پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249088 تاریخ : 1395/08/25-13:31:43
,5,
مجتمع بازیافت پسماندهای ویژه در پارس جنوبی ساخته می شود

گامی دیگر در مسیر توسعه پایدار

مجتمع بازیافت پسماندهای ویژه در پارس جنوبی ساخته می شود

مجتمع بازیافت پسماندهای ویژه با ظرفیت بازیافت سالانه 50 هزار تن پسماند در منطقه پارس جنوبی ساخته می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت , مهدی یوسفی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس  گفت: در پی توافق با سازمان حفاظت محیط زیست، مجتمع بازیافت پسماندهای ویژه کشور در پارس جنوبی ساخته می‌شود.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حاشیه خلیج فارس و در محدوده 46 هزار هکتاری استان بوشهر قرار گرفته است. این منطقه شامل سه منطقه پارس یک (پارس جنوبی) با 14 هزار هکتار در شهرستان عسلویه، پارس دو (کنگان) در محدوده 16 هزار هکتاری شهرستان کنگان و پارس سه (پارس شمالی) شامل 16 هزار هکتار از محدوده شهرستان‌های دیر، دشتی، تنگستان و بوشهر قرار دارد. پنج میدان گازی گلشن، فردوسی، مند، پارس شمالی و فرزاد نیز در این منطقه قرار گرفته است.

از زمان امضای قرارداد توسعه فازهای پارس جنوبی و بهره برداری از فازهای مختلف این میدان گازی، مجتمع های پتروشیمی نیز در این منطقه فعال شدند؛ طی سه سال اخیر فازهای 12، 15، 16 و بخشی از فازهای 17 و 18 پارس جنوبی افتتاح شده است و امسال هم پنج فاز پارس جنوبی وارد مدار می شود.

امسال هم با برنامه ریزی انجام شده 100 میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت از این میدان مشترک اضافه خواهد شد. 

با توجه به حجم فعالیت‌های صنعتی در این منطقه شامل مجتمع‌های پتروشیمی و گازی، رعایت مولفه‎های زیست محیطی در دستور کار وزارت نفت قرار دارد. احداث مجتمع بازیافت پسماندهای ویژه هم از جمله اولویت‌های منطقه ویژه اقتصادی انرژی نیز در این راستاست.  

تعیین مکان برای احداث مجتمع بازیافت پسماند از جمله مواردی است که در نشست‌های میان مسئولان اداره کل محیط زیست استان بوشهر و مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بررسی شده است؛ با این حال یوسفی، می گوید: مجوزهای لازم برای احداث مجتمع بازیافت پسماند ویژه صادر شده است.

دو نطقه هم برای این کار پیش بینی شده است که قرار است در نشستی میان سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با مسئولان اداره کل محیط زیست استان بوشهر، مکان یابی دقیق این مجتمع انجام شود. 

سازمان حفاظت محیط زیست بر نحوه ساخت این مجتمع نظارت خواهد کرد؛ ضمن این که استانداردهای لازم هم رعایت می شود. مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ساخت این مجتمع را اتفاق مهمی در حوزه زیست محیطی منطقه می داند. 

مجتمع بازیافت پسماندهای ویژه کشور در محدوده منطقه ویژه پارس احداث می‌شود.

یوسفی با اشاره به این که چند گروه سرمایه‌گذاری برای ساخت مجتمع بازیافت با آخرین فناوری‌های روز دنیا در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند، تصریح می کند: سالانه بیش از 50 هزار تن پسماند در این مجتمع بازیافت خواهد شد.

ظرفیت مجتمع متناسب با نیازهای منطقه پس از اجرای طرح‎های توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی و مجتمع‌های پتروشیمی افزایش خواهد یافت.

پسماندهای ویژه شامل مواد اشتعال‌پذیر، مواد با درجه سمی بالا و . . . می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی گفت: ظرفیت بازیافت پسماند در این مجتمع می تواند به 100 هزار تن افزایش یابد و برای تصمیم‌گیری درباره ساخت و نحوه فعالیت این مجتمع، کمیته‌ای از وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، منطقه ویژه پارس و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل خواهد شد.

تعدادی از شرکت‌های خصوصی هم اکنون برای ساخت این مجتمع اعلام آمادگی کرده‌اند، یوسفی با این حال داشتن فناوری بالا، تجربه کاری و شاخص‌های بالای فنی و اجرایی را از مهمترین معیارهای انتخاب شرکت سرمایه‎گذار در این زمینه می داند. ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران