پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522087 تاریخ : 1399/08/10-13:45:34
,2,
یکپارچگی در برندسازی به هویت سازمان معنا می بخشد

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت:

یکپارچگی در برندسازی به هویت سازمان معنا می بخشد

برندینگ یا همان برندسازی یکی از مهم ترین ابعاد هر کسب وکاری است.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازروابط عمومی بانک مسکن، در بازار رقابتی امروز، داشتن یک برند قوی و مؤثر، مزیت عمده ای به شمار می رود. اما برندسازی واقعاً چه معنایی دارد و چگونه بر کسب وکار شما اثر می گذارد؟

به زبان ساده، برندِ شما، اعتبار شما در نزد مشتری است. برند به مشتریان شما می گوید که چه انتظاری از محصولات و خدمات شما داشته باشند و اینکه تفاوت آنچه شما ارایه می دهید با آنچه رقبای تان عرضه می کنند، چیست. اهداف کسب وکارها بر اساس اینکه مشتریان شما چه می خواهند، شکل می گیرد.

لوگو (نشان تجاری)، بنیان و پایه یک برند را تشکیل می دهد. سایت اینترنتی و ابزارهای تبلیغاتی، همگی باید مکمل و یکپارچه با لوگو باشند که همگی منتقل کننده برند است. در این روزها در بانک مسکن نیز فراخوانی با موضوع پروژه طراحی و مدیریت یکپارچه برند بانک مسکن با هدف بهره گیری از متخصصان این حوزه و به همت اداره کل روابط عمومی در دستور کار قرار گرفته است. در این خصوص گفت وگویی با مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت انجام شد که در ادامه می خوانید:

مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت در پاسخ به این سؤال که این فراخوان با چه اهدافی در دستورکار قرار گرفته، به خبرنگار هیبنا گفت: یکپارچگی عناصر برند ضروری ترین قانون نانوشته برند است چراکه این مقوله جدی ترین ارتباط بین بخش های مختلف و جریان رشد و بالندگی و چرخه زندگی برند را می سازد.

وی افزود: یکپارچگی همه آن چیزی است که برند را از لغزش بازمی دارد؛ این یکپارچگی شامل همه قواعد و بایدها و نبایدهایی است که موجب می شود با یکدستی و روانی خاصی حوزه های مختلف تصویری، ارتباطی، ذهنی و اجرایی برند را در برگیرد.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت، فقدان یک مدیریت یکپارچه برای برند را مخرب دانست و تصریح کرد: عدم وجود مدیریت یکپارچه برند باعث ایجاد تصویر ذهنی مغشوش و غیرقابل اعتماد از برند در ذهن مخاطب خواهد بود و حاصل این عملکرد ناکامی برند در برقراری مناسب با بازار را در پی خواهد داشت.

ایزدی با اشاره به اقداماتی که در خصوص یکپارچگی برند انجام گرفته گفت: تقویت و توسعه برند بانک مسکن از طریق تهیه و تنظیم سند هویت سازمانی به منظور ایجاد تمایز و تأثیرگذاری مثبت در ادراک و احساس مشتریان نسبت به سازمان از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.

وی ادامه داد: بانک مسکن به عنوان یکی از برندهای معتبر دولتی در صنعت بانکداری، درصدد است تا همواره برند خود را هم راستا با نیاز مخاطبین به روز کرده، نیازهای تأمین نشده در بخش های گوناگون بازار را شناسایی و به این ترتیب به صورت مستمر برای برند خود، ایجاد ارزش کند.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت اضافه کرد: بانک مسکن پیش تر فعالیت هایی در خصوص تغییرات بصری برند آغاز کرده و نیاز دارد تا در قالب یک چارچوب استراتژیک، رویکرد تغییریافته برند را منسجم سازی کرده و بدین ترتیب در فعالیت های ارتباطی با مخاطبین تصویری یکسان از خود ارایه کند.

ایزدی به تدوین دو فاز اصلی در خصوص فعالیت های پیش رو اشاره و عنوان کرد: در فاز اول پروژه، جهت درک بهتر صنعت تخصصی بانک مسکن، دیدگاه مدیران سازمان، بازار هدف و رقبای برند توسط تحقیقات بازار درون و برون سازمانی بررسی خواهد شد. سپس بر اساس تحقیقات انجام شده، خط مشی استراتژیک برند به عنوان مسیری استراتژیک برای فعالیت های آتی برند بازتعریف و تکمیل خواهد شد.

وی ادامه داد: در گام بعدی و بر اساس استراتژی برند، به طراحی و تکمیل عناصر اصلی بصری برند پرداخته و سپس هم راستا بودن طراحی ها با نیاز مخاطبین هدف را بررسی می کنیم. در فاز دوم پروژه، طی برنامه ای مدون از استراتژی و تغییرات بصری بانک مسکن رونمایی شده و گام هایی برای استمرار فعالیت هویت تکمیل شده در بازار تدوین می شود.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در خصوص هویت بصری گفت: هویت بصری مجموعه ای از تمام عناصر بصری (ویژوال) برند است که برای کسب وکارها ایجاد می کنیم تا تصویر مناسبی به مشتریان ارایه دهیم.

ایزدی در ادامه همچنین به المان های اصلی لحاظ شده در برندبوک یا همان کتابچه برند اشاره کرد و افزود: المان های اصلی لحاظ شده در برندبوک می توانند در طی سالیان عمر یک برند به تداوم، استقرار و یکپارچگی هویت برند کمک کنند.

وی در خصوص اینکه المان های اصلی برند که در برندبوک باید مورد توجه قرار گیرند چه مواردی هستند، تصریح کرد: استانداردهای هر برند که در کتابچه برند لحاظ می شوند، چکیده ای است از هر آنچه به برند مرتبط است، از استراتژی های برندینگ، فونت، تم نوشتاری، رنگ و لحن تعامل در فعالیت های بازاریابی با مخاطبین گرفته تا کوچک ترین المان های هویت برند (Brand Identity) که در لوگو و یا شعار نام تجاری وجود دارد.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت در ادامه به اهمیت کتابچه برند نیز اشاره و عنوان کرد: هر شرکت و سازمانی برای اطمینان از اینکه پیام برند از طریق تمام فعالیت های بازاریابی و کانال های ارتباطی اش به صورت یکسان بیان شود، نیازمند برندبوک یا همان کتابچه برند است. همچنین برای اطمینان از اینکه تمام محتوای بصری فعالیت های برند در ارتباطات و بازاریابی و در هنگام بیان هویت برند، یکپارچه لحاظ شوند کتابچه برند اهمیت دارد.

ایزدی به اهمیت مرور کتابچه برند در سازمان نیز اشاره کرد و افزود: مرور برندبوک در درون سازمان نیز موجب می شود که کارکنان برند، دیدی هم راستا و درکی تقریباً مشابه در مورد برند داشته باشند. کتابچه برند که حاوی تمام استاندارهای اصلی برند است، می تواند برای تمام کسانی که به نوعی با برند مذکور سروکار دارند، مفید باشد؛ از کارکنان شرکت گرفته تا اعضای دپارتمان بازاریابی و برندینگ، طراحان وب، تیم تحقیق و توسعه و تیم های بازاریابی همیار با برند در فعالیت های تبلیغاتی هستند.

وی گفت: برندبوک، مثل قانون اساسی است. برندبوک، همان قانون اساسی برند است. به روز می شود و به تناسب زمان و مکان، تغییر می کند.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت اظهار داشت: هرچند طی سالیان طولانی فعالیت بانک مسکن، همواره مدیریت یکپارچه برند مورد توجه قرار گرفته و با عناصر خاصی در سطح جامعه شناسایی شده است اما با توجه به تغییر و تحولات در عصر ارتباطات و دیجیتالی شدن زندگی باعث شده است که موضوع بازآفرینی، طراحی و مدیریت یکپارچه برند بانک مسکن متناسب با شرایط روز در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: به همین منظور فراخوان پروژه طراحی و مدیریت یکپارچه برند بانک مسکن با هدف بهره گیری از متخصصان این حوزه از تاریخ 7آبان الی 21 آبان اجرا می شود که پس از دریافت ایده ها و بررسی آن توسط اساتید و مشاوران برندینگ که با بانک مسکن همکاری می کنند نشست های جداگانه ای با حداقل 13 ایده برتر برگزار شده و قرارداد همکاری با صاحب ایده برتر منعقد خواهد شد.

ایزدی به نقش و اهمیت هویت سازمانی اشاره کرد و گفت: هویت سازمان تصویر کلی از سازمان و بیانگر شخصیت یک سازمان است که بستگی به عملکرد سازمان و نوع ارایه محصولات و خدمات دارد، در کل هویت سازمان شامل رنگ، نام، شکل بسته بندی و شعار تبلیغاتی بوده و با این عوامل می توان هویت سازمانی را تعریف کرد. برای توسعه هویت سازمانی باید مدیرعامل سازمان و مدیران بالا به تمامی علامت های تجاری نظارت داشته باشند تا تمامی این علامت ها در کسب وکار آن سازمان رعایت شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 217
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران