پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522129 تاریخ : 1399/08/10-12:00:16
,6,
نوید کاهش مرگ و میر پیاده ها در شب با کمک دوربین های دمایی

نوید کاهش مرگ و میر پیاده ها در شب با کمک دوربین های دمایی

سه چهارم مرگ پیاده ها در اثر تصادف، شب ها اتفاق می افتد. سیستم های کمک به راننده مثل ترمز اضطراری خودکار و سیستم ردگیری پیاده هم فعلا در شب ها بی اثر هستند.

به گزارش بانک و صنعت، انجمن اتومبیل آمریکایی که به سه حرف AAA شناخته می شود سال گذشته گزارشی منتشر کرد که نشان می داد سیستم های کمک به راننده مثل ترمز اضطراری خودکار و ردگیری پیاده در شب از عهده جلوگیری از تصادف منجر به مرگ عاجز هستند. فقط در سال 2018، تعداد پیاده های کشته شده در آمریکا اعم از مرد، زن و کودک بر اساس آمار فدرال 6,283 نفر بوده است. اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی آمریکا ماه اکتبر را ماه «ایمنی پیاده ها» نامگذاری کرد. این نامگذاری به نوعی اذعان به مخاطرات و آسیب پذیری افراد پیاده است.

پژوهش های دیترویت فری پرس و یو اس آ تودی هم به نقش فزاینده بلندقامت شدن خودروها در افزایش مرگ و میر پیاده ها صحه گذاشته است.

پیشرفته تر شدن سیستم های ایمنی خودرو یک روی سکه کاهش مرگ و میر پیاده ها است، و در این بخش خودروسازان به دنبال به کارگیری فناوری های تصویربرداری (اسکن) دمایی هستند که پیاده ها و جانداران را در جاده ها و خیابان ها ردگیری می کند و روز و شب بودن روی این فناوری تأثیری ندارد. این فناوری در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا هم بیشتر مورد توجه قرار گرفت، چون با کمک این فناوری امکان اندازه گیری درجه حرارت بدن انسان و تشخیص تب ممکن شده است. در ورودی اکثر کارخانه های خودروسازی با تب سنج ها از ورود کارکنان مبتلا به تب جلوگیری می شود تا قبل از ورود به شرکت، از سلامت این افراد اطمینان حاصل شود و افراد مبتلا به تب مستقیماً به درمانگاه ها معرفی می شوند. اخیرا نتایج اسکنرهای دمایی در ایالت میشیگان آمریکا نوید ردیابی و ردگیری پیاده ها در جاده ها و خیابان ها را داده به طوری که دوربین های حساس به گرما هم می تواند به تشخیص جانداران در جاده ها و خیابان ها در شب کمک کنند.

سیستم های فلیر Flir به کمک آزمایشگاه های VSI در حال پژوهش و آزمایش روی ترمزهای اضطراری خودکار است که تصمیم مستقل از اراده راننده را بر اساس تحلیل داده ها از سه سورس مختلف از جمله دوربین های دمایی، رادار و دوربین های غیردمایی و با استفاده از شبکه های کامپیوتری می گیرد. برای این منظور یک خودروی فورد فیوژن را به امکانات یاد شده مجهز کردند که به طور قابل توجهی در آزمون ها از برخورد با پیاده جلوگیری به عمل آورد، در دو موردی که با مانع تعبیه شده برخورد کرد آدمک های مخصوص آسیب جدید ندیدند. به عنوان شاهد در این آزمایش از چهار خودروی ب ام و X7، سوباروی فارستر، تویوتا کرولا و تسلای مدل3 استفاده شد که هیچکدام از عهده جلوگیری از برخورد برنیامدند. ذکر این نکته مهم است که این خودروها در طول روز بهتر عمل می کنند و ترمز اضطراری خودکار ب ام و مدل X7 در طول روز از برخورد با آدمک ها به طور کامل جلوگیری به عمل آورد.

مایک والترز، قائم مقام شرکت فلیر Flir در مصاحبه اش گفت که با نصب تجهیزات روی فورد فیوژن «توانستیم به طور موفقیت آمیز در شب هم جلوی تصادف با عابر پیاده را بگیریم.»

با این که در آزمون ها دو بار با آدمک برخورد اتفاق افتاد خیلی جدی نبود و فلیر اعتقاد دارد که با تنظیمات بیشتر و بهبود در سیستم می توان جلوی آن را هم گرفت.

در سال 2019 انجمن اتومبیل آمریکایی AAA، خودروهای شورولت مالیبو، هوندا آکورد، تسلا مدل3 و تویوتا کمری را مورد آزمایش قرار داد اما در آن زمان سیستم های ترمز اضطراری خودکار در شب موفق عمل نکرد. اما حالا دوربین های دمایی به کمک سیستم های کمک به راننده آمده اند و در سیستم های خودران شرکت های بزرگ خودروسازی به کار می روند و می توانند افراد پیاده و حتی آهو و گوزن را در شب «ببینند».

رقیب فلیر هم شرکتی به نام اداسکی Adasky است. در حالی که سه چهارم مرگ و میر پیاده ها در شب اتفاق می افتد، و با توجه به این که سیستم های کمک به راننده در روز موفق عمل می کنند اما در شب کارایی خود را از دست می دهند، به کار گیری دوربین های دمایی می تواند به بهبود این سیستم ها کمک کند.

خیلی از کارشناسان ایمنی در خودرو اعتقاد دارند که برای ردگیری پیاده ها در شب باید انواعی از حسگرها نصب شوند و از طریق یک پردازنده فرامین را برای سیستم های ترمز اضطراری خودکار ارسال نمایند. در تاریکی و در روزهای بارانی حسگرهای دمایی بهتر از سایر حسگرها عمل می کنند.

جالب این جا است که فناوری های ساخت حسگرهای دمایی 20 سال است که به تولید رسیده اند اما هنوز در خودروها کاربرد جدی پیدا نکرده اند. البته کادیلاک از این حسگر تحت عنوان بینایی شب یا Night Vision 20 سال پیش استفاده کرد و هنوز روی دو مدل XT6 و اسکالید Escalade به شکل آپشن با قیمت 2000 دلار در دسترس مشتری هست. بینایی یا دید شب کادیلاک از فناوری مادون قرمز برای بهبود دید راننده استفاده می کند و می تواند انسان پیاده و حیوانات بزرگ مثل گوزن را ردگیری کند و روی صفحه نمایش روی داشبورد به نمایش بگذارد. نکته این جا است که سیستم دید در شب کادیلاک به سیستم ترمز اضطراری خودکار متصل نیست و برای جلوگیری از تصادف با پیاده در شب اتکای کامل به راننده دارد.

قیمت دوربین های دمایی 200 دلار است و به مراتب کمتر از قیمت لیدار (رادارهای مجهز به لیزر) است و هنوز در صنعت خودرو رواج پیدا نکرده و یکی از اشکالات آن تولید گرمای زیاد و اندازه بزرگ دوربین آن است.

دیترویت فری پرس با مکاتبه با اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی در خصوص احتمال استفاده از دوربین های دمایی در سیستم های کمک به راننده پیشرفته استعلام به عمل آورد و سخنگوی این اداره هم در جواب این پاسخ را داد: «این اداره در حال حاضر مشغول تحقیق روی فناوری های مجهز به شناخت اشیا و جانداران است و انتظار دارد که این فناوری ها موفقیت خود را تکرار کنند و بتوانند در سناریوهای مختلف مخصوصاً هنگام شب به راننده کمک کنند تا از برخورد با پیاده ها خودداری کند. هنوز این تلاش ها در جریان است و اداره ایمنی ترافیک بزرگراه در موقعیت نیست که بتواند نتیجه گیری کند و اثربخش بودن فناوری های فعلی را تأیید نماید.»


یو اس آ تودیارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 208
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران