پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 6770 تاریخ : 1391/08/08-08:31:15
,7,16,17,
 اخلالگر بازار ارز که از یکسال قبل برنامه ریزی کرده بود!

اخلالگر بازار ارز که از یکسال قبل برنامه ریزی کرده بود!

جزئیات جدیدی از ماجرای سودجویی یک اخلالگر بازار ارز منتشر شد.

 

به گزارش بانک و صنعت سرشاخه اخلال ارزی در زمستان سال گذشته فردی است؛ به نام «یدالله.چ» که هم اکنون در بازداشت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور قرار دارد. او که اهل کردستان است و نامش از سال 85 به بعد در سنندج بیشتر بر سر زبان ها افتاده است، به صورت خانوادگی کارهایش را جلو می برد.
«یدالله.چ» ابتدا شرکت تولیدی و صنعتی «خ.ز» که با برند ماءالشعیر به نام «ا» معروف تر شد، با اقدامات «خیرخواهانه نما» و همچنین راه اندازی مجتمع های رفاهی و تفریحی با باندهای ثروت و قدرت ارتباط برقرار کرد و از آن پس بود که دیگر کردستانی ها، او رابیشتر شناختند.
بر همین اساس، شرکت «ا» در خرداد ماه 1383 در ایران تاسیس و از خرداد سال 1385 کار خود را آغاز و با راه اندازی خطوط تولید در شرکت «خ.ز» هم اکنون ماءالشعیر تولید می کند.
وضعیت طوری پیش رفت که او روز به روز قدرت مالی و اقتصادی اش بیشتر و بیشتر شد و با حمایت های باندهای ثروت و قدرت، روبه دریافت تسهیلات بانکی آورد، این در حالی بود که او در روزهای اول فعالیتش در عرصه اقتصادی هر جا می رفت، می گفت: «نیازی به پول دولت ندارم و می خواهم اشتغالزایی کنم.»
«یدالله.چ» به واسطه برخی ها، حتی پایش در ورزش کشور و آنهم فوتبال باز شد و اتوبوس «VIP» مجلل در اختیار یکی از تیم های پرطرفدار پایتخت قرار داد و همان زمان بود که برخی رسانه های ورزشی نوشتند، معلوم نیست چرا این اتوبوس مجلل به صورت غیرطبیعی در اختیار این باشگاه قرار گرفته است!
حتی او توانست علاوه بر دریافت لوح تقدیر وزارت صنعت به عنوان واحد صنعتی نمونه در سال 87، و چندین لوح تقدیر دیگر، در همایشی که با عنوان جشنواره ملی کارآفرینان برتر با حضور رئیس جمهور برگزار شد، به عنوان کارآفرین برتر مورد تقدیر قرار گرفت.
بعدها ابهامات درباره نفوذهای اقتصادی «یدالله.چ» فزاینده شد و در ادامه او با همراهی باندهای ثروت و قدرت، یکی از بزرگترین صرافی های ایران «ز» را با دریافت مجوز رسمی صرافی نوع اول از بانک مرکزی به شماره ثبت «420468» تاسیس کرد.
بر اساس اطلاعات موجود، شرکت تضامنی «یدالله.چ» و شریک برای فعالیت صرفا خرید و فروش نقدی ارز غیرالکترونیک و خرید و فروش مسکوکات طلا و نقره در محل صرافی به آدرس استان تهران- شهر تهران- خیابان.... میدان.... نبش خیابان... پلاک 2 با سرمایه اولیه 200 میلیون تومان در زمستان سال گذشته با مدیریت خانوادگی روی کار آمد.
با تاسیس این صرافی بزرگ، این بار نام «یدالله.چ» در پایتخت ایران و آنهم در بازار ارز بر سر زبان افتاد؛ یکی از معدود صرافی هایی که در دوبی هم دفتر راه انداخت و از این پس، ماموریت او گویا توزیع سهمیه های ارزی ارزان برای ساماندهی بازار ارز و کنترل قیمتها بود؛ سهمیه هایی که خوشبختانه هم اکنون حذف شده است اما در گذشته- زمستان سال 90- بوی رانت و سوءاستفاه از ثروت ملی کشور را می داد.
در همین حال، روایت است که او بعد از جلسه در بانک مرکزی، در تاریخ 15 مهرماه سال 90 در شعبه ارزی پارسا بانک ملی ایران افتتاح حساب کرد ودر زمستان با همراهی باندهای ثروت و قدرت، ارزهای سهمیه ای ارزان به این حساب و از آنجا به بانک ملی در دوبی منتقل می شد؛ ارزهایی که ظاهرا به بازار نمی رفت و در جاهای دیگر نگهداری می شد و همین موضوع به علاوه اقدامات مشابه اخلالگران دیگر، موجب شد تا در اواسط زمستان پارسال، قیمت دلار رکوردزنی کند.
گفته می شود صرافی های مستقر در دوبی کارشان فروش ارزهای سهمیه ای به واردکنندگان به قیمتی بالاتر بود به گونه ای که برخی شرکت های مستقر در دوبی دست از تجارت کشیدند و صرفا آن ارزها را می فروختند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 216
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران