پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3062 تاریخ : 1390/09/08-00:00:00
,6,
جزئیات جدید جریمه‌ تخلفات رانندگی اعلام شد

جزئیات جدید جریمه‌ تخلفات رانندگی اعلام شد

از آنجایی که قانون جدید راهنمایی و رانندگی با اصلاحیه نهایی از اول دی ماه سال جاری به مرحله اجرا در می‌‌آید جدول تخلفات و جرایم مرتبت با آن منتشر شد.

 به گزارش بانک و صنعت، در این تقسیم‌بندی میزان جرایم صادر شده برای رانندگان متخلف به نسبت  سه جدول طرح‌ریزی شده است که جدول ( الف ) شامل کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری - صنعتی است. جدول ( ب ) شامل دیگر شهرها و نهایتاً جدول ( ج) شامل روستاها و راه‌های روستایی است.


بر اساس جدول اعلام شده، رانندگانی که در حالت مستی و یا در شرایطی که داروهای روانگردان یا افیونی از سوی مورد مصرف قرار داده‌اند و مبادرت به رانندگی می‌کنند بر اساس جدول ( الف)200 هزار تومان، جدول (ب )200 هزار تومان و نهایتاً در جدول (ج) 200 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

انجام هر گونه حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا و یا حرکت موتور سیکلت بر روی یک چرخ بر اساس جدول الف 100 هزار تومان بر اساس جدول (ب) 90 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 50 هزار تومان جریمه برای فرد خاطی منظور خواهد شد.

تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 50 کیلومتر در ساعت) بر اساس جدول (الف) 100 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 90 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

جریمه سبقت غیر مجاز در راه‌های ۲ طرفه بر اساس جدول الف 100 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 90 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 50 هزار تومان است.

عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی بر اساس جدول (الف) 100 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 90 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 50 هزار تومان نرخ گزارشی گردیده است.
 
حرکت به طور مارپیچ بر اساس جدول (الف) 100 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 90 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

جریمه حرکت با دنده عقب در آزاد راه‌ها و بزرگراه‌ها بر اساس جدول (الف) 100 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 90 هزار تومان است.

تجاوز از سرعت مجاز بیش از 30 تا 50 کیلومتر در ساعت بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 20 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

عبور از محل ممنوع (ورود ممنوع) بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 30 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 10 هزار تومان جریمه گذاری شده.

جریمه تجاوز به چپ از محور راه بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 20 هزار تومان است.

عبور وسائل نقلیه از پیاده رو بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 30 و بر اساس جدول (ج) 10 هزار تومان  مشمول جریمه می‌شود.

جریمه دور زدن در محل ممنوع بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 40 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 20 هزار تومان است.

استفاده از تلفن همراه و یا وسائل ارتباطی مشابه در حین رانندگی در سرعت بالای 60 کیلومتر بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و (ج) 20 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

نقص فنی مقصر یا یا نقص در سامانه روشنایی در شب بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 40 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 30 هزار تومان جریمه لحاظ گردیده است.

رانندگی با وسائل نقلیه عمومی بیش از سرعت مجاز بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان جریمه دارد.

عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیست مدرسه بر اساس جدول (الف) 50 هزار، بر اساس جدول (ب) 40 هزار تومان و بر اساس جدول (ج) 30 هزار تومان جریمه‌ای است که برای این نوع تخلف منظور گردیده است.

عدم رعایت مقررات حمل بار  بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان مشمول جریمه می‌شود.

جریمه عدم رعایت حق تقدم عبور بر اساس جدول (الف) 40 هزار تومان، جدول (ب) 30 هزار و جدول (ج) 10 هزار تومان است.

جریمه نصب پلاک‌های متفرقه یا تغییر استاندارد پلاک وسیله نقلیه بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، و جدول (ب) 50 هزار تومان و جدول (ج) 50 هزار تومان می‌باشد.

در آغوش داشتن اطفال در حین رانندگی بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 40 هزار تومان مشمول جریمه می‌شود.

حمل تیرآهن، ورق‌های فلزی و امثال آن بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوطه بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان جریمه دارد. 

جریمه هر گونه دخالت و دستکاری در دستگاه سرعت نگار و موقعیت یاب الکترونیکی در وسائل نقلیه عمومی بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 50 هزار تومان و جدول (ج) 50 هزار تومان است.

جریمه توقف دوبله در محل ایستادن ممنوع بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 20 هزار تومان است.

عبور کامیون و اتوبوس در خط سرعت بزرگراه‌ها و آزادراه‌های دارای بیش از دو خط عبور در هر سمت بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان و جدول (ب) 40 هزار تومان می‌باشد،

استفاده از نور افکن یا چراغ دارای نور خیره کننده چراغ‌های الوان، اضافی و داشتن نور سفید در عقب و نور قرمز در جلو وسیله نقلیه بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، بر اساس جدول (ب)40 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان مشمول جریمه می‌شود.

جریمه نصب هر گروه تجهیزات اضافی بر روی بدنه یا چرخ‌ها که از سطح بیرونی وسیله نقلیه تجاوز کند بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان است.

توقف و سد معبر در سطح یا حریم تقاطع‌ها و میادین یا سطوح شطرنجی بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان و جدول (ب) 40 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

جریمه تصادف ناشی از عدم توجه به جلو یا عدم فاصله طولی و عرضی یا وسیله نقلیه جلویی و یا جانبی بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب)40 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان است.

عدم اعلام نشانی محل سکونت جدید مالک وسیله نقلیه در مهلت تعیین شده از تاریخ دقیق محل سکوت به اداره راهنمایی و رانندگی بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 20 هزار تومان جریمه‌ایست که برای این بخش لحاظ شده است.

جریمه سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر در راه‌ها (که در هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد) و یا با استفاده از شانه راه بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان بر اساس جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان است.

استفاده از شیشه دودی به نحوی که راننده و سرنشین قابل تشخیص نباشند بر اساس جدول (الف) 50 هزار تومان و جدول (ب) 30 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

نریمه داشتن پلاک جلو، عقب یا نخوانا بودن آن بر اساس جدول (الف) 40 هزار تومان، جدول (ب) 40 هزار تومان و جدول (ج) 40 هزار تومان است.

جریمه حرکت نکردن وسائل نقلیه بین دو خط یا تغییر خط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه در معابر خط کشی شده بر اساس جدول (الف) 40 هزار تومان، جدول (ب) 30 هزار تومان و جدول (ج) 10 هزار تومان است.

توقف در محل ایستادن ممنوع (توقف مطلقا ممنوع) بر اساس جدول (الف) 40 هزار تومان، جدول (ب) 30 هزار تومان و جدول (ج) 10 هزار تومان  جریمه در نظر گرفته شده این بخش محسوب می‌شود.

جریمه توقف وسائل نقلیه در پیاده رو بر اساس جدول (الف) 40 هزار تومان، جدول (ب) 30 هزار و جدول (ج) 10 هزار تومان است.

سوار و پیاده کردن مسافر یا سرنشین در محل‌های غیر مجاز یا به نحوی که موجب اخلال در عبور و مرور گردد بر اساس جدول (الف) 40 هزار تومان، بر اساس جدول (ب) 20 هزار تومان و جدول (ج) 10 هزار تومان جریمه دارد.

جریمه عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتور سیلکت در حین رانندگی بر اساس جدول (الف) 30 هزار تومان، جدول (ب) 30 هزار تومان و جدول (ج) 30 هزار تومان است.

عدم استفاده از کمر‌بندی ایمنی توسط رانننده یا سرنشینان وسیله نقلیه در حال حرکت بر اساس جدول (الف) 30 هزار تومان، جدول (ب) 20 هزار و جدول (ج) 10 هزار تومان  جریمه را شامل می‌شود.

جریمه خودداری از کنار بردن وسائل نقلیه قابل حرکت که به علت تصادف منجر به خسارت یا نقص فنی و یا علل دیگر در سطح سوار رو متوقف شده است بر اساس جدول (الف) 30 هزار، جدول (ب) 20 هزار تومان و جدول (ج) 10 هزار تومان است.

جریمه استفاده از تلفن همراه یا وسائل ارتباطی مشابه در حین رانندگی در سرعت کمتر از 60 کیلومتر بر اساس جدول (الف) 30 هزارتومان، جدول (ب) 20 هزار و جدول (ج) 10 هزار تومان است.

جریمه توقف دوبله در معابر بر اساس جدول بر اساس جدول (الف) 30 هزارتومان، جدول (ب) 20 هزار و جدول (ج) 10 هزار تومان است.

همچنین بر اساس بند " د " ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب همزمان دو فقره تخلف از نوع انجام هرگونه حرکت نمایشی، تجاوز از سرعت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی و نهایتا حرکت به صورت مارپیچ همزمان با یکدیگر به وقوع بپیوندد  علاوه بر صدور قبض جریمه وسیله نقلیه به مدت 72 ساعت متوقف خواهد شد.

تأکید بر این موضوع ضروری است که بر اساس بند " ب " ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب تخلف رانندگی در حالت مستی و استفاده از روانگردان‌ها علاوه بر صدور قبض جریمه موجبات ضبط گواهینامه به مدت شش ماه فراهم خواهد آمد و راننده به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 206
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران