پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249681 تاریخ : 1395/09/03-11:51:23
,10029,10031,
ساخت دستگاه الکترونیکی اندازه‌گیری حدت بینای

ساخت دستگاه الکترونیکی اندازه‌گیری حدت بینای

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ثبت اختراع «ساخت دستگاه الکترونیکی اندازه‌گیری حدت بینایی دید رنگ و دید عمق و انحرافات چشمی» خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت،  دکتر هادی استادی مقدم با اعلام این خبر اظهار کرد: دستگاه الکترونیکی اندازه‌گیری حدت بینایی دید رنگ و دید عمق و انحرافات چشمی در سال 95 ثبت اختراع شده است.


وی ضمن ارائه گزارش عملکرد سه ساله این مرکز تحقیقاتی با اشاره به اهداف تاسیس این مرکز گفت: مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مهر ماه سال 1391 به تصویب دانشگاه رسید و در سال 92 موافقت اصولی وزارت بهداشت را دریافت کرد. عمده هدف ما از ایجاد این مرکز تحقیقاتی، انجام مطالعات و پژوهش‌های هدفمند، مبتنی بر نیازها و اولویت‌های رشته اپتومتری و علوم بینایی بوده است.

دکتر استادی مقدم در ادامه این مرکز تحقیقات را نخستین مرکز عیوب انکساری چشم در کشور عنوان کرد و افزود: این مرکز تحقیقات اختصاصا بر عیوب انکساری چشم تاکید دارد و تنها مرکز با این عنوان در کشور است که در کنار دیگر مراکز در حوزه چشم فعالیت می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: تلاش داریم تا با انجام تحقیقات هدفمند به ارائه مستندات قابل اتکا با هدف ارتقای سلامت چشم در سطح کلان، دست پیدا کرده و به منظور دسترسی به سیاست‌های بهتر در جهت ارتقای سلامت چشم در سطح کشور به ارائه اطلاعات به مسؤولینی که در این عرصه در سطح کشور فعالیت می‌کنند، بپردازیم.

دکتر استادی مقدم ادامه داد: در این خصوص بر آن شدیم همکاران خود را جهت همکاری با مراکز تحقیقاتی از این دست، جذب کنیم و نه تنها خود را محدود به دانشگاه نکرده؛ بلکه همکارانی از سایر مراکز تحقیقاتی فعال را به همکاری با این مرکز تحقیقاتی مجاب کنیم.

وی از جذب نیروهای جوان و دانش آموخته رشته اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان پتانسیل‌های نهفته در علم اپتومتری یاد و تصریح کرد: با وجود تمام کمبودهای موجود، توانسته‌ایم تعداد زیادی از دانش‌آموختگان رشته اپتومتری را در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد به همکاری با خود همسو کنیم.

رییس مرکز تحقیقات  عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: در این میان دانش آموختگان علاقه‌مند به کار آموزشی نیز در این مرکز جذب شده‌اند و مفتخر هستیم اعلام کنیم بسیاری از دانشجویان دکترای امروز در رشته چشم پزشکی همان کارآموزان دوره‌های آموزشی این مرکز تحقیقات هستند.

دکتر استادی مقدم خاطرنشان کرد: در ابتدای کار در این مرکز تلاش کردیم تا تحقیقات و پژوهش‌های خود را به سمت مطالعه وضع موجود کشور از نظر بینایی و مشکلات این سیستم مهم معطوف کنیم و در این خصوص نیز بسیار موفق بودیم؛ به شکلی که در حال حاضر از نظر مطالعات اپیدمیولوژیک مقام اول تا سوم را طی سه سال قبل در جهان کسب کرده‌ایم.

وی ابراز داشت: مطالعات اپیدمیولوژیک که در خصوص عیوب انکساری در این مرکز تحقیقاتی انجام گرفته است، موجب شده دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه سوم را در جهان پس از آمریکا و استرالیا به دست آورد.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم متذکر شد: هدف دیگر ما پس از این مرحله و به دست آوردن اطلاعاتی از وضعیت موجود کشور و شناسایی مشکلات عیوب انکساری چشم، جهت‌دهی تحقیقات در مسیر رفع مشکلات اصلی بوده است که ما در مطالعات اپیدمیولوژیک به آن رسیده‌ایم.

دکتر استادی مقدم عنوان کرد: تنبلی چشم، مشکلات دید رنگ (که بسیار شایع است) و ... در بررسی‌های اپیدمیولوژیک در این مرکز تحقیقات در سطح کشور شناخته شده‌اند و تلاش‌ها جهت رفع این مشکلات سرعت گرفت؛ به نحوی‌که چاپ مقالات و کتاب‌های مرکز در مدت سه سال گذشته بیشتر بر این موضوعات تاکید دارد.

وی متذکر شد: در طی سه سال اخیر دو کتاب در این مرکز تحقیقات چاپ شده است که  هر دوی این تالیفات از جمله کتاب «اختلالات دید رنگ» در سال 92 و «نکات لازم در اصلاح عیوب انکساری» که در سال 93 به چاپ رسید، در خصوص عیوب انکساری چشم است.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم از چاپ چند کتاب در آینده نزدیک در این مرکز تحقیقات خبر داد و گفت: در طول مدت زمانی که مرکز تحقیقات عیوب انکساری کار خود را آغاز کرده است، ما با دیگر مراکز تحقیقاتی همکاری کرده و به طور مشترک مقالاتی را در خصوص عیوب انکساری چشم به چاپ رسانده‌ایم.

دکتر استادی مقدم به مقالات چاپ شده در مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم اشاره و خاطرنشان کرد: تا کنون حدود 50 مقاله در این مرکز به چاپ رسیده و سه مقاله در دست چاپ داریم که از این تعداد، 64 درصد مقالات ISI و به دیگر معنا حدود 35 مقاله در سطح جهانی شناخته شده است.

وی با بیان این نکته که این مرکز تحقیقات میانگین در هر ماه دو مقاله تولید کرده است، اظهار کرد: مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم در سال اول 13 مقاله، سال دوم 16 مقاله، سال سوم 13 مقاله و در سال جاری که تنها چند ماه از آن سپری شده است، تا کنون هشت مقاله به چاپ رسانده است.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم تصریح کرد: در طول این مدت 76 مقاله در همایش‌های مختلف مربوط به چشم و عیوب انکساری ارائه شده است که از این تعداد سهم همایش‌های بین‌المللی 24 مقاله و همایش‌های داخلی 52 مقاله است.

دکتر استادی مقدم به رشد بودجه پژوهشی این مرکز تحقیقات طی سال‌های متمادی اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اهداف ما در این مرکز تحقیقات تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه پژوهش بوده است که بر این اساس در حال حاضر پنج عضو هیات علمی در مرتبه استاد، دانشیار و استادیار در کنار پنج کارشناس ارشد اپتومتری با ما همکاری فعالانه‌ای دارند.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم، ادامه داد: همکاری متخصصان رشته‌های چشم پزشکی، فیزیک پزشکی، شنوایی‌شناسی و گفتاردرمانی در کنار حضور 28 دانشجوی کارشناسی ارشد در این مرکز تحقیقاتی توانسته است پتانسیل بسیار خوبی در زمینه تولید دانش در اختیار ما قرار دهد.

دکتر استادی مقدم به مقالات مشترک ارائه شده در مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم با دیگر گروه ها اشاره و تصریح کرد: تلاش ما در این مرکز تحقیقات تربیت و تقویت استعدادها و ارتقای انگیزه در دانشجویان است.

وی با اشاره به ثبت اختراع در این مرکز تحقیقاتی در سال‌های گذشته گفت: در طول مدت چند سال گذشته دو اختراع در این مرکز تحقیقاتی به ثبت رسید است که یکی از این اختراعات با همکاری مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد مشهد شکل گرفته است.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم اضافه کرد: یکی از این اختراعات «ساخت عینک سنجش دید با استفاده از لنز کانون متغیر» است که در سال 1392 به ثبت کشوری رسید و دیگری «ساخت دستگاه الکترونیکی اندازه‌گیری حدت بینایی دید رنگ و دید عمق و انحرافات چشمی» است که در سال 95 ثبت اختراع شده است.

دکتر استادی مقدم افزود: ما تلاش داریم که علاوه بر ایجاد همکاری با مراکز تحقیقاتی داخل کشور که در این خصوص نیز بسیار موفق بوده‌ایم، همکاری خود را با مراکز تحقیقاتی خارج از کشور در زمینه چشم و عیوب انکساری آن ایجاد کنیم که در این زمینه باید جدی‌تر وارد عمل شویم.

وی ضمن ابراز امیدواری از آینده این مرکز تحقیقاتی تاکید کرد: این مرکز شاخه‌ای از علم چشم‌پزشکی است و بیشترین تمرکز خود را به بیماری آمبیولیتی، اختلالات دید دو چشمی و اختلالات دید رنگ گذاشته است.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم یکی دیگر از اهداف این مرکز را شناخت مشکلات بیماری‌های عیوب انکساری چشم در دیگر جوامع عنوان کرد و افزود: شناخت مشکلات چشم در افرادی را که دیسلکسی و یا تالاسمی داشته و نیازمند به بینایی هستند نیز در این مرکز تحقیقات دنبال می‌کنیم.

دکتر استادی مقدم یادآور شد: به تازگی مراحل مقدماتی انجام تحقیقی در خصوص «ساخت مواد مناسب برای لنزهای تماسی داخل چشمی از نظر مواد و از لحاظ ساخت» را پشت سر گذاشته و به محض دستیابی به نتیجه مورد نظر این موفقیت را توسعه خواهیم داد.

وی به نگاه عمیق مسؤولان به مراکز تحقیقاتی اشاره و تصریح کرد: نتیجه تحقیقات در این مرکز تحقیقاتی از کانال‌های مختلف از جمله انتشار مقالات در اختیار سایر سازمان‌ها قرار می‌گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: به خصوص در ارتباط با عیوب انکساری چشم و به ویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان، همکاری مناسبی میان ما و سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استان وجود دارد تا بر این اساس نتیجه تحقیقات این مرکز بتواند در ارائه مشاوره به این سازمان‌ها کمک کننده باشد.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم تصریح کرد: خوشبختانه اکثر مقالات به چاپ رسیده در این مرکز تحقیقات کاربردی است و این موضوع به تایید مدیریت پژوهشی دانشگاه نیز رسیده است.

استاد گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این نکته که طرح‌های تحقیقاتی خوبی در این مرکز ایجاد شده، در پاسخ به تعداد طرح‌های ارائه شده در سال جاری گفت: در حال حاضر این مرکز، طرح تحقیقاتی در دست اجرا ندارد، اما اعضای مرکز در طرح‌های گروه بینایی‌سنجی دانشکده همکاری دارند و درصدی از هزینه‌های طرح‌ها از بودجه پژوهشی مرکز تحقیقاتی محاسبه می‌شود.

وی به برخی موفقیت‌های کسب شده علمی در مرکز تحقیقات عیوب انکساری در سال‌های گذشته اشاره و تصریح کرد: دریافت نشان دومین رتبه پژوهشگر برتر دانشگاه در سال 91 و رتبه سوم این مقام در سال 93 از جمله موفقیتهایی است که در این زمینه کسب شده است.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم تاکید کرد: کسب رتبه سوم جشنواره رازی در سال 92، کسب عنوان پژوهشگر برتر ارشد در جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس در سال 92، کسب رتبه سوم پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 93 و معرفی به عنوان نویسنده برتر استان در سال 94 بر اساس تلاش‌های صورت گرفته به عنوان رییس این مرکز تحقیقات از دیگر موفقیت‌های کسب شده این مرکز به شمار می‌رود.

دکتر استادی مقدم به موفقیت‌های کسب شده در مرکز تحقیقات عیوب انکساری توسط دیگر اعضای این مرکز اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر کسب رتبه دوم پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال‌های 89 و 92، اعضای این مرکز تحقیقاتی توانسته‌اند رتبه دوم جشنواره رازی در سال 91 و رتبه سوم پژوهشگر برتر دانشگاه در سال 1390 را از آن خود کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان چشم‌انداز این مرکز تحقیقاتی را روشن عنوان کرد و یادآور شد: مطمئن هستیم در سایه تلاش دانشمندان این مرکز تحقیقاتی و حمایت همه جانبه معاونت پژوهشی دانشگاه، آینده این مرکز تحقیقات در جهت رفع مشکلات عیوب انکساری چشم خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 215
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران