پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249161 تاریخ : 1395/08/26-13:51:41
,10029,
مصرف کم میوه وسبزی ازعوامل اختلال قند خون

مصرف کم میوه وسبزی ازعوامل اختلال قند خون

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 14 درصد از جمعیت کشور به اختلال قند خون دچارند که بالا بودن سرانه مصرف قند و شکر و پایین بودن مصرف میوه و سبزیجات از عوامل آن است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از واحد علوم و تحقیقات، دکتر زهرا عبدالهی در سمپوزیوم علمی تغذیه و دیابت که به بهانه هفته جهانی دیابت در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، افزود: دیابت یک بیماری جهانی است که با اختلال قند خون همراه است و سومین عامل مرگ و میر در میان بیماری های غیر واگیردار در دنیا به شمار می آید.

وی ادامه داد: از سال 1375 تاکنون فعالیت هایی برای پیشگیری و کاهش دیابت در خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت شهری، مراکز بهداشتی درمانی روستایی و بیمارستان های دانشگاهی مراکز استان ها انجام شده است.
عبدالهی تاکید کرد: در پیشگیری های اولیه، هدف کاهش بروز و شیوع عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع 2، تغییر و اصلاح شیوه زندگی، کنترل و کاهش عوامل خطر و شناسایی افراد در معرض خطر است که امید به زندگی در این افراد را افزایش می دهد.
وی به نقش کارشناسان تغذیه در کنترل بیماری های غیرواگیر دار، مهم و حیاتی توصیف کرد و گفت: برای کنترل بیماری های غیر واگیر کارشناسان تغذیه در اولین سطح ارائه خدمات به مردم قرار داشته و دارای نقش کلیدی هستند زیرا لازم است الگوی تغذیه مردم اصلاح شود و ما آن را از طریق نظام سلامت به مردم ارائه می دهیم.

**برای تنظیم قند خون ورزش کنید
عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی تهران نیز در این سمپوزیوم گفت: به علت شهرنشینی فعالیت های روزانه ما کم شده و از طرفی دیگر امکانات و فرهنگ سازی مناسبی در رابطه با سبک زندگی صورت نگرفته است.
دکتر سیدعلی کشاورز دیابت را یکی از تاثیرات منفی اضافه وزن عنوان کرد و اظهار داشت: تغییر سبک زندگی و الگوی مصرف پیامدهایی به دنبال دارد که مهمترین آنها اضافه وزن و چاقی ناشی از پایین بودن فعالیت بدنی است. 
وی با ارائه توصیه های ورزشی به مبتلایان دیابت گفت: یک فرد دیابتی نباید از همان روز اول شروع به ورزش های سنگین کند بلکه باید به تدریج فعالیت های ورزشی خود را افزایش دهد و همچنین افرادی که دارای قند خون خیلی بالا و یا خیلی پایین هستند، نباید ورزش کنند.
عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی تاکید کرد: ورزش به تنظیم قند خون و عملکرد بهتر انسولین کمک می کند و نتایج تحقیقات نشان می دهد که در ماه های آغازین شروع فعالیت های ورزشی نیاز به تزریق انسولین تا 30 درصد کاهش می یابد، همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و روحیه فرد مبتلا می شود چرا که ناپایداری شرایط روحی است که سیستم قند خون را جابجا می کند.
عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این همایش گفت: دیابت قندی به عنوان یکی از بیماری های مزمن متابولیکی شناخته شده است که با افزایش قند خون نمایان می شود.
دکتر حسین دلشاد افزود: اگرچه مشخصه این بیماری پیچیده متابولیکی، بالا بودن قند خون است ولی با گذر زمان عوارض دیگری نیز پدیدار می شوند که کل بدن فرد را درگیر می کند. 
وی با بیان این که دیابت یک بیماری چند علتی است و عواملی همچون ژنتیک و عوامل محیطی در آن دخیل هستند، خاطرنشان کرد: از علل شیوع دیابت در قرن 21 می توان به رشد جمعیت، مسن شدن افراد، پیشرفت های اقتصادی، شهرنشینی، غربی شدن و فعالیت فیزیکی محدود اشاره کرد ولی در کل همه انسان ها 4 درصد امکان ابتلا به دیابت را دارند.
این فوق تخصص غدد درون ریز، آلودگی هوا، پرخوری، کم تحرکی و افزایش وزن را از عوامل محیطی ابتلا به دیابت معرفی کرد و گفت: طی سال های گذشته شمار مبتلایان به دیابت 4 درصد افزایش پیدا کرده است و این در حالیست که 50 درصد مردم از ابتلای خود به این بیماری بی خبر هستند.
مدیر تیم ملی انجمن اطلاع رسانی دیابت مرکز گابریک نیز در این سمپوزیوم گفت: آموزش برای کنترل بیماری دیابت نقش بسزایی دارد و در سال 2016 گابریک تنها سازمان مردم نهادی بود که به اهمیت آموزش دادن در این خصوص پرداخت.
دکتر سارا صداقت به نقش مهم توانمندسازی بیمار در کنترل بیماری دیابت اشاره کرد و ادامه داد: موجب خرسندی است که در جهان شیوه آموزش ایرانی برای بهبود و درمان این بیماری توصیه می شود و معتقدم آموزش در همه امور همچون قطب نمایی است که کشتی را در دریا هدایت می کند. 
وی خاطرنشان کرد: آموزش دیابت در پیشگیری ثانویه نقش مهمی ایفا می کند بنابراین آموزش بخشی از درمان است و مهترین فرد در تیم درمان بیماری، شخص بیمار است. 
صداقت یادآور شد: نکته مهم در آموزش دیابت، تغییر در شیوه زندگی فرد دیابتی است چرا که باید سبک زندگی ناسالم خود را ترک کند و هدف از آموزش خود مدیریتی این است که فرد در طول روز تصمیمات درست بگیرد و آنها را اجرا کند که قسمتی از این آموزش توسط پزشک و قسمتی توسط انجمن های مربوطه صورت می گیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 226
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران