پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522120 تاریخ : 1399/08/10-17:30:08
,1,11,
مسکن، اشتغال و بیمه؛ آنچه بانک مهر ایران برای توسعه روستاها انجام داد

مسکن، اشتغال و بیمه؛ آنچه بانک مهر ایران برای توسعه روستاها انجام داد

بانک قرض الحسنه مهر ایران با نگاهی جامع، توسعه روستاهای کشور را مد نظر قرار داده و برای رسیدن به این هدف در سه حوزه مسکن، اشتغال و بیمه اقدامات مؤثری انجام داده است.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازروابط عمومی بانک مهر ایران، گسترش و آبادانی روستاها در چند دهه اخیر، همواره یکی از دغدغه های اصلی توسعه در ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه بوده است. در بسیاری از کشورها، توسعه روستایی به مثابه راهبردی با اهمیت برای تأمین نیازهای اساسی و توزیع بهینه منافع ناشی از توسعه ملی تلقی شده است. در این راستا شیوه های متعدد و الگوهای متنوعی برای توسعه روستایی تجربه شده که برخی از آنها موفق نبوده و دستاوردهای مطلوبی نداشته است. هنوز سهم جوامع روستایی جهان سوم از توسعه و پیشرفت اندک است و اکثر فقرای این کشورها یا در روستاها به سر می برند یا شهرنشینانی عمدتاً حاشیه نشین با زادگاه روستایی بوده اند.

بانک مهر ایران به عنوان نخستین و بزرگترین بانک قرض الحسنه کشور که کارویژه اصلی خود را پرداخت تسهیلات به اقشار کمتر برخوردار تعریف کرده، برای توسعه روستاهای کشور نیز گام های اساسی برداشته و در این راستا حوزه های مختلفی را مد نظر قرار داده است.

پرداخت وام قرض الحسنه برای بهسازی خانه های روستایی

هر چند مسکن یکی از نیازهای اولیه جامعه به شمار می رود، اما تهیه یا بازسازی آن در سال های اخیر سخت شده و این سختی برای خانوارهای روستایی به نوعی بیشتر هم بوده است. بانک مهر ایران تسهیلاتی را در نظر گرفته تا روستاییان کشور بتوانند با مقاوم سازی و بهسازی واحدهای مسکونی خود، تا حد ممکن آن را از آسیب های سوانح طبیعی حفظ کنند.

تجربه بلایای طبیعی مختلف از جمله سیل و زلزله نشان داده که ساکنان مناطق روستایی به دلیل ناتوانی در تأمین منابع مالی، امکان مقاوم سازی خانه های خود را در برابر این سوانح ندارند و هر بار آسیب بیشتری را متحمل می شوند.

این در حالی است که حدود 30 درصد از جمعیت کشور در مناطق روستایی زندگی می کنند. بررسی آمارهای مربوط به سرشماری سال 1395 نشان می دهد در سطح کشور، حدود پنج میلیون و 400 هزار واحد مسکونی روستایی وجود دارد که حدود 15 درصد آن ها دارای اسکلت فلزی هستند و در حدود 17 درصد از بتون آرمه به عنوان عمده مصالح به کار رفته، استفاده شده است. سایر واحدهای مسکونی روستایی یعنی بیش از سه میلیون و 600 واحد، از مصالح دیگری استفاده کرده اند که ایمنی قابل قبولی ندارند.

در عین حال، ساکنان روستاها به دلایل مختلف امکان تأمین منابع مالی جهت مقاوم سازی منازل خود را نیز ندارند. ضمانت های بانکی و نیز سودهای بالا در وام هایی مانند جعاله که در تعمیر مسکن مورد استفاده قرار می گیرد، موانع تأمین مالی این افراد در برابر مقاوم سازی واحدهای مسکونی هستند. بانک مهر ایران به عنوان بزرگ ترین بانک قرض الحسنه کشور در این حوزه اقدامات مهمی انجام داده تا بتواند به سهم خود این مسئله را در حوزه تأمین مالی برطرف کند.

بانک مهر ایران در طول 4 سال گذشته اقشار خاصی را که نیاز به تسهیلات قرض الحسنه داشته اند مد نظر قرار داده و برای آن ها طرح های متنوعی را تعریف کرده است؛ به طوری که تا کنون در چارچوب همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 7300 فقره تسهیلات به ارزش 605 میلیارد ریال پرداخت شده است.

بیمه 500هزار خانه روستایی در برابر حوادث طبیعی

در جریان بلایای طبیعی، آسیب های وارد شده به افراد، مانند یک کوه عظیم یخی است که قسمت اعظم آن زیر آب قرار دارد و دیده نمی شود. هنگام وقوع یک حادثه مانند سیل و زلزله، دولت و نهادهای وابسته در گام اول به دنبال رفع نیازهای اولیه اقشار آسیب دیده و تأمین سلامت، خوراک، پوشاک و اسکان موقت آن ها است و مسائل مربوط به اقدامات زیرساختی از جمله احداث و بازسازی منازل هموطنان در گام های بعدی قرار می گیرد که معمولاً با وقفه چند ماهه و پس از تأمین مایحتاج ضروری اولیه آسیب دیدگان اتفاق می افتد.

بانک مهر ایران با توجه به اینکه بیمه خانه های روستایی به عنوان راهکاری برای مدیریت بحران و مُسکنی برای کاهش دردهای ناشی از حوادث طبیعی است، در راستای مسئولیت های اجتماعی خود اقدام به بیمه نزدیک به 500هزار خانه روستایی 3 استان کمتر برخوردار کشور کرد تا همزمان با گام اول دولت و نهادهای مربوطه برای تأمین مایحتاج مورد نیاز مردم، گام دوم نیز با هدف کاهش آلام و فشارهای روانی ناشی از حادثه همزمان برداشته شود.

این خانه ها در برابر حوادث و بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، آتش سوزی، صاعقه، طوفان و... بیمه شده اند. این اقدام بانک مهر ایران خیلی زود اثر خود را نشان داد. متأسفانه در هفته نخست شهریور سال جاری، 93 روستای استان خراسان جنوبی بر اثر سیل خسارت دید و خانه های واقع شده در این روستاها با آسیب روبرو شد. خراسان جنوبی یکی از سه استانی است که خانه های روستایی آن از سوی بانک مهر ایران تحت پوشش بیمه حوادث درآمده است.

بانک مهر ایران امیدوار است هم اقداماتش برای اعطای تسهیلات بازسازی و بهسازی خانه های روستایی مؤثر واقع شود هم اینکه با همت سایر نهادها شاهد تحت پوشش بیمه قرار گرفتن تمام خانه های روستایی سراسر کشور باشیم، تا در صورت بروز حوادث مشابه، بخشی از دغدغه های روستاییان عزیز کشور برطرف شود.

هنگامی یک روستایی بداند اگر حادثه ای طبیعی رخ داد، چگونه می تواند با آن مقابله کند، به وی انگیزه و امید می دهد. بیمه قشر روستایی که عمدتاً به کشاورزی مشغولند، از نظر اقتصادی نیز اهمیت زیادی دارد.

تلاش برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها

نظر به جایگاهی که روستا و روستانشین در پویایی اقتصاد کشور دارد، مانند کمک به رشد اقتصادی، کنترل نرخ تورم، افزایش نرخ اشتغال و فعالیت، به طور ویژه در تولید کالاهای اساسی و استراتژیک نیز مؤثر است و می تواند بستر مناسبی برای تولیدات کشاورزی، دامی، صنعتی و خدماتی، حفظ محیط زیست و امنیت، هنجارهای فرهنگی و اجتماعی، حراست و نگهبانی مرزها را فراهم نماید. از طرفی ظرفیت جمعیت ساکن در این مناطق با اتخاذ تدابیر صحیح و مدبرانه زمینه شکوفایی و توسعه پایدار مناطق روستایی و به تبع آن کشور را به همراه خواهد داشت.

در همین راستا بانک مهر ایران تسهیلاتی را برای اشتغال زایی و کارآفرینی در همکاری با نهادهای حمایتی پرداخت کرده است. این بانک در چارچوب تفاهم نامه با کمیته امداد 326هزار فقره تسهیلات به ارزش 23هزار و 200 میلیارد ریال و در همکاری با بنیاد برکت 90هزار فقره تسهیلات به ارزش 14هزار و 500 میلیارد ریال پرداخت کرده که بخش عمده آن مربوط به مناطق روستایی کشور بوده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران