پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517575 تاریخ : 1399/05/20-09:36:58
,13,
سرمایه گذاری مکفی در حوزه تولید میوه های گرمسیری نشده است

یک مقام مسئول:

سرمایه گذاری مکفی در حوزه تولید میوه های گرمسیری نشده است

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری وزارت جهاد گفت: تولیدات میوه های گرمسیری، حجم بسیار اندکی از تولیدات باغی را به خود اختصاص داده و این بدان معناست که سرمایه گذاری مکفی در این حوزه نشده است.

به گزارش بانک و صنعت، زهرا جلیلی مقدم در برنامه گفت و گوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو سیما افزود: سطح زیر کشت میوه های گرمسیری کشور در ناحیه جنوبی سیستان و بلوچستان، حدود 13 هزار هکتار تخمین زده شده است که در آن 160 هزار تن تولیدات باغی و میوه ای برداشت می شود.

وی گفت: تولیدات میوه های گرمسیری، حجم بسیار اندکی از تولیدات باغی کشور را به خود اختصاص داده و این بدان معناست که سرمایه گذاری درست و مکفی در این بخش متمرکز نشده است.

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی افزود: در سال های اخیر، روند توسعه میوه های گرمسیری روی ریل درست و منطقی قرار گرفته است و حتی در برنامه ششم توسعه هم هزار و 750 هکتار، به میوه های گرمسیری اختصاص دارد که حدود 90 درصد از این طرح مشمول استان های جنوبی به خصوص سیستان و بلوچستان است، ضمناً حدود سه هزار و 300 هکتار هم به طراحی اصلاح باغات تخصیص یافته است.

جلیلی مقدم گفت: عمده موانع بر سر راه اجرای طرح های یاد شده، کمبود آب در سیستان و بلوچستان است و برای رفع این مشکل راهکارهای عملیاتی از سوی وزارت جهاد تدبیر و تدوین شده است.

این مقام مسئول در خصوص حجم اشتغال زایی کشت میوه گرمسیری موز در مکران و موانع بر سر راه ایجاد اشتغال منطقه گفت: در سال های اخیر حجم قابل توجهی به میزان 450 هزار تن واردات موز به کشور داشته ایم و از سوی دیگر حجم تولید موز داخلی سالانه 120 هزار تن است که با نیم نگاهی به حجم واردات این میوه می توان برآورد کرد که چه مقدار ظرفیت و فضای خالی برای تولید موز در کشور وجود دارد.

وی افزود: برای توسعه میوه های گرمسیری از جمله موز فرصت های بسیاری وجود دارد که فقط نیازمند حمایت دستگاه های دولتی است.

جلیلی مقدم مدیرکل میوه های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی نیز درباره ایجاد مشوق های تولید به کشاورزان، سرمایه گذاران و تولیدکنندگان موز گفت: وزارت جهاد با اعمال تسهیلات و یارانه های تولید، درباره تأمین سایبان و تأمین و تجهیز زمین، از تولید کنندگان حمایت می کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران