پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249607 تاریخ : 1395/09/02-14:41:13
,10028,
مراسم اعطای نشان جغرافیایی صنایع دستی  برگزار شد

مراسم اعطای نشان جغرافیایی صنایع دستی برگزار شد

9 نشان جغرافیایی ملی و یک نشان جغرافیایی بین‌المللی امروز به هنرمندان 10 رشته صنایع دستی اعطا شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت،  مراسم اعطای نشان جغرافیایی صنایع دستی امروز با حضور زهرا احمدی پور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی کشور و جمعی از مسئولان و هنرمندان صنایع دستی در محل سالن آمفی‌تأتر این سازمان برگزار شد.

نشانه جغرافیایی نشانی است که مبدأ کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه‌ای از کشور منتسب می‌کند مشروط بر اینکه کیفیت و مرغوبیت یا سایر خصوصیات کالا اساساً قابل انتصاب به مبدأ جغرافیایی آن باشد.

نشان جغرافیایی ملی برای 9 رشته صنایع دستی از طریق دفتر مالکیت صنعتی به  «جاجیم خلخال»، «گلیم نمین»، «ورنی مغان»، «آبگینه تهران»، «نازک کاری سنندج»، «گلیم هرسین»، «زیلو میبد»، «گلیم ارداق» و «گلیم سنه» اعطا شد و «منبت آباده » نیز از طریق سازمان بین‌المللی مالکیت صنعتی WIPO نشان جغرافیایی بین‌المللی دریافت کرده است.

صنایع دستی نیازمند روزآمد شدن و بازاریابی است

احمدی پور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم با ارائه توضیحاتی در خصوص جغرافیا گفت: آنچه محل و موقعیت را از هم تفکیک می‌کند حس هویت است.

وی ادامه داد: ایران کشوری است که بیشترین تنوع جغرافیایی و سبک زندگی را دارد که باید به اصالت‌های فرهنگی و رشته‌های بومی صنایع دستی در تبیین الگوی سبک زندگی توجه کرد.

معاون رئیس جمهور در خصوص اعطای نشان جغرافیایی صنایع دستی نیز گفت: اعطای نشان جغرافیایی به رشته‌های مختلف صنایع دستی به حفظ اصالت‌های فرهنگی کمک می‌کند.

احمدی‌پور افزود: باید کمک کنیم با آمدن صنایع مدرن صنایع دستی از بین نرود و از طریق صنایع دستی کمک کنیم تا کشور از اقتصاد تک محصولی نفت محور خارج شود.

وی تصریح کرد: صنایع دستی کشور نیاز به روزآمد شدن و بازاریابی دارد.

بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی کشور نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه هر گوشه از کشور ما یک برند صنایع دستی دارد، اظهار داشت: به دنبال تحقق شعار هر شهرستان یک برند ملی و هر استان یک برند بین‌المللی که 3 سال پیش آن را مطرح کردیم، هستیم.

وی افزود: در این راستا توانستیم 4 شهر از کشورمان را به عنوان شهر جهانی ثبت کنیم و بعد از چینف رتبه دوم را در سطح جهان کسب کنیم.

نامور مطلق در خصوص اعطای نشان‌های جغرافیایی گفت: امیدورایم با این اقدام که برای نخستین بار در حال انجام است هم از میراث هنری خودمان صیانت کنیم، هم بتوانیم مکان‌ها و فضاهایمان را هویت‌دار کنیم و هم بتوانیم از تشکل‌های صنایع دستی حمایت کنیم و باعث تنوع‌بخشی و اقتدار صنایع دستی کشورمان شویم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران