پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 6638 تاریخ : 1391/07/25-08:51:18
,2,16,17,
نقدینگی سرگردان را مهار می‌کنیم

نقدینگی سرگردان را مهار می‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی گفت: انتشار 25 هزار میلیارد ریال از مجموع 100 هزار اوراق مشارکتی که در مصوب شده اولین گام بانک مرکزی در نیمه دوم امسال برای جمع آوری بخشی از نقدینگی اضافی از بازار است.

ن

خبرگزاری فارس: انتشار 25 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت/نقدینگی سرگردان را مهار می‌کنیم

محمود بهمنی  اظهار داشت: بر اساس تحلیلی که وجود نقدینگی بیش از اندازه را یکی از عوامل اصلی ایجاد نوسان در بازارهای مختلف خصوصا بازار ارز می داند تصمیم گرفتیم از ابزار در اختیار که همان اوراق مشارکت بانک مرکزی است برای جمع آوری بخشی از نقدینگی در جامعه و هدایت آن به سمت فعالیت های مولد،استفاده کنیم.

بهمنی افزود: بر همین اساس از ابتدای هفته جاری فروش 25 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت از مجموع 100 هزار میلیارد ریال مصوب، در شبکه بانکی کشور آغاز شده است.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: بانک مرکزی با انتشار و فروش این اوراق می تواند بخشی از نقدینگی سرگردان در جامعه را جمع آوری و در زمان مقتضی در حوزه تولید تزریق کند تا به این ترتیب از آثار و پیامدهای ناگوارتر جریان داشتن این نقدینگی در اقتصاد کاسته شود. از این رو پس از آنکه توانستیم نرخ سود علی الحساب 20 درصدی را برای اوراق مشارکت در نظر بگیریم، نسبت به انتشار آن اقدام کردیم.

بهمنی گفت: مردم  باید توجه داشته باشند که اوراق مشارکت بانک مرکزی با نرخ سود علی الحساب 20 درصدی، یک ساله هستند، بنابراین در مقایسه با سایر اوراق مشارکت از سود بالاتری برخوردارند از این رو بسیاری از دارندگان نقدینگی اضافی که بدرستی نمی خواهند دست به رفتارهای سفته بازانه در بازارهای مالی بزنند، می توانند براحتی و در کمال اطمینان با خرید این اوراق سود مناسبی دریافت کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 168
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران