پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 671188 تاریخ : 1402/11/01-17:50:44
,10036,1,
کارآفرینان در اولویت نخست دریافت تسهیلات

گفت وگوی اختصاصی "پیام کارآفرین" با کارشناس ایرانی اچ اس بی سی:

کارآفرینان در اولویت نخست دریافت تسهیلات

«اچ اس بی سی» شناخته شده ترین بانک بین المللی است که یک و نیم قرن پیش کار خود را در شرق آسیا شروع کرد؛ بانکی که نماد یکی از بزرگترین شرکت های چند ملیتی است و در زمینه بانکداری و مدیریت ثروت فعالیت می کند. این بانک زمانی در ایران شعبه داشت و حالا یکی از بزرگ ترین موسسات مالی و بانکداری دنیاست و شاید یکی از نکات جالب توجه دراین بانک حضور یک فیزیکدان ایرانی در جمع کارمندان این بانک است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک کارآفرین،اچ اس بی سی یک ابربانک است که تاب آوری بالایی در مواجه با بحران های اقتصادی دارد.آنقدر حجم مالی بزرگ و ذخیره دارد که می تواند در شرایط بحرانی از آن استفاده کند.حتی در بحران های اخیر مالی توانست چند بانک با سابقه را خریداری کند.عمده تمرکز این بانک بر ارائه تسهیلات است و به دولت ها، بانک های بزرگ، کارآفرینان، سرمایه گذارها و مشتریان خرد وام می دهد.

دکتر سام ساروی فیزیکدان ایرانی است که در یکی از شعب "اچ اس بی سی" فعالیت می کند. وی در گفت و گو با پیام کارآفرین از تجربه کار در این بانک بین المللی می گوید و بهترین بخش آن را «یادگیری و پیشرفت هر روزه» توصیف می کند.

شما استاد فیزیک هستید، رساله دکترای تان در زمینه نظریه ریسمان و سیاه چاله هاست؛ تصور اینکه روزی کارمند بانک شوید برای خودتان عجیب نبود؟
من در سال 1389 دکترایم را در رشته فیزیک از دانشگاه صنعتی اصفهان گرفتم اما تا آن زمان هیچکس به من نگفته بود که مهارت و تخصصم می تواند در زمینه امور مالی به کمک بانک ها بیاید. برای همین اصلا فکر نمی کردم روزی برسد که در یک بانک مشغول به کار شوم و همیشه تصورم این بود که به عنوان استاد دانشگاه بازنشسته خواهم شد. حدودا یک سال و نیم پیش، یکی از دوستانم که در اچ اس بی سی کار می کند، درباره بخشی از بانک به من توضیح داد که روی مدل های ریاضی کار می کنند و به حوزه تخصصی من نزدیک است. او توصیه نامه ای برایم نوشت و به نوعی فرآیند جذب من در بانک از همینجا شروع شد.

فرآیند استخدام شما چقدر طول کشید؟
در اچ اس بی سی معمولا به دو شکل نیرو جذب می کنند؛ یا در رسانه های رسمی کاریابی آگهی می زنند یا افرادی که به عنوان کارمند در خود بانک مشغولند، در قالب یک توصیه نامه، فردی را که فکر می کنند توانایی لازم برای یک موقعیت شغلی اعلام شده را دارد، معرفی می کنند. البته فرد توصیه کننده باید کاملا ناشناس باشد تا تعارض منافع پیش نیاید. مثلا ممکن است مسئولان استخدام در رودربایستی قرار بگیرند و بدون اینکه صلاحیت متقاضی احراز شود، او را جذب کنند یا اینکه برعکس، فرد دارای صلاحیت را به دلیل اختلاف شخصی رد کنند. استخدام من به شیوه دوم بود و کمتر از 3 هفته طول کشید.

شما بدون اینکه تجربه کار در بانک داشته باشید به مصاحبه رفتید؛ سوالی نپرسیدند که احساس کنید اطلاعاتتان در زمینه کار بانک ناچیز است یا احساس ناخوشایندی به شما دست بدهد؟
من در زمان پاندمی کرونا و طی 2 نوبت به شکل آنلاین مصاحبه کردم. اصلا اصراری بر اینکه شما فلان چیز را نمی دانید، ندارند چون هدف این است که در یک ساعت ببینند شما چه توانایی هایی دارید و اگر مباحث لازمی هست که نمی دانید، چقدر طول می کشد سازمان آنها را به شما آموزش بدهد. من اصلا احساس نکردم مصاحبه کننده ها می خواهند دانسته های خودشان را به رخ من بکشند. ضمن اینکه اگر چنین رفتاری ببینید می توانید به منابع انسانی شکایت کنید و آنها در صورت اثبات موضوع، برخورد می کنند.

اچ اس بی سی 3 هفته بعد از مصاحبه با شما قرارداد بست؟
چند ماهی طول کشید تا به امضای قرارداد 3 ماهه تحت عنوان «دوره آزمایشی» رسید. بانک برمبنای قوانین کار در لهستان، موظف است بعد از این مدت، یا قرارداد مادام العمر ببندد یا قطع همکاری کند. من هم در حال حاضر بیشتر از یکسال می شود که در اچ اس بی سی و برمبنای قرارداد مادام العمر مشغول به کارم.

اولین روز کاری شما در بانک چطور بود؟
بانک هر ماه برای تمام کسانی که تازه جذب می شوند، یک تور 7 ساعته می گذارد که در آن به موضوعاتی مثل تاریخچه بانک، ساختار تصمیم گیری، قوانین حقوقی، مسائل مربوط به منابع انسانی, ارزش های درونی بانک و ... پرداخته می شود؛ این روند برای من هم طی شد. بعد هم در یک جلسه 2 ساعته با رئیس مستقیم خودم صحبت کردم و با روند کار آشنا شدم. اچ اس بی سی در لهستان شعبه ندارد و من در بخش پشتیبانی بانک و تیم مدیریت ریسک کار می کنم. وظیفه ما بررسی و ارزیابی مدل های ریاضی است که توسط تیم های دیگر تولید شده و قرار است از طرف بانک در بخش های مختلف مثل تسهیلات استفاده شود یا هم اکنون در حال بهره برداری است.

پیش از اینکه استخدام شوید، با اچ اس بی سی آشنایی داشتید؟
تاحدودی اما در همان تور چند ساعته بیشتر با این بانک آشنا شدم. اچ اس بی سی بیش از150 سال سابقه دارد و به شکل جدی در تمام دنیا فعال است و حضور جدی دارد؛ از ژاپن، چین و هنگ کنگ گرفته تا اروپا، آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی.

اگر بخواهید در چند جمله اچ اس بی سی را توصیف کنید، چه می گویید؟
اچ اس بی سی یک ابربانک است که تاب آوری بالایی در مواجه با بحران های اقتصادی دارد. آنقدر حجم مالی بزرگ و ذخیره دارد که بتواند در شرایط بحرانی از آن استفاده کند. مثلا در بحران های اخیر مالی توانست چند بانک با سابقه را خریداری کند. ضمن این که اچ اس بی سی در نقاط مختلف دنیا حضور جدی دارد و به این ترتیب تمام تخم مرغ هایش را در یک سبد نمی گذارد.

فعالیت های این بانک بیش از همه حول چه خدماتی است؟
عمدتا متمرکز بر ارائه تسهیلات است و به دولت ها، بانک های بزرگ، کارآفرینان، سرمایه گذارها و مشتریان خرد وام می دهد. یعنی به من شخص حقیقی که وام مسکن یا خرید خودرو می خواهم تسهیلات می دهد تا مابقی مشتریان.

اشاره کردید اچ اس بی سی در لهستان شعبه ندارد اما کنجکاوم بدانم سایر بانک ها در فرآیند اعطای تسهیلات، چگونه صلاحیت متقاضیان را تایید می کنند؟
اچ اس بی سی در اینجا شعبه ندارد به همین دلیل درباره این بانک نمی توانم صحبت کنم اما روند در سایر بانک ها به این شکل است که برای مشتریان بزرگ، مدارک متعددی درخواست میکنند. منتهی اگر شما مشتری خرد باشید و مثلا وام مسکن بخواهید، اعتبار شما در شبکه بانکی، نقش ضامن شما را بازی خواهد کرد. برای همین کارت اعتباری و داشتن سابقه خوب اعتباری خیلی مهم است. بانک برمبنای شاخص های مختلف اعتبار شما را می سنجد؛ مثلا اینکه در چند سال اخیر چقدر زندگی و درآمد باثباتی داشتید، قبلا در استفاده از کارت اعتباری خود چقدر تابع قوانین بودید و تا چه میزان خوش حساب هستید، سرپرست خانوار هستید یا نه. موارد دیگری مثل ملیت یا سن را هم در نظر می گیرند اما نکته اینجاست که در نهایت بانک روی وام دادن به متقاضی، یک میزان ریسک را می پذیرد و دنبال این نیست که با مدارک متعدد، ریسک خودش را به صفر برساند.

اگر بخواهیم مثالی بزنیم؛ وام مسکن بر چه مبنایی و تا چه میزان اعطا می شود؟
برای دریافت این نوع وام، اول باید خانه ای که قصد خرید آن را دارید، تعیین کنید و بتوانید بین 10 تا 20 در صد از مبلغ کل آن را به شکل نقد پرداخت کنید. اگر مدارکتان مورد تایید بود، مثلا درآمدتان در یک سال اخیر با مبلغ خانه مد نظرتان تناسب داشت یا میزان اقساط سایر وام هایی که تاکنون دریافت کرده اید را به موقع پرداخت می کنید و ... بانک مابقی پول مورد نیاز برای خرید خانه را تحت عنوان وام مسکن تا سقف 30 سال به شما پرداخت می کند. در واقع مبلغ تسهیلات اعطایی از سوی بانک ها، حدود 80 تا 90 درصد قیمت خانه مورد نظر در زمان خرید می شود.

نرخ سود تسهیلات مسکن 30 ساله چقدر می شود؟
در هر زمان متناسب با شرایط اقتصادی جامعه، سود تسهیلات بانکی تغییر می کند. در حال حاضر به خاطر تورم بالایی که وجود دارد، این نرخ در بانک های لهستان حدود 7 الی 8 درصد است.

با چه تورمی؟
تورم الان حدود 18 تا 20 درصد است؛ به خاطر جنگ، حدود 6 میلیون اوکراینی به لهستان مهاجرت کرده اند که فشار مالی را بر اقتصاد این کشور 30 میلیون نفری افزایش داده است. من سال 2015 هم اینجا ساکن بودم. آنموقع تورم منفی بود که البته این هم خوب نیست و نشان می دهد که اقتصاد دچار مشکل است. قبل از ماجرای کرونا و جنگ اخیر هم تورم حدود 7 درصد بود.

میزان اقساط وام مسکن چقدر است؟
اینجا متراژ خانه ها اغلب بین 45 تا 65 متر است. اگر بخواهید وام 30 ساله مسکن از بانک های لهستان بگیرید، اقساط ماهانه آن تقریبا به اندازه اجاره یک ماه همان خانه می شود؛ مثلا حدود 20 درصد بیشتر.

به اچ اس بی سی برگردیم؛ یکی از مواردی که این بانک در سال های اخیر روی آن متمرکز شده، مباحث زیست محیطی و مسئولیت اجتماعی است. در این زمینه چه اقداماتی انجام داده؟
بانک خودش را متعهد به محیط زیست می داند. مثلا اگر دو شرکت خودروسازی برقی و بنزینی تقاضای تسهیلات بدهند، بانک شرکتی که خودروی برقی تولید می کند را ترجیح می دهد. حتی اگر پارامترهایش مقداری پایین تر هم باشد. در بحث گرمایش زمین هم به شدت جدی است؛ حتی در موارد جزئی. مثلا محدوده دمایی ساختمان 8 طبقه اچ اس بی سی در کراکوف به شکل اتومات و برمبنای استاندارد محیط زیستی تنظیم شده است.

در حوزه اقدامات خیرخواهانه چطور؟
این مورد هم مشابه فعالیت های محیط زیستی است. مثلا در ماجرای جنگ اخیر، با خرید آمبولانس و تجهیزات پزشکی به جنگ زدگان کمک کرد. در زمینه فقر و بهداشت هم در کشورهای کم برخوردار ورود کرده است. در همکاری با انجمن ها هم خانواده های نیازمند را شناسایی و به آنها کمک می کند تا زندگی بهتری برای خود بسازند.

بانک نیروهایش را هم به انجام این اقدامات ترغیب می کند؟
با طرح های مختلف سعی می کند کارمندان خود را تشویق کند. مثلا یک نوع مرخصی تعریف کرده که بین 3 تا 5 روز است. کارمندانی که در برنامه های محیط زیستی یا خیرخواهانه شرکت کنند، از این مرخصی بهره مند می شوند. مثلا کارمندی که خون اهدا کرده شامل این مرخصی می شود.

چرا تا این میزان در زمینه مسئولیت اجتماعی جدی است؟
داشتن یک چهره خوب و خوشنام، برای شرکت های بزرگ مهم است. ضمن اینکه قرار نیست این اقدامات به طور مستقیم به درآمدزایی ختم شود. اصل ماجرا کمک به هم نوع و حفاظت از محیط زیست است. منتهی به طور غیرمستقیم باعث می شود مردم احساس خوبی نسبت به بانک پیدا کنند.

اقداماتی که بانک ها در زمینه ارائه خدمات انجام می دهند، از جمله همین اعطای تسهیلات برمبنای نیاز روز جامعه یا حضور فعال در حوزه مسئولیت اجتماعی، در شکل گیری نوع نگاه مردم نسبت به نهاد بانک تاثیر مستقیم دارد.شما چند سال است که در لهستان زندگی می کنید؛ مردم این کشور نسبت به بانک چه نگاهی دارند؟

بانک را نهادی می دانند که وظیفه دارد به آنها خدمات مالی ارائه کند. اینکار را هم تا جایی که می تواند به خوبی انجام می دهد.

نسبت به کارمندان بانک چطور؟
در جامعه لهستان نفس کار کردن مهم است و ارزش تلقی می شود. اینکه شغل شما چیست در درجه چندم اهمیت قرار می گیرد. ضمن اینکه بانک امکانات خاص اضافه ای مثل تسهیلات به نیروهایش نمی دهد و اساسا افراد مختلف جامعه می توانند برمبنای اعتبارشان وام بگیرند. اگر افزایش حقوقی هم باشد، در چارچوب قوانینی است که در شرکت های دیگر هم کم و بیش وجود دارد.


حقوق متوسط در لهستان چقدر است؟

میانگین حقوق ماهانه در لهستان حدود هزار و 600 یورو است. حقوق پرداختی در بانک هم بسیار متنوع است و برای افراد مختلف فرق می کند. من 14 سال سابقه کار دانشگاهی دارم اما حقوق دریافتی ام در بانک بیش از 2 برابر درآمدی است که ماهانه در دانشگاه به دست می آوردم.

کدام بخش کار کردن در اچ اس بی سی بیشتر از همه برای شما جذاب است؟
من هر روز مشغول پژوهش هستم و چیز جدیدی یاد می گیرم؛ این خیلی برایم لذتبخش است. در واقع جنس کار من در تیم مدیریت ریسک، شبیه همان کار پژوهشی است که در دانشگاه انجام می دادم.

و زیباترین آرزوی شما برای آینده؟
امیدوارم روزی به ایران برگردم، حتی در زمان بازنشستگی و کمک کنم تا تخصصی که در اینجا آموختم در بانک های کشور خودم پیاده شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران