پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 2834 تاریخ : 1390/08/21-00:00:00
,5,
انتقاد دبیر خانه کارگر اصفهان از وضعیت اصلاحیه قانون کار

انتقاد دبیر خانه کارگر اصفهان از وضعیت اصلاحیه قانون کار

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان در نشستی خــبـــری کـــه بـــه‌مــنـــاسـبــت‌29‌آبــان، ســالــروز تصویب قانون‌کار در سالن جلسات خانه‌کارگر اصفهان برگزار شده بود از روند

 به گزارش خبرگزاری بانک و صنعت ا‍ز اصفهان،‌دبیـر اجـرایـی خـانـه‌کـارگـر اصفهـان درمـورد ماده 27 فعلی قانون‌کار تصریح کرد: اگر کارگری در یک کار دائم مشغول  بوده و این کار استمرار داشته باشد و قصور نداشت ولی کــارفـرمـا وی را اخـراج کـرد،‌اگـر مـراجـع حـل‌اختـلاف بـه وجـــود دائـــم کـــار و عـــدم‌قــصـــور کـــارگـــر در انــجـــام کــار بـرسـنـد،‌بـرای کـارگـر را‡ی بـازگـشـت بـه‌کـار صـادر شـده و بدین‌ترتیب برای کارگر، امنیت‌کاری فراهم خواهد شد.

برشان تصریح کرد: متأسفانه از زمانی‌که قانون‌کار تصویب شـد مخـالفـت با آن به‌دلایلی همچون مسائل و مشکلات شــرایــط اقـتـصـادی دوران جنـگ، عـدم‌شنـاخـت بعضـی از کارفرمایان که خواسته یا ناخواسته و بدون مطالعه عمیق و کـارشـنـاسـانـه بـا ایـن قـانـون مخالفت می کردند و عملکرد نامناسب مجریان قانون‌کار و افراط و تفریط بنا به نوسانات در مـراجـع حـل‌اخـتلاف اتفاق افتاد که عامل سوء‌استفاده بـعـضـی از کـارفـرمـایان بود و برخی کارفرمایان آن را مانع اشـتـغـال و ‌کـسب‌و‌کار می‌دانستند و خواستار اصلاح آن بودند. بنابراین برای رفع این مخالفت‌ها و اینکه معلوم شود در مسیر قانون‌کار مانعی وجود ندارد، چندین اصلاحیه بر قانون‌کار انجام شد که باید به مواردی ازجمله لایحه موانع تولید،‌معافیت کارگاه‌های زیر پنج‌نفر از شمول قانون‌کار، مـعـافـیـت مـنـاطـق آزاد تـجاری از کل قانون‌کار، استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های قانون‌کار و ... اشاره کرد.

برشان افزود: قانون‌کار، قانون تنظیم کننده روابط‌کارگر و کـارفـرمـا بـوده و مـانـعـی بـرای اشتغال و تولید نمی‌باشد و درحقیقت موانع تولید را باید در قوانین دیگر ازجمله قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون تجارت، قوانین مربوط به تولید و اشتغال و ... جستجو کرد.

بـرشـان بـا بـیـان ایـنـکـه در پـیـش‌نـویـس اصـلاحیه قانون‌کار سه‌جانبه‌گرایی (کارگر، دولت و کارفرما) رعایت نشده و ماده 27 در پیش‌نویس اصلاحیه نقض شده است گفت: باید از همه دست‌اندرکاران به‌ویژه قوای سه‌گانه خواست تا به پیش‌نویس اصلاح قوانین کار عنایت داشته باشند و رعایت اصلاح کامل و دو اصل سند کار شایسته و سه‌جانبه‌گرایی مد‌نظر باشد.

برشان افزود: امروز ایجاد اشتغال دغدغه دولتمردان، جامعه و معضلـی عمـومـی اسـت و به‌جای اینکه حساسیت خاصی برای تغییرات قانون کار داشته باشیم باید به‌دنبال رفع موانع اشتغال باشیم. اما با این‌همه امیدواریم اصلاح واقعی را در قانون‌کار مشاهده کنیمارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران