته‌بازی را در بازار ورق کمتر کرده است.
البته با وجود رشد قیمت ورق مبارکه، که از نگاه بسیاری از فعالان بازار منطقی بوده و نگرانی‌ها را نسبت به آینده این شرکت کاهش داده، اما در عین حال هنوز هم برخی فعالان بازار معتقدند که قیمت ورق باید کمی بالاتر از این نرخ‌ها در بورس معامله می‌شد؛ چرا که به عقیده این افراد طی این مدت قیمت‌های پایین و محدودیت فروش کالا به برخی از خریداران برای این تعداد از خریداران موقعیت ویژه‌ای را به‌وجود آورده که باید این شرایط تغییر کند.
البته با توجه به سیاست افزایش پلکانی قیمت ورق در مبارکه این احتمال و شایعه که فرآیند رشد قیمت‌ها در هفته آینده نیز ادامه یابد، وجود دارد.
دست‌اندرکاران بازار اعتقاد دارند همانند سال‌های گذشته بهتر بود سقف قیمت‌ها را باز می‌گذاشتند و به این صورت نرخ‌ها سریع‌تر کشف می‌شد؛ چرا که به عقیده این افراد اینگونه حرکت‌ها در بازار تنها نتیجه‌ای که دارد سردرگم شدن خریداران واقعی و بعضا ضربه پذیر شدن همین قشر است؛ چرا که دقیقا مشخص نیست اگر این هفته خرید خود را انجام بدهند بهتر است یا هفته بعد. به گفته این افراد در گذشته اگر نرخی غیر‌قابل پذیرش بود خریداران خودشان چانه‌زنی کرده و خواستار اصلاح قیمت‌ها می‌شدند، اما عملا در شرایط فعلی نه تنها فروشنده، بلکه خریدار نیز با دست بسته و بدون اختیار کافی معامله می‌کند.
در معاملات دیروز در مجموع 12320 تن ورق گرم C، 1430 تن ورق گرم B، 990 تن ورق سرد B و 550 تن ورق گالوانیزه و 370 تن ورق قلع اندود معامله شد
.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 208
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران