پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 290 تاریخ : 1390/03/21-00:00:00
,1,
یک خم اقتصاد در دستان دلار ۱۲۰۰ تومانی

یک خم اقتصاد در دستان دلار ۱۲۰۰ تومانی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که پس از افزایش قیمت ارز، هزینه واردات و تولید در کشور بالا می‌رود، گفت: پس از افزایش قیمت سکه در بازار و ناتوانی مسئولان بانک مرکز

 عبدالرضا ترابی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) ، با یادآوری این که قیمت ارز در بازار داخلی در سال‌های اخیر ثابت بوده است، تصریح کرد: با توجه به این که در سال‌های گذشته قیمت ارز در کشور چند نرخی بوده است، اقدام مسئولان بانک مرکزی در راستای تک نرخی کردن قیمت آن، اقدام شایسته‌ای بوده است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به این که استقبال مردم برای استفاده از دلار در مقایسه با سایر ارزها بیشتر است، افزایش قیمت دلار بر قیمت ارزهای دیگر هم اثر گذار خواهد بود.

 

ثبات قیمت ارز هزینه تولید را کاهش می‌دهد

وی با بیان این که ثبات قیمت دلار در سال‌های گذشته هزینه واردات در کشور را کاهش داده بود، اظهار کرد: یکی دیگر از مزایای ثبات قیمت دلار در بازار در سال‌های اخیر کاهش هزینه‌های تولید در کشور بوده است.

ترابی با یادآوری این که در هفته‌های اخیر دولت قیمت دلار را افزایش داده است، تأکید کرد: این افزایش قیمت اثر بیشتری را در بازار ارز کشور گذاشته و موجب افزایش چند برابری قیمت دلار در بازار آزاد شده است.

 

افزایش قیمت ارز دومین معضل اقتصادی کشور

وی ادامه داد: پس از افزایش قیمت سکه در بازار و ناتوانی مسئولان بانک مرکزی در کنترل قیمت آن، افزایش قیمت ارز در بازار دومین معضل بزرگ اقتصادی در کشور در سال جاری به‌شمار می‌رود.

این نماینده مردم در مجلس با بیان این که افزایش قیمت ارز در کشور بازارهای اقتصادی خصوصی را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: پس از افزایش قیمت ارز در کشور هزینه واردات و تولید در کشور بالا می‌رود.

 

بانک مرکزی از خروج ارز از کشور جلوگیری کنند

ترابی با بیان این که ارز پشتوانه پولی در ایران است، تصریح کرد: مسئولان بانک مرکزی نباید با تدابیر اشتباه خود بسترهای لازم  را برای خروج ارز از کشور فراهم کنند.

وی با یادآوری این که اقتصاد کشور هندوستان در سال‌های آینده جزء اقتصادهای برتر دنیا می‌شود، اظهار کرد: مسئولان اقتصادی این کشور برای ورود ارز به داخل کشورشان هیچ محدودیتی ندارند، ولی برای خروج ارز از این کشور، افراد باید از بانک‌های هندوستان مجوز داشته باشند.

ترابی افزود: مسئولان بانک مرکزی ایران باید با برنامه‌ریزی دقیق از خروج ارز از کشور جلوگیری کنند و بسترهای لازم را برای توسعه اقتصاد کشور فراهم کنند.

 

افزایش قیمت ارز ضربه مهلکی بر بدنه اقتصاد

وی ادامه داد: متأسفانه نوسان قیمت ارز و سکه در بازار ضربه مهلکی را به بدنه اقتصاد کشور وارد کرده است.

ترابی با توضیح این که افزایش قیمت ارز زمانی رخ داده است که نمایندگان مردم در مجلس به حوزه‌های انتخابیه خود سفر کرده‌اند، گفت: پس از پایان تعطیلات نمایندگان مردم در مجلس موضوع افزایش قیمت ارز و سکه در بازار داخلی را پیگیری خواهند کرد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان این که افزایش قیمت سکه و ارز در بازار داخلی نشان‌دهنده عدم برنامه‌ریزی برای توسعه اقتصاد کشور است، افزود: راهکارهای مناسب برای توسعه اقتصاد کشور باید در یک فضای اقتصادی مشخص شود.

 

احضار وزیر اقتصاد به مجلس برای توضیح درباره علل افزایش قیمت ارز

وی با بیان این که نمایندگان مردم هفته جاری تذکرهای لازم درباره افزایش قیمت ارز و سکه در بازار داخلی را به وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین رئیس بانک مرکزی خواهند داد، تصریح کرد: اگر افزایش قیمت ارز و سکه در بازار ادامه داشته باشد، نمایندگان مردم در مجلس، رئیس بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی برای ارائه توضیح‌های خود درباره علت نوسان قیمت در بازار ارز و سکه به مجلس فرا می‌خوانند.

 

مجلس در برابر افزایش قیمت ارز، بی‌تفاوت نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که نمایندگان مردم در مجلس در بحث‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخورد قاطعی را با مسئولان این حوزه‌ها خواهند داشت، افزود: مجلس در مقابل افزایش قیمت ارز و سکه در بازار بی‌تفتوت نیست و قطعا این موضوع را پیگیری می‌کند.

روز چهارشنبه (۱۸ خرداد) مسئولان بانک مرکزی ایران در اقدامی قیمت دلار دولتی در بازار را با ۱۱۸ تومان افزایش در مقایسه با روز سه‌شنبه (۱۷ خرداد) ۱۱۷۷ تومان اعلام کردندارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران