پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249712 تاریخ : 1395/09/03-13:13:12
,17,
سومین مزایده سازمان خصوصی سازی در سال 95 بدون انجام معامله خاتمه یافت

سومین مزایده سازمان خصوصی سازی در سال 95 بدون انجام معامله خاتمه یافت

مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به برگزاری سومین مزایده امسال این سازمان به ارزش تقریبی 12هزار میلیارد ریال در روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته (اول و دوم آذرماه) گفت: هیچ معامله ای در این مزایده ها به انجام نرسید و در آینده نزدیک شرکت ها مجددا آماده واگذاری خواهند شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت سیدجعفر سبحانی افزود: این واگذاری ها مربوط به هفت شرکت «پالایش نفت کرمانشاه»، «پتروشیمی ابن سینای همدان»، «پتروشیمی دماوند»، «مقره سازی ایران»، «عمران و مسکن سازان عمران گلستان»، «پیمانکاری کارهای زیربنایی آب» (پیماب) و شرکت «نخ کار» بود که دو مورد نخست از طریق فرابورس و مابقی به شیوه مزایده آماده واگذاری شده بودند.

به گفته این مقام مسوول، تا پایان ساعت کاری روز گذشته (سه شنبه) برای هیچ یک از شرکت های پیشگفته پاکت پیشنهاد قیمت نرسید و در نهایت سومین مرحله مزایده های سازمان خصوصی سازی در سال 1395 بدون انجام معامله خاتمه یافت.
وی خاطر نشان کرد: این شرکت ها با تغییر احتمالی شرایط، در فهرست مزایده های بعدی سازمان قرار خواهند گرفت.
سبحانی برخی از دلایل احتمالی واگذار نشدن این شرکت ها را نامناسب بودن مبلغ حصه نقدی و شرایط پرداخت اقساط، سود ده نبودن برخی شرکت ها و حتی بالا بودن قیمت های اعلامی از نظر افراد برشمرد.
حصه نقدی مبلغی است که برندگان مزایده باید در ابتدا و پیش از انعقاد قرارداد پرداخت کنند.
وی در ادامه بیان داشت: در سال های گذشته و در طول اجرای واگذاری های اصل 44 قانون اساسی، شرکت های خوب و سود ده از جمله بانک ها، بیمه ها و ... واگذار شده اند و شرکت های باقی مانده کمتر سود ده یا در برخی موارد حتی زیان ده باقی مانده اند و همین مساله می تواند بر واگذاری آنها به بخش خصوصی تاثیرگذار باشد.
مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی یادآور شد: عمده قیمت های پیشنهادی در این واگذاری ها در هفت شرکت پیشگفته، از طریق ارزش دارایی خالص روز شرکت ها اعلام شد و بدیهی است با شرایط موجود قیمت ها کمی بالا به نظر می رسد.
سبحانی ادامه داد: اگر قیمت های پایه از طریق ارزش بازدهی شرکت ها اعلام شود، بطور قطع شاهد تعدیل قیمت ها و بهبود نسبی شرایط واگذاری خواهیم بود و در نتیجه استقبال افراد از حضور در مزایده ها بیشتر خواهد شد.
وی یکی از نقاط قوت سازمان خصوصی سازی را انجام آسیب شناسی و بررسی شرکت هایی برشمرد که به فروش نمی رسند و این تجربه ها می تواند در واگذاری های آینده سازمان موثر باشد.

 مزایده بعدی جایگاه های سوخت 22 آذرماه
این مقام مسوول با اشاره به انجام بزرگترین واگذاری سال 1395 این سازمان که 15 شهریورماه گذشته برای 100 جایگاه سوخت با موفقیت به انجام رسید، از برگزاری دور جدید مزایده جایگاه های سوخت در 22 آذر ماه خبر داد.
وی بیان داشت: در این مزایده، 40 جایگاه سوخت در 14 استان کشور واگذار می شوند که ارزش قیمت پایه آنها 2700 میلیارد ریال است.
سبحانی خاطرنشان کرد: این جایگاه ها با حصه نقدی 30 درصدی و اقساط دو تا چهار ساله آماده واگذاری شده اند که بیشترین آنها در استان های آذربایجان غربی و اراک به ترتیب با هفت و 6 جایگاه هستند.
وی ادامه داد: این مزایده هم اینک در حال سپری کردن مرحله قیمتگذاری است و امید می رود همچون مزایده پیشین که 100 درصد واگذاری ها در آن به بخش خصوصی واقعی و بدون حضور دولتی ها و خصولتی ها انجام شد، به بخش خصوصی واقعی واگذار شود.
مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی یادآور شد: برای امسال خصوصی سازی 200 شرکت از ابتدای سال برنامه ریزی شده بود، اما از آنجایی که شرکت های توزیع برق و گاز با مشکلات ساختاری مواجه اند، در عمل نزدیک به 100 شرکت از لیست واگذاری خارج شده اند.
وی با اشاره به دریافت یارانه ای خدمات برق و گاز از سوی مردم، تاکید کرد: پیش از واگذاری سهام این شرکت ها، ابتدا باید شیوه قیمتگذاری و آزادسازی قیمت در دولت تعیین تکلیف شود و بر این اساس غیرقابل واگذاری هستند.
به گزارش ایرنا، مزایده واگذاری 17 درصد سهام شرکت ذوب آهن اصفهان (Esco) نیز در 26 آبان هیچ پیشنهادی برای خرید دریافت نکرد. این دومین بار بود که سازمان خصوصی سازی ایران تلاش کرد بخشی از سهام شرکت ذوب آهن اصفهان را به نمایندگی از صندوق بازنشستگی صنعت ملی فولاد بفروشد، اما با وجود کاهش 37 درصدی حداقل قیمت، این تلاش باز هم بی نتیجه ماند. 
مشاور سازمان خصوصی سازی ایران در این باره به یک رسانه خارجی گفته بود، برای فروش سهام این شرکت تاریخ جدیدی مشخص خواهد شد. 17 درصد سهام شرکت ذوب آهن اصفهان که متعلق به صندوق بازنشستگی صنعت ملی فولاد است باید فروخته شود تا بدهی این صندوق به دولت تسویه گردد.
پیشتر «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» رییس کل سازمان خصوصی سازی کشور اعلام کرده بود، واگذاری های انجام شده در طول 15سال گذشته در این سازمان در مجموع به ارزش 1420 میلیارد ریال بوده که از جمله در قالب واگذاری به عموم مردم، رد دیون و سهام عدالت صورت گرفت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران