پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522094 تاریخ : 1399/08/10-15:39:57
,17,
پیش بینی پورابراهیمی از مثبت شدن تراز تجاری کشور در شش ماهه دوم سال

پیش بینی پورابراهیمی از مثبت شدن تراز تجاری کشور در شش ماهه دوم سال

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیش بینی کرد که با توافق صورت گرفته بین بانک مرکزی و وزارت صنعت برای متعادل سازی واردات و صادرات، تراز تجاری کشور در 6 ماهه دوم سال تراز مثبت شود.

به گزارش بانک و صنعت،محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به توافق صورت گرفته بین بانک مرکزی و وزارت صنعت برای متعادل سازی واردات و صادرات گفت: پیش از این در نشست وزرای اقتصادی، روسای کمیسیون های اقتصادی مجلس و رئیس مجلس توافقی صورت گرفت که صادرات و واردات متعادل سازی شود که در حال حاضر این مصوبه در حال اجراست.

وی افزود: وزارت صنعت هم اعلام کرده هر کسی می خواهد صادرات داشته باشد می تواند ارز را به وارد کننده بدهد یا خودش کالایی به کشور وارد کند. پیش از این بانک مرکزی در این زمینه مشکلاتی داشت و این کار را قبول نمی کرد اما حالا بر اساس توافق صورت گرفته این کار انجام می شود. همچنین کسی که در خارج، منابع ارزی دارد می تواند واردات کالا بدون ثبت سفارش و دریافت ارز انجام دهد.

نماینده مردم کرمان در مجلس یادآور شد: این کار افزایش صادرات را به دنبال دارد و محدودیت های ناشی از تصمیمات بانک مرکزی هم حذف می شود. پیش بینی ما این است که حجم صادرات افزایش یابد و تعادل در نرخ ارز مربوط به تأمین منابع کالاهای وارداتی ایجاد شود که در نهایت منجر به پایین آمدن نرخ ارز می شود. تراز تجاری ما در 6 ماهه اول سال منفی بود و پیش بینی ما این است که با اجرای این توافق در 6 ماهه دوم سال تراز تجاری برگردد و مثبت شود.

پورابراهیمی در پایان با بیان اینکه نحوه اولویت بندی کالاهای وارداتی با نظر وزارت صنعت خواهد بود، خاطرنشان کرد: قاعدتاً اولویت اول، مواد اولیه واحدهای تولیدی، قطعات و تجهیزات بخش تولید و مجموعه تجهیزات سرمایه گذاری برای طرح های جدید است و حتماً کالاهای غیر ضرور در اولویت ثبت سفارش نیستند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 188
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران