پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515394 تاریخ : 1399/04/14-18:00:26
,13,
نیاز کشور به 2500 کمباین برنج در سال

نیاز کشور به 2500 کمباین برنج در سال

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد: از سال 1392 تا به امروز 75 تا 80 درصد اراضی شالیزاری مکانیزه شده است و کشت و کار با ماشین انجام می شود.

به گزارش بانک و صنعت، چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یکی از شرکت های کمباین سازی داخلی مدعی شد که واردات کمباین برنج با ارز 4200 تومانی خط تولید داخلی را متوقف می کند. در این ویدئو همچنین مطرح شده بود که علت اینکه کمباین داخلی نمی تواند با نمونه خارجی آن رقابت کند، به کیفیت آن ربطی ندارد و موضوع پیگیری برخی افراد برای واردات آن است.

در واکنش به این اظهارات رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد که این شرکت حدود 5 ماه است که حتی یک پیش فاکتور برای کمباین غلات صادر نکرده و به دلیل اینکه کشور در سال به 2500 کمباین برنج نیاز دارد، جامعه کشاورزی را نمی توان معطل تولیدات محدود یک شرکت کرد.

کامبیز عباسی با بیان اینکه برنج دومین غذای اصلی مردم کشور است، گفت: در کشور حدود 620 هزار هکتار شالیزار داریم. در ابتدای این دولت، 10 تا 15درصد اراضی مکانیزه بودند و در 75 تا 90 درصد اراضی کشت و کار دستی انجام می شد، در حالی که از سال 1392 تا به امروز 75 تا 80 درصد اراضی مکانیزه شدند و کشت و کار با ماشین انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه در بخش برنج کشور یک میلیون و 200 هزار بهره بردار داریم که این جمعیت با خانواده هایشان جامعه 6 میلیون نفری را تشکیل می دهند، اظهار کرد: ابتدای دولت تکلیف شد که شیوه کشت و برداشت برنج تغییر کند و مکانیزه شود، زیرا برازنده نظام جمهوری اسلامی نبود که مردم در شالیزارها و در گل و لای فرو بروند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در ادامه به ادعای مطرح شده توسط یکی از شرکت های کمباین سازی کشور اشاره کرد و گفت: شرکت کمباین سازی ایران مدعی است که واردات کمباین برنج به تولید داخل ضرر می زند و هیچ گونه حمایتی از تولیدات داخل نمی شود. باید به این نکته توجه کرد که کشور در سال به 2500 کمباین برنج نیاز دارد و جامعه کشاورزی را نمی توان معطل تولیدات محدود یک شرکت کرد.

به گفته وی در سال 1397 با تغییر سیاست های ارزی، هیات دولت با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به این نتیجه رسید که کمباین برنج و نشاکاری باید ارز دولتی بگیرند و چون این شرکت ها نتوانستند ارز دریافت کنند، معترض هستند.

عباسی در ادامه گفت: سال 1397 شرکت کمباین سازی ایران یکی از واردکنندگان کمباین از چین بود. بعد از مدتی اعلام کرد که قصد تولید کمباین دارد و نیمه دوم سال 1398 یک نمونه ساخت. این نمونه پس از رفع ایرادات تاییدیه گرفت و این کارخانه اولین کمباین برنج خود را عرضه کرد. البته 80 درصد قطعاتی که در تولید کمباین استفاده می شدند، وارداتی بودند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت 12 کمباین برنج ساخته است، گفت: از پایان سال 1398 تاکنون به دلیل اینکه ارز دولتی به واردات کمباین تعلق نگرفت، این شرکت حتی یک دستگاه هم تحویل نداده است. حدود 5 ماه است که یک پیش فاکتور هم برای کمباین غلات توسط این شرکت صادر نشده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی تصریح کرد: آنها معترض هستند که چرا کمباین کامل ارز دولتی می گیرد ولی وزارت صمت برای واردات قطعات آن ارز تخصیص نمی دهد. البته ما اعلام کردیم که این موضوع را باید از وزارت صمت پیگیر شوند.

وی در پایان گفت: کالایی که 80 درصد آن وارداتی است تولید داخل نیست و قیمتی که آنها برای کمباین اعلام کرده اند 2.5 برابر قیمت نمونه های وارداتی است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران