پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 2948 تاریخ : 1390/08/30-00:00:00
,8,
اجرای طرح بیمه بیکاری برای همه

اجرای طرح بیمه بیکاری برای همه

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب طرح بیمه بیکاری برای همه آحاد جامعه در کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد و گفت:بقیه مراحل در صحن علنی مجلس طی می شود و بزودی قانون می شود تا

 به گزارش روز دوشنبه بانک و صنعت ،داریوش قنبری گفت:در اصل 29 قانون اساسی آمده است،برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی ،بیکاری، پیری،از کار افتادگی،بی سرپرستی،درراه ماندگی،حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی‌درمانی و مراقبتهای پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی.
وی ادامه داد:  دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایتهای مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.
قنبری افزود: این اصل دولت را مکلف کرده در جهت درآمد های عمومی این خدمات بیمه ای را برای همه تامین کند،بنابرین این اصلی که سالها در قانون اساسی کشور ما بوده اما اجرا نشده که کمیسیون در راستای اجرایی کردن این اصل ،طرح بیمه بیکاری رابه صحن علنی می رساند وتمام تلاش بر این است که تا پایان سال این طرح،قانون و اجرایی شود.
وی افزود:با تصویب و اجرایی شدن بیمه بیکاری دولت احساس تکلیف درباره بیکاران می کند و همین امر انگیزه ای می شود تا وضعیت بی خیالی دولت در امر مهم اشتغال زایی در جامعه به پایان برسد.
قنبری ادامه داد:در این طرح کسانی که بیکار هستند و تا زمانی که شغلی پیدا نکرده اند ماهیانه مبلغی را دریافت می کنند افرادی که جویای کار می باشند و تمامی شرایط لازم مانند داشتن مدرک،علاقه،توانایی و آمادگی کار را دارند ولی کار برایشان وجود ندارد می توانند حقوق بیکاری دریافت نمایند.
جزئیات طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار که شامل سه فصل و 34 ماده است، به شرح ذیل است:
ماده 1- بر اساس اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و همچنین تبصره ماده 3 قانون کار، صندوقی مستقل به ترتیبی که در این قانون معین شده است، به منظور حمایت از بیکاران غیر ارادی اعم از مشمولان قانون تامین اجتماعی و تابع قوانین کار و مقررات خاص مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و همچنین حمایت از بیکاران متقاضی کار تشکیل می شود.
ماده 2- بازنشستگان و دریافت کنندگان مستمری از کارافتادگان و اتباع خارجی از شمول مقررات این قانون مستثنی هستند.
ماده 3- بیکار موضوع فصل دوم این قانون بیمه شده ای است که رابطه کاری وی با کارفرما بدون میل و اراده او قطع شده و خود، متقاضی کار باشد. همچنین کارفرمایان و بیمه شدگان فاقد کارفرما با درخواست خود و پرداخت سهم کارفرما، در صورت از دست دادن غیرارادی شغل، با مراعات سایر مقررات فصل دوم این قانون می‌توانند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گیرند.
ماده 4- بیکار متقاضی کار در این قانون فرد ذکوری است که به سن 25 سالگی رسیده و یا فرد اناثی می‌باشد که سرپرست خانوار، بدسرپرست یا خودسرپرست و دارای حرفه یا مهارتی می باشد که به تایید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای رسیده است و در مراکز کاریابی‌هایی دولتی ثبت نام کرده و حداقل به مدت یک سال پیگیر اشتغال خود بوده باشد و پرداخت حق بیمه یا سابقه اشتغال در آن شرط نیست.
ماده 5- صندوق بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار،‌ مستقل بوده همانند صندوق‌های بازنشستگی زیر نظر وزارت رفاه و تامین اجتماعی است. هیئت امنای آن مرکب از نمایندگان وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی، رفاه و تامین اجتماعی، تعاون، کانون عالی کارفرمایی و کانون‌ عالی کارگری می‌باشد. نحوه اداره و اساسنامه صندوق با پیشنهاد سه وزارتخانه مذکور و  تصویب هیئت وزیران به تایید شورای نگهبان می‌رسد.
ماده 6- بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار، در زمره حمایت‌های تامین اجتماعی است و دولت از آن حمایت می‌کند. سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، آن را  به صندوق بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار پرداخت نماید. صندوق مکلف است به بیمه‌شدگانی که طبق مقررات این قانون بیکار می‌باشند، مقرری یا کمک پرداخت نماید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 162
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران