پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522430 تاریخ : 1399/08/18-13:43:39
,17,10028,
گزارش بررسی مقایسه ای شاخص های اقتصادی استان ها منتشر شد

از سوی وزارت کار؛

گزارش بررسی مقایسه ای شاخص های اقتصادی استان ها منتشر شد

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، «بررسی مقایسه ای شاخص های اقتصادی استان ها» را در قالب گزارشی تحقیقی-تحلیلی منتشر کرد.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازوزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت امور اقتصادی وزارتخانه با هدف بررسی مؤلفه های کلان اقتصادی استان ها، سنجش وضعیت اشتغال استان و درهم تنیدگی آن با شاخص های کلان اقتصادی و همچنین شناسایی موانع و مشکلات استان ها در کاهش نرخ بیکاری، گزارشی را تدوین کرده است.

تعیین نقش شاخص هایی که در حیطه فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و در وضعیت اشتغال استان ها نقش آفرین هستند یکی دیگر از اهداف این تحقیق است.

این گزارش در سه بخش؛ ارزیابی استان ها بر اساس «درآمد سرانه، نرخ بیکاری و شاخص های تدقیق کننده»، «تبیین و علت یابی وضعیت مؤلفه های کلان اقتصادی» و «تسهیلات طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی و عشایر» تدوین شده است.

در این تحلیل ابتدا شاخص نرخ بیکاری به همراه درآمد سرانه بدون نفت به عنوان اصلی ترین مؤلفه های کلان اقتصادی و بازار کار آورده شده و سپس تصویر هر استان بر مبنای این دو شاخص، با کمک سایر شاخص های بازار کار تشریح شده است.

در این گزارش شاخص «مرکب محیط عمومی کسب و کار» است که خود از 28 معیار به دست می آید، شاخص «امنیت سرمایه گذاری» که توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با همکاری منتخبی از اساتید و صاحبنظران محاسبه می شود و دربردارنده 21 مؤلفه پیمایشی و 17 مؤلفه آماری است و شاخص «نسبت تسهیلات به سپرده» که این نسبت به نوعی وضعیت تأمین مالی بخش تولید، توسط شبکه بانکی را نشان می دهد، بررسی شده است.

یکی از اقداماتی که دولت با محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جهت بهبود مؤلفه های کلان اقتصادی انجام می دهد، تسهیلاتی است که تحت عنوان اشتغال فراگیر برای کاهش نرخ بیکاری اعطا می شود. نسبت جذب این تسهیلات در استان ها و تداوم آن با توجه به شرایط استان ها از جمله موارد دیگری است که این نوشتار بر آنها تمرکز دارد.

جداول و نمودارهای تسهیلات دریافتی به تفکیک هر استان در این گزارش وجود داد.

نتایج این گزارش شأن می دهد که درآمد سرانه با هر دو شاخص محیط عمومی کسب و کار (محدودیت های و موانع کسب و کار) و فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از 85.0، رابطه عکس دارد. به این معنا که کاهش فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از 85.0 و کاهش شاخص محیط کسب وکار (کاهش شاخص کسب وکار به معنای بهتر شدن فضای کسب وکار است) به افزایش درآمد سرانه منجر می شود.

این گزارش می افزاید، هر چه فضای کسب وکار مساعدتر باشد، ارزش افزوده تولیدی بیشتر بوده و در نتیجه درآمد سرانه افزایش می یابد. همچنین، هر چه نسبت تسهیلات به سپرده به 85 درصد نزدیکتر باشد، به معنای همراهی شبکه بانکی از بخش تولید در استان بوده و به افزایش درآمد سرانه استان کمک می کند.

برای مشاهده متن کامل به اینجا مراجعه کنید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران