پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249473 تاریخ : 1395/09/01-15:31:32
,5,
روند پیشرفت ساخت فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس سرعت گرفت

با ورود تجهیزات در دوران پسابرجام

روند پیشرفت ساخت فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس سرعت گرفت

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از پیشرفت مطلوب و سرعت مناسب اجرای پروژه ستاره خلیج فارس با ورود تجهیزات اصلی (کمپرسورها و کوره‌ها) پس از اجرای برجام خبرداد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از

عباس کاظمی به خبرنگار شانا گفت: پیشرفت کار پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال‌های 94 و 95 رضایت‌بخش بوده و خوشبختانه آخرین محموله واحد بنزین‌سازی که شامل کوره‌ها می‌شود از گمرگ ترخیص و مراحل نصب این تجهیزات سنگین اخیرا به پایان رسیده است.

وی افزود: با ورود و نصب تجهیزات، همچنین بهره‌برداری از واحد تقطیر، فاز نخست این پالایشگاه تا پایان امسال با ظرفیت تولید روزانه 120 هزار بشکه وارد مدار تولید می‌شود.
معاون وزیر در امور پالایش و پخش ادامه داد: تلاش و برنامه ریزی مدیرعامل این شرکت برای فعال تر شدن پیمانکاران و به بهره‌برداری رسیدن این پالایشگاه قابل قدردانی است که امیدواریم در صورت نبود مشکل خاصی تا پایان امسال ایران با ورود فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مدار تولید از واردات بنزین بی‌نیاز شویم.
وی، درباره کیفیت فرآورده‌های تولیدی در این پالایشگاه گفت: کیفیت نفت‌گاز و نفت‌سفید تولیدی در این پالایشگاه یورو 5 و بنزین نیز یورو 4 خواهد بود.


کاظمی، با اشاره به کیفیت نفت‎‌گاز تولیدی در این پالایشگاه، افزود: هم‌اکنون با راه‌اندازی واحد تقطیر، کیفیت نفت‌گاز تولیدی با توجه به گوگرد پایین آن، با نفت‌گاز توزیعی در کشور برابری می‌کند؛ این در حالی است که این فرآورده هنوز با کیفیت نهایی تولید و عرضه نمی‌شود و با پایان فاز نخست نفت‌گاز یورو 5 وارد بازار می‌شود.
وی ادامه داد: محصولات تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نفتای ترش، نفت‌گاز و نفت سفید بوده که هم‌اکنون قابل عرضه به بازار است.
کاظمی، پیشرفت فیزیکی کل پروژه تا مهرماه امسال را بیش از 89 درصد و فاز نخست را بیش از 93 درصد اعلام کرد.
وی عنوان کرد: با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، در شهرها و جاده‌های اصلی کشور، بنزین توزیعی یورو 4 خواهد شد و به خودکفایی در تولید و تامین بنزین داخل کشور دست پیدا می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: با بهره‌برداری از فازهای دوم و سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین می‌پیوندد.
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت360 هزار بشکه در حال ساخت است.
با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 36 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و 14 میلیون لیتر گازوئیل یورو 5 به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه و ایران به صادرکننده این فرآورده بدل می‌شود.
تولید روزانه چهار میلیون لیتر گاز مایع، سه میلیون لیتر سوخت جت و 130 تن گوگرد از دیگر محصولات این واحد پالایشی هستند و ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه در حدود 11 میلیون بشکه است.
پالایشگاه میعانات گازی خلیج‌فارس بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین کشور است که با بهره‌برداری کامل آن معادل، 55 درصد مجموع تولید سایر پالایشگاه‌های کشور می‌تواند بنزین تولید کند تا مجموع تولید بنزین کشور به بیش از 100 میلیون لیتر در روز برسد.
ساخت این پالایشگاه با 700 هکتار مساحت از سال 1385 آغاز شده است و در صورت تأمین به موقع منابع مالی فاز نخست آن تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 222
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران