پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 2975 تاریخ : 1390/09/01-00:00:00
,8,
افت 943 واحدی شاخص و همه متغیرها

افت 943 واحدی شاخص و همه متغیرها

افت 943 واحدی شاخص بورس و میانگین زیان 3.6 درصدی، کاهش همه متغیرهای اصلی معاملات،بازدهی منفی 230 شرکت و مثبت 70 شرکت دیگر ، ماحصل فعالیت 20 روزه فعالان بازار سهام در ماه

به گزارش روز سه شنبه بانک و صنعت ،بازار سهام 44 ساله کشور که در ماه های گذشته هیچ نشانی از شرایط سال گذشته خود ندارد و حسابی هم از بازار های رقیب خود عقب مانده، در هشتمین ماه سال جاری هم نتوانست ذره ایی از ظرفیت های فوق العاده خود در سوددهی به سرمایه گذاران را به نمایش بگذارد.

*ریزش 943 واحدی شاخص بورس و میانگین زیان 3.6 درصدی

آمار عملکرد آبان ماه بورس در 20 روز کاری نشان می دهد در نتیجه افت بهای سهام اکثر شرکت های بزرگ مانند فولاد مبارکه ، ملی مس، سایپا، مخابرات ، سرمایه گذاری غدیر و اکثر بانک ها و دیگر شرکت ها، روند نزولی شاخص های بورس با شدت بیشتری همراه شد بطوریکه دماسنج بازار سهام که در ابتدای ماه بر روی 26 هزار و 150 واحدی حرکت می کرد با از دست دادن 943 واحد ، از کانال 26 هزار واحدی جدا شد و در رقم 25 هزار و 207 واحد جا خوش کرد.
با این اوصاف میانگین سرمایه گذاری در بازار پرریسک سهام طی ماه گذشته با زیان 3.6 درصدی همراه شد تا نه تنها کمتری سهامداری مانند سرمایه گذاران گروه قندی موفق به شناسایی سود شود، بلکه عمده سهامداران با زیان هایی روبرو شوند.
بررسی جزئی تر از روند حرکتی شاخص بورس در ماه گذشته نشان می دهد این متغیر به دلیل سیر نزولی قیمت سهام ،13 روز از 20 روز کاری آبان را با کاهش ارقام و تنها 7 روز با رشد مواجه شده است، همچنین در برابر ریزش حداکثر 248 واحدی در 15 آبان، حداکثر رشد ارقام آن 76 واحد در 11 آبان بود.
 این در حالی است که علاوه بر افت 943 واحدی شاخص کل، شاخص های دیگر مانند شاخص شناور آزاد، بازار های اول و دوم ، مالی و صنعت و شاخص 30 شرکت بزرگ هم با کاهش قابل توجهی روبرو شده اند.

*ریزش همه متغیرهای اصلی معاملات

براساس این گزارش، نگاهی به متغیرهای اصلی معاملات ماه گذشته هم حکایت از آن دارد نه تنها هیچ رشد و بهبودی در حجم و ارزش معاملات و تعداد خریداران و دفعات حاصل نشده بلکه این متغیرهای اصلی با کاهش محسوسی هم به ثبت رسیده اند.
به این ترتیب که علاوه بر افت 31 و 36 درصدی حجم و ارزش سهام معامله شده ، تعداد خریداران هم که عامل مهمی در بیان رونق یا رکود بازار است، با افت 27 درصدی روبرو شده و تعداد دفعات معامله هم 19.3 درصد کاهش یافته است.
با این اوصاف در شرایطی طی 20 روزکاری مهر ماه بیش از 119 هزار نفر در 331 هزار دفعه اقدام به خرید 6.1 میلیارد سهم به ارزش 1.7 هزار میلیارد تومان کردند که در آبان ماه 86 هزار و 397 نفر از سرمایه گذاران ( عمدتا" حقوقی ) در 267 هزار دفعه حاضر به خرید 4.2 میلیارد سهم به ارزش 1.1 هزار میلیارد تومان شدند.

*بازدهی منفی 235 شرکت و مثبت 72 شرکت

اوضاع نامناسب بورس در ماه گذشته فقط محدود به این موارد نشد بلکه بررسی های دیگر فارس از وضعیت بازدهی سهام شرکت 307 شرکت بورسی حاضر در تابلوهای معاملات هم حاکی است عامل اصلی افت همه متغیرها را باید در وضعیت نامناسب سهام شرکت ها جستجو کرد.
براین اساس، در شرایطی سهامداران معدود و حداکثر 44 هزار نفری شرکت های قندی شاهد بازدهی 112 درصدی بودند که در میان همه شرکت های بورسی تنها 72 شرکت عمدتا" شامل 14 شرکت قندی ، تک سهم ها و شرکت های کوچک بودند که قادر به بازدهی مثبت شدند ولی سهام 235 شرکت دیگر خصوصا" شرکت های بزرگ و مطرح با زیان حداکثر 29 درصدی نه تنها نتوانستند گرهی از کار فرو بسته سهامداران متضرر را باز کنند ، بلکه موجب زیان و نگرانی بیشتر هم شدند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 152
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران