پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522100 تاریخ : 1399/08/10-12:04:54
,8,
سومین هلدینگ بزرگ سیمانی کشور بورسی می شود

سومین هلدینگ بزرگ سیمانی کشور بورسی می شود

به گزارش بانک و صنعت، محمدرضا سلیمیان با بیان اینکه هلدینگ سیمان غدیر در شهریورماه امسال با نماد «سغدیر» در فهرست نمادهای بازار دوم فرابورس، درج شده است، اظهار کرد: مطابق دستورالعمل پذیرش فرابورس، سهامدار عمده تا چهار ماه بعد از درج، برای عرضه سهام فرصت خواهد داشت.

وی در خصوص جایگاه این شرکت در صنعت سیمان گفت: هلدینگ سیمان غدیر با در اختیار داشتن سهم 10 درصدی از ظرفیت تولید سیمان کشور (معادل 8.6 میلیون تن) در رتبه سوم بزرگترین تولیدکنندگان این کالا در کشور به شمار می رود. هم چنین جایگاه این هلدینگ در صنعت به لحاظ تولید عملیاتی محصول سیمان طی امسال، در رتبه دوم است.

سلیمیان در مورد میزان سهام مشمول عرضه اولیه گفت: توافقات مربوط به این موضوع میان شرکت سرمایه گذاری غدیر به عنوان سهامدار ما و فرابورس در حال نهایی شدن است و قطعاً تلاش می شود مطابق الزامات و دستورالعمل های مصوب، اقدامات لازم انجام شود.

مدیرعامل هلدینگ سیمان غدیر از برنامه های این شرکت برای بازارگردانی سهام شرکت های تابعه خبر داد و گفت: یکی از استراتژی های اصلی هلدینگ سیمان غدیر، حمایت از سهام شرکت های مدیریتی فعال در بازار سرمایه در قالب انعقاد قراردادهای بازارگردانی است، چراکه ارزندگی سهام و چشم انداز فعالیت شرکت های زیرمجموعه، مناسب بوده و توانسته اند بازدهی مناسبی را برای ذی نفعان خود، ایجاد کنند.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ادامه افزود: هلدینگ سیمان غدیر، پیش از ابلاغ این نامه الزام ناشران بورسی و فرابورس به سهامداران عمده شرکت ها بازارگردانی سهام متبوع خود، همواره عملیات بازارگردانی را به فراخور شرایط بازار در دستور کار خود داشته و سعی کرده با این عملیات، تعادل عرضه و تقاضا را در بازار ایجاد کند.

وی در مورد شرکت های تابعه این هلدینگ گفت: سهام شرکت های سیمان سپاهان، کردستان و شرق که از بزرگترین شرکت های تولیدکننده و صادرکننده در منطقه جغرافیایی خود به شمار می روند، به طور منظم از طریق «صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی مهرگان» بازارگردانی می شود تا شاهد افزایش نقدشوندگی سهام و تنظیم عرضه و تقاضای بازار آن ها باشیم.

سلیمیان درباره اهداف اصلی بازارگردانی سهام گفت: یکی از اهداف مهم بازارگردان این است که همواره سهام را متعادل نگه داشته و صف خریدوفروش را از بین برده و قیمت سهام را به سوی ارزش ذاتی سوق دهد که این ارزش ذاتی بر مبنای تنظیم عایدات آتی سهام شرکت به دست می آید.

وی تصریح کرد: صندوق بازارگردانی با افزایش نقدشوندگی سهام و عرضه های الگوریتمی و هوشمند، از دستکاری قیمت سهام به منظور نوسان گیری ها و سفته بازی ها، جلوگیری می کند.

سلیمیان در خصوص بودجه پیش بینی شده برای بازارگردانی سهام زیرمجموعه گفت: حدنصاب روزانه کلیه سهام فعال در بورس و فرابورس از سوی متولیان این دو بازار، اعلام شده و ما هم به عنوان سهامدار عمده خود را ملزم به رعایت حداقل های پیش بینی شده می دانیم. از طرفی مشوق های پیش بینی شده ازجمله «تخفیف مالیاتی و کارمزد معاملاتی» که برای بهره مندی از خدمات این صندوق ها تعریف شده، می تواند باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای سهامداران عمده شرکت ها باشد.

وی افزود: مطابق ماده 33 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، تمام نقل و انتقالات اوراق بهادار که توسط بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شوند، از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد معاف هستند. هم چنین طبق دستورالعمل فعالیت صندوق های بازارگردانی، کارمزد معاملاتی این صندوق ها برای ناشران، معادل 80 درصد است.

بر اساس این گزارش و به نقل از هلدینگ سیمان غدیر، عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره ورود سیمان به بورس کالا نیز گفت: این موضوع در دستور کار انجمن قرارگرفته و تعاملات لازم برای تحقق این موضوع طی نشست های آتی با متولیان بورس کالا، نهایی خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 134
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران