پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249986 تاریخ : 1395/09/07-12:30:43
,16,17,
قراردادهای بهره‌برداری از جنگل‌ها دیگر تمدید نمی‌شود

رئیس سازمان جنگل ها:

قراردادهای بهره‌برداری از جنگل‌ها دیگر تمدید نمی‌شود

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان این که قراردادهای بهره برداری از جنگل ها تمدید نمی شود گفت: بسیاری از مجوزهای بهره برداری تا پایان امسال تمام می شود و دیگر تمدید نخواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، خداکرم جلالی با اشاره به اینکه دستور توقف بهره برداری از عرصه های جنگلی و اجرای طرح استراحت جنگل ازجانب وزیر جهاد کشاورزی و تایید مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است، گفت: نیاز بازار به چوب در کشور تاکنون حدود 6 میلیون و 500 هزار متر مکعب است که فقط 10 درصد آن از منابع جنگلی تامین و مابقی از واردات تامین می شود.

وی گفت: اکنون حدود یک میلیون متر مکعب چوب وارد می شود و مابقی از عرصه های جنگلی ، زراعت چوب و دورریزها تامین می شد اما از این پس از محل واردات و توسعه زراعت چوب تامین خواهد شد.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری افزود: برای واردات چوب تعرفه صفر درصد است و شرایط سهل تری برای واردات پیش بینی شده است.

جلالی تاکید کرد: واردات چوب با حفظ قوانین و مقررات سازمان حفظ نباتات انجام خواهد شد و توسعه زراعت چوب نیز در برنامه حفاظت از جنگل ها قرار دارد.

وی گفت: مساله قرنطینه محموله های چوب وارداتی بسیار حساس و مهم است بنابراین باید مراقبت های لازم برای جلوگیری از ورود احتمالی آفات انجام شود.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری افزود: برای واردات چوب با پوست که تاکنون ممنوع بوده است با رعایت شرط بهداشت و ضدعفونی امکان پذیر است و مانعی ندارد.

جلالی تصریح کرد: از این پس هیچکدام از مجوزهای بهره برداری از عرصه های جنگلی به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

وی گفت: مهلت بسیاری از مجوزهای بهره برداری تا پایان امسال تمام می شود و دیگر تمدید نخواهد شد.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری افزود: کارخانجات صنعت چوب بری و واحدهایی که تاکنون مجوز بهره برداری از عرصه های جنگلی را داشتند برای ادامه فعالیت می توانند طرح های زراعت چوب و بهره برداری های چند منظوره غیرچوبی را اجرا کنند.

جلالی گفت: برنامه های توقف یکباره و تدریجی بهره برداری از عرصه های جنگلی تدوین شده است که با تامین منابع و اعتبارات لازم با همراهی مجریان طرح های جنگل داری اجرا می شود.

وی افزود: طرح های حفاظت و نهال کاری در سطح یک میلیون هکتار از عرصه های جنگلی شمال و مرمت جاده ها در قالب قراردادهای جدید انجام می شود.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری دوران تنفس و استراحت عرصه های جنگلی را 3 تا 5 سال در سطح یک میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: بودجه مورد نیاز برای اجرای طرح در بودجه سال آینده پیش بینی شده است.

جلالی افزود: در صورت اجرای یکباره طرح تنفس و استراحت جنگل به سالانه 400 میلیارد تومان و اگر تدریجی اجرا شود به سالانه 150 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که بر اختصاص این بودجه در دستورالعمل وزیر جهاد کشاورزی تاکید شده است.

وی تاکید کرد: در دیگر عرصه های جنگلی به هیچ وجه بهره برداری نداریم و رویکرد حفاظتی است.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت: استراحت جنگل ها به منزله رها کردن عرصه ها نیست بلکه باید در قالب اجرای طرح های مدیریتی عوامل اسیب رسان کنترل و مهار شود.

جلالی تصریح کرد: قطعا از این پس هرگونه بهره برداری از عرصه های جنگلی به منزله قاچاق است و اگر تاکنون متخلفان در قالب مجوزهای بهره برداری و صنعتی بهره برداری غیرمجاز انجام می دادند از این پس دیگر امکان انجام این تخلفات وجود ندارد.

وی گفت: تمام توان و امکانات حفاظتی را برای جلوگیری از قاچاق چوب و بهره برداری از عرصه های جنگلی به کار می گیریم تا این پدیده بطور کامل متوقف شود.

از 14 میلیون و 300 هزار هکتار عرصه جنگلی دو میلیون هکتار آن جنگل های خزری یا هیرکانی است که از ارزشمندترین میراث طبیعی کشور و جهان است.

با اجرای طرح استراحت و تنفس بهره برداری از یک میلیون هکتار از عرصه های جنگلی خزری متوقف خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 206
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران