پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 489790 تاریخ : 1398/05/29-14:47:47
,25,
رشد چهار درصدی تولید در 10 واحد بزرگ فولادی کشور

رشد چهار درصدی تولید در 10 واحد بزرگ فولادی کشور

تعداد 10 واحد تولیدی بزرگ فعال صنایع فولاد در چهار ماهه امسال 6 میلیون و 863 هزار و 184 تن تولید داشتند و در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد چهار درصدی را تحقق بخشیدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، بررسی کارنامه فعالیت فولاد سازان در دوره چهار ماهه امسال گویای آن است که تاکنون نزدیک به 30 درصد عملکرد سال 97 پوشش داده شده است؛ این درحالی است که تعطیلات فروردین ماه و ماه مبارک رمضان نیز در این دوره زمانی، باید به عنوان شرایط خاص برای تولید مد نظر قرارگیرد.

پارسال ظرفیت شمش فولادی کشور به رقم 35 میلیون تن رسید که نزدیک به 25 میلیون تن تولید محقق شد و انتظار می‌رود امسال نزدیک به 75 درصد ظرفیت پارسال تولید شود.  با وجود شرایط سخت تحریم پیش بینی می‌شود که نزدیک به 30 درصد تولید راهی بازارهای صادراتی شود.  

در مجتمع فولاد بناب در چهار ماهه امسال با 74 هزار و 808 تن شمش فولادی تولید شده که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 196 درصدی را نشان می دهد. این رقم بالاترین عملکرد در بین واحدهای مورد بررسی است.  فولاد مبارکه در مدت مورد بررسی با تولید سه میلیون و 104 هزار و 435 تن شمش فولادی، در مقایسه با دوره مشابه در سال 97 افت 2 درصدی داشت که کمترین بازدهی در مدت زمان این گزارش محسوب می شود.

رشد 9 درصدی تولیدات فولادی 

آمار دریافتی از تولید 12 شرکت بزرگ فولادی  حاکی است، این شرکتها در چهار ماهه امسال در مجموع چهار میلیون و 128 هزار و 78 تن عملکرد داشتند که در مقایسه با چهار ماهه پارسال رشد 9 درصدی ثبت شد. اقلام ورق گرم، میلگرد، تیرآهن، لوله، ورق عریض، ورق گالوانیزه و سایر اقلام در فهرست تولیدات این واحدها ذکر شده است.

فولاد مبارکه، سبا، ذوب آهن، فولاد آذربایجان، خراسان، فولاد آلیاژی، نورد و لوله اهواز(آمار غیر قطعی) گروه ملی صنعتی فولاد، فولاد اکسین، ورق خودرو چهار محال و بختیاری و فولاد بناب مجموع واحد های مورد بررسی محسوب می‌شوند.

برپایه آمار مورد بررسی، نورد و لوله اهواز با دستیابی به تولید 65 هزار تنی در این دوره زمانی، رشد عملکرد 79 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشت و از سوی دیگر فولاد بناب هم در بخش سایر اقلام تولیدی با یکهزار و 327 تن عملکرد، در مقایسه با چهار ماهه ابتدایی پارسال افت 63 درصدی در زمینه بازدهی این دوره داشت.

بر این اساس بالاترین آمار تولید در بخش محصولات مربوط به فولاد مبارکه با رقم یک میلیون و 921 هزار و 751 تن است که نسبت به دوره مشابه، رشد یک درصدی دارد.

علاوه براین مجموع عملکرد فولاد مبارکه و سبا در دوره مورد بررسی رقم 2 میلیون و 361 هزار و 447 تن ثبت شده که رشد 2 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.  

آمارهای بین المللی گویای آن است که در زمان حاضر چین به عنوان بزرگترین فولاد ساز جهان محسوب می شود، پس ازچین به ترتیب هند، ژاپن، آمریکا و کره جنوبی جای گرفته اند و  در بین مصرف کنندگان این فلز راهبردی نیز این کشورها در جدول قرار دارند.

ایران در افق 1404 دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن تولید را برنامه ریزی کرده و پیش بینی شده در آن زمان ایران جایگاه هفتمین تولید کننده فولاد را به خود اختصاص دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران