پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517673 تاریخ : 1399/05/22-10:49:05
,17,
در حال تجربه اقتصاد بدون نفت هستیم/ برنامه ای مهمتر از ساخت داخل نداریم

مدرس خیابانی:

در حال تجربه اقتصاد بدون نفت هستیم/ برنامه ای مهمتر از ساخت داخل نداریم

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: راه نجات کشور در تولید و صادرات و تمرکز روی استان های مرزی است. همچنین امروز در حال تجربه اقتصاد بدون نفت هستیم.

به گزارش بانک و صنعت، حسین مدرس خیابانی امروز (چهارشنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با ارائه برنامه های خود برای اداره وزارت صمت و در دفاع از صلاحیت خود، افزود: سال گذشته با وجود شرایط تحریم سیستم بانکی، بنادر، کشتیرانی و انتقال پول و همچنین شیوع کرونا، 41.3 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به میزان 135 میلیون تن به 100 کشور جهان انجام و فقط در زنجیره فلزات و فولاد، 57 میلیون تن کالا به ارزش 9 میلیارد دلار صادر شد.

مدرس خیابانی ادامه داد: این در حالی است که در دو ماهه نخست امسال مرزهای کشور بسته بود و از خرداد ماه مجدد بازگشایی شد و امروز روند صادرات دوباره به شرایط گذشته برگشته است.

وی، کاهش 45 درصدی تجارت در اسپانیا، ایتالیا و فرانسه، همچنین کاهش هفت درصدی رشد اقتصادی در آلمان (که از سال 1942 بی سابقه بود) و رکود اقتصادی چین پس از دو دهه را یادآور شد و گفت: با این حال جمهوری اسلامی ایران با وجود همه مشکلات و تحریم ها، با تمرکز بر روی فرصت تبادل تجاری با 15 کشور همسایه موفق عمل کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مقایسه ایران با سایر کشورها با وجود مواجهه با سخت ترین تحریم ها غلط است، اضافه کرد: امروز شیوع کرونا سبب شده تا مقایسه برابری در حکمرانی جمهوری اسلامی با سایر کشورها به وجود آید و در شرایط همه گیری این ویروس اجازه ندادیم برخلاف بسیاری دیگر از کشورها حتی کشورهای پیشرفته، قفسه های خالی، صف های طولانی خرید، غارت مغازه ها و دعوای مردم برای دستمال کاغذی را شاهد نبودیم.

وی تاکیدکرد: از مجلس انقلابی انصاف انتظار می رود، زیرا ستاد تنظیم بازار در سال 98 اجازه نداد کوچکترین خللی در تامین کالاهای اساسی ایجاد شود.

مدرس خیابانی، شرایط امروز کشور را در عین سخت بودن، اعتلابخش برشمرد و گفت: اعتلابخشی شرایط کشور به دلیل فرصت هایی است که برای خودکفایی، بلوغ و توانمندی های تولید و صادرات و اتکا به متخصصان داخلی فراهم شده و همراهی سه ضلع مثلث مردم، حاکمیت و نهادهای انقلابی و جهادی در مدیریت شیوع کرونا، ابتکار هوشمندانه رهبر معظم انقلاب در نام گذاری امسال به جهش تولید از مصادیق این تعالی بخشی است.

وی در ادامه با اشاره به خلاصه ای از اهداف، برنامه ها و سیاست های خود در مجموعه وزارت صمت، تاکیدکرد: این برنامه ها در راستای هدف اصلی بهبود معیشت مردم و اشتغال طراحی شده که دشمنان آنها را نشانه رفته است، همچنین در طراحی این برنامه ها از بیانیه گام دوم انقلاب، قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل، اقتصاد مقاومتی و غیره استفاده شده است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در کنار سایر مسوولان، دغدغه معیشت مردم را داریم، تاکیدکرد: برنامه های خود را در چهار محور اصلی تحقق جهش تولید، توسعه و تکمیل طرح ها، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار تنظیم کرده ام.

وی گفت: در این راستا، تضمین فراوانی کالا، احیا واحدهای خالی صنعتی و معدنی و اشتغال زایی به عنوان یکی از مطالبات مردم توجه ویژه داریم و به این منظور 40 برنامه و 170 پروژه عملیاتی در هفت محور طراحی شده و بهره برداری از همه ظرفیت های استان های کشور به ویژه استان های مرزی در آنها دیده شده است.

صرفه جویی 4 میلیارد دلاری

مدرس خیابانی تاکیدکرد: وزارت صمت در دوره جدید با واردات بی رویه اقلام دارای مشابه داخلی و اقلام غیرضروری مقابله خواهد کرد، به طوری که اینجانب در دوره یک ساله قائم مقامی وزارتخانه ممنوعیت ثبت سفارش دو هزار و 500 ردیف کالایی غیرضروری و دارای مشابه داخل را اجرایی کردم که از این محل صرفه جویی چهار میلیارد دلاری حاصل شد.

وی گفت: به جز مواد اولیه کارخانجات، ماشین آلات خارجی و کالاهای اساسی و ضروری، هیچ کالای دیگری اجازه واردات نخواهد یافت.

برخورد با رانت و فساد

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد: با هرگونه عدم شفافیت، فساد و رانت در وزارت صنعت برخورد خواهد شد که در این راستا تکمیل سامانه های الکترونیکی در کنار تمرکز زدایی، تفویض برخی اختیارات به استان ها از جمله راه اندازی معادن راکد به شورای عالی معادن استان ها عملیاتی و اجرایی شده است.

وی تاکید کرد: ورود سرمایه های جدید که اشتغالزایی و اصل استقلال صنعتی کشور را به دنبال داشته باشد را جزو الزامات خود دانسته و با انتصاب مدیران جوان و توانمند در این راستا حرکت می کنیم.

مدرس خیابانی به انتقاد برخی نمایندگان مجلس از بعضی انتصابات اشاره کرد و گفت: نامی که در این جلسه آورده شد، هیچ وقت به صورت رسمی به ما اعلام نشده و ابلاغ نامبرده بر اساس ابلاغ وزیر پیشین جهاد کشاورزی بوده است.

وی اظهارداشت: برای انتصابات از همه دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی استعلام می شود و خط قرمز ما است.

ساخت داخل، مهمترین برنامه

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و تحقق جهش تولید، برنامه ای مهمتر از ساخت داخل و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه نداریم و هر کس که بتواند داخلی سازی یک محصول و قطع واردات آن را آغاز کند، از طریق تعرفه به کمک وی خواهیم آمد.

وی گفت: معتقدیم تحریم ها یک فرصت بی بدیل برای اتکا به داخل است که افزایش تاب آوری و رفع وابستگی به صادرات نفتی را به دنبال دارد.

مدرس خیابانی با بیان اینکه در نمایندگان مردم در قضاوت های خود انصاف داشته باشند اظهار داشت: در زمان شیوع ویروس کرونا فراوانی کالا در کشور وجود داشت و بر همین اساس کوچکترین کمبودی در تامین کالاهای اساسی در سال جاری نداشتیم.

وی با بیان اینکه در اوج شیوع ویروس کرونا روزانه 200 هزار عدد ماسک تولید کرده ایم تصریح کرد: امروز به توان تولیدی 11 میلیون عدد در روز دست یافته ایم به طوری که بعد از کاهش موج اول مجوز صادرات دادیم و توانستیم ماسک، دستگاه اکسیژن و لباس پرستاری را صادر کنیم.

وی با بیان اینکه مجوز صادرات محصولات بهداشتی کرونایی به دلیل موج دوم شیوع متوقف شد خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات مقابله با بیماری کرونا شناخته می شود که ظرفیتی معادل تولید 22 میلیون ماسک را دارد.

مدرس خیابانی با اشاره به قابلیت های تولید با بهره مندی از ظرفیت های خالی گفت: تکمیل طرح ها و احیای واحدهای صنعتی از برنامه های صنعت، معدن و تجارت بود که با شناسایی یک هزار و 500 واحد توانستیم در چهار ماه گذشته 430 واحد را بار دیگر به چرخه فعالیت بازگردانیم در بخش معادن نیز از یک هزار و 20 واحد در این مدت 146 معدن احیا شده است.

افزایش 40 درصدی تحویل خودرو به مشتریان

وی با اشاره به تحریم شدن صنعت خودروسازی در دو سال گذشته و ترک غول های کره و فرانسه این صنعت از ایران اظهار داشت: نه تنها برخلاف تصور دشمنان خودروسازی تعطیل نشد بلکه در چهارماه اول سال جاری نزدیک 400 هزار دستگاه خودرو سواری تولید شد و بعد از دو سال روند کاهشی با 20 درصد رشد مواجه شده ایم که البته رشد در ایران خودرو 30 درصد بوده است.

به گفته وی، تحویل خودروها 40 درصد افزایش داشت و بیش از 70 درصد از تعهدات نیز رفع شده است

مدرس خیابانی درخصوص افزایش تولید در بخش های دیگر نیز اظهار داشت: در تولید الیاف اکلیریک 115 درصد، ماشین لباسشویی 60 درصد و شمش آلمینیوم 50 درصد رشد کردیم که موجب شده در آلمینیوم به جرگه صادرکنندگان بپیوندیم.

وی تاکید کرد: اگر کارآمدی ستاد تنظیم بازار نباشد برنج با افزایش 5 برابری قیمت مواجه می شد و به همین دلیل همه اقلام با ارز 4200 را آزاد کردیم و از مرداد 98 این ارز را برای ده قلم کالا تخصیص دادیم.

مدرس خیابانی با اشاره به رشد 28 درصدی تولید لاستیک تصریح کرد: بعد از آزاد سازی ارز لاستیک عده ای تعطیلی این صنعت و گران شدن خودرو را پیش بینی می کردند که با این وجود در سالی که مقام معظم رهبری جهش تولید نامیدند توانستیم به رشد در بخش های مختلف دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه در تولید کمباین 24 درصد، سیمان 9 درصد و فولاد خام 8 درصد رشد داشتیم تاکید کرد: در صنعت فولاد به 28 میلیون تن افزایش تولید رسیده ایم و زنجیره فولاد 30 میلیون تن به تولید اضافه شده است.

گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صنعت با تاکید بر اینکه نباید داشته های خود در کشور را تحقیر کنیم اظهار داشت: جهش تولید در زمان شیوع ویروس کرونا و تحریم اتفاق افتاده است به شرطی که نترسانیم و کنار هم باشیم؛ امروز شرایط سخت کشور ایجاب می کند قوه قضاییه، مقننه، دولت و مردم شریف کنار هم باشند و اجازه ندهند دشمن به اهداف خود برسد و تاکنون نیز ذره ای از مواضع خود عقب نمانده ایم به خاطر انسجامی که داریم.

فروشگاه ها پر از کالا است

وی با اشاره به تامین کالاهای اساسی در فروشگاه ها در زمان شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد: کوچکترین اثری از کمبود کالا در ایران دیده نشد فروشگاه ها پر از کالا بودند و در حال حاضر نیز چهار میلیون تن کالای اساسی در گمرکات در بنادر موجود است و به طور بی وقفه ای نیز اجناس دپو می شود با وجود اینکه خرید کالای اساسی در دنیا سخت شده است.

مدرس خیابانی با بیان اینکه واردات بی رویه و کالای مشابه یکی از بلاها برای صنعت محسوب می شود تصریح کرد: بسیاری از تولیدکنندگان آرزو دارند که نتوانیم حتی یک بشکه نفت بفروشیم زیرا در وضعیت فعلی شرایط به نفع تولیدکنندگان است.

وی با بیان اینکه با کنار رفتن دریای نفت تازه معادن، شرکت های دانش بنیان و توان تولیدی کشور نمایان شده است تاکید کرد: سه میلیون واحد صنفی داریم که در زمان شیوع کرونا نشان دادند در نقاط مختلف کشور با توزیع صنفی محلی اجازه کمبود کالا را ندادند پس اگر نفت را کنار بگذاریم دارایی های بسیاری را در کشور خواهیم دید.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه بر صادرات با 15 کشور همسایه تمرکز کرده ایم اظهار داشت: ایران با میلیون ها کیلومتر مرز زمینی و دریایی قابل تحریم نیست، 80 درصد باز است اما نیاز به زیرساخت های تجاری و حمل و نقلی دیده می شود.

وی با اشاره به نداشتن رایزن های بازرگانی تصریح کرد: این موضوع به دلیل محدودیت های بودجه ای اتفاق افتاده است اما امروز با استفاده از ظرفیت اتاق های بازرگانی و سازمان توسعه ای رایزن اقتصادی در کشورهای مختلف برای بازاریابی و دیپلماسی تجاری مستقر می کنیم که بخش مهمی از صادرات در کشورهای جهان وابسته به همین دیپلماسی است.

مدرس خیابانی با اشاره به ترس طرف های تجاری از آمریکایی ها تاکید کرد: در این شرایط تجارت می کنیم در حالی که قدرت صادراتی کشورهای مختلف جهان با ایران یکسان نیست و ما مجبور به بازگشت به سیستم های قدیمی تجاری شده ایم و تهاتر، ورود موقت و خرید اعتباری از روش هایی است که کارخانه ها را سر پا نگه داشته است.

به گفته وی، 43 هزار خودرو دارای نقص در حال ترخیص داشتیم که به زیر 80 هزار عدد رسیده است.

وی با بیان اینکه تصرف بازار 85 میلیون نفری داخل و منطقه زیر چکمه های تولیدکنندگان ایرانی است تصریح کرد: برای استفاده و معرفی برندهای ایرانی باید به کیفیت و ارتقای فناوری توجه داشته باشیم.

مدرس خیابانی افزود: جز دغدغه های مردم کار دیگری نداریم و تنها برای مشیت و اشتغال تلاش می کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران