پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515370 تاریخ : 1399/04/14-15:44:31
,11,
مالک نمی تواند مستاجر را بیرون کند!

معاون وزیر راه و شهرسازی:

مالک نمی تواند مستاجر را بیرون کند!

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا، اگر مالک بخواهد بیش از سقف تعیین شده، اجاره بها را افزایش دهد مستاجر می تواند نپذیرد و صاحبخانه حق اخراج او را ندارد.

به گزارش بانک و صنعت، محمود محمودزاده اظهار کرد: مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص سقف افزایش سالیانه نرخ اجاره بها در تهران به میزان 25 درصد، در کلانشهرها 20 درصد و در سایر شهرها 15 درصد حکم قانون را دارد و لازم الاجرا است. در این خصوص تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده و مالک نمی تواند قانون را نقض کند.

وی افزود: اگر مالک بیش از مقدار تعیین شده قصد افزایش نرخ اجاره را داشته باشد و مستاجر نپذیرد یا باید چک را اجرا بگذارد یا حکم تخلیه بگیرد که این دو قابلیت اجرا در محاکم قضایی ندارد، لذا مستاجر در این فرآیند دست بالا را خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که در دولت های نهم و دهم نیز چنین بخشنامه ای به تصویب رسید که چندان قابلیت اجرا نیافت، خاطرنشان کرد: در آن دوره قوه قضاییه حکم تخلیه را صادر می کرد اما بزرگترین اهرم اجرایی مصوبه فعلی این است که قوه قضاییه حکم تخلیه برای پرونده هایی که مطابق قانون جلو برود را صادر نمی کند. مالک می تواند تا 25 درصد افزایش دهد اگر گفت 26 درصد مستاجر می تواند تخلیه نکند.

محمودزاده با تاکید بر این که مصوبه ستاد ملی کرونا درخصوص سقف افزایش اجاره بها جایگاه قانونی دارد و لازم الاجرا است، گفت: بر این اساس دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه الزامی است. پیش از این دیوان عدالت اداری به این دلیل کد رهگیری را رد کرده بود که قانونی در این زمینه وجود نداشت اما الان قانون دارد.

وی با هشدار به کسانی که اقدام به انعقاد قراردادهای دست نویس می کنند، اظهار کرد: اگر قراردادی کد رهگیری نداشته باشد قابلیت رسیدگی قضایی هم ندارد. یعنی هم مالک و هم مستاجر ریسک بزرگ می کنند. متاسفانه بعضا افرادی که در بازار مسکن منافع دارند نمی گذارند مردم به اهمیت کد رهگیری پی ببرند. یکی از موارد مصوبه ای که مجلس در سال گذشته داشت که اسناد غیررسمی قابلیت رسیدگی قضایی ندارد همین است که اگر قولنامه ای بدون کد رهگیری داشته باشید قابلیت طرح در محاکم قضایی را نخواهد داشت.

لیست خانه های خالی تا مرداد به سازمان امور مالیاتی می رود

معاون وزیر راه و شهرسازی، یکی از فواید طرح مالیات بر خانه های خالی را مکملی برای اجرای سقف افزایش نرخ اجاره دانست و گفت: مکلف شده ایم تا مردادماه لیست خانه های خالی را به سازمان امور مالیاتی بدهیم. بازخوردی که قبل از اجرای این طرح دریافت کرده ایم نشان می دهد طی یک ماه گذشته میزان عرضه فایل های اجاره افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به زمان مشابه سال قبل داشته که نشان می دهد هشدارهای مالیاتی باعث حرکت در مالکان شده است. این سیاست در همه حوزه های بازار مسکن اعم از خرید و فروش و اجاره، دیر یا زود تاثیر می گذارد.

محمودزاده تاکید کرد: سیاست هایی که وزارتخانه اعمال می کند سیاست های واقعی است و پوپولیستی نیست. اگر ادامه پیدا کند انشاالله مسائل بازار مسکن و زمین به تدریج حل می شود.

وی درباره مالیات برعایدی سرمایه نیز گفت: اهتمام ویژه ای در دولت و مجلس برای مالیات بر عایدی سرمایه ایجاد شده و همه دنبال تحقق این موضوع هستند و به زودی اخبار خوبی در این زمینه شنیده خواهد شد. هیچ دلیلی برای انجام نشدن قوانین مالیاتی در حوزه مسکن وجود ندارد و حتما این اتفاق می افتد.

هشتم تیرماه 1399 رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی کرونا اعلام کرد: مقرراتی گذاشتیم که اضافه اجاره بها در تهران بیش از 25 درصد، در کلانشهرها بیش از 20 درصد و در سایر شهرها بیش از 15 درصد ممنوع باشد. این میزان اجاره بها تا زمانی که وزرات بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند ادامه خواهد داشت. از آن تاریخ تا سه ماه بعد می توانند با توافق جدید با هم زندگی کنند. یعنی سه ماه هم بعد از پایان کرونا زمان دادیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 165
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران