پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 489126 تاریخ : 1398/05/16-14:45:12
,17,
حضور پایدار ایران در بازار سوریه

حضور پایدار ایران در بازار سوریه

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری سوریه گفت: هدف ما صرفاٌ فروش کالا به سوریه نیست، بلکه هدف بازسازی و نوسازی این کشور است تا پیوند شکل گرفته در دوران مقاومت را به حضوری پایدار در عرصه اقتصادی نیز تبدیل کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمدرضا مودودی، با اشاره به حضور همیشگی ایران در کنار سوریه در دوران سخت اخیر گفت: اتفاقات دردناک و تلخ سوریه سبب شد تا پیوندهای ایران و سوریه فراتر از تجارت رفته و به نوعی، ریشه‌های عمیق عاطفی، انسانی، فرهنگی و عقیدتی را هم به هم گره بزند. 

وی افزود: در این میان هدف ما فقط برخورداری از بازار سوریه و فروش کالا نیست، بلکه همراهی در بازسازی و نوسازی سوریه‌ای است که از دل خاکستر جنگ دوباره زاده شده و نیازمند حمایت و اراده سازندگی است و از این مجرا پیوندهایی شکل خواهد گرفت که می‌تواند ادامه راه دوران مقاومت باشد و بدیهی است که این حضور پایدار جز با مشارکت در پروژه‌های این کشور در بخش‌های زیرساختی، صنعتی و تجاری ممکن نیست. 

مودودی گفت: در این راستا سازمان توسعه تجارت ایران تلاش می کند تا بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارت را شناسایی و در اختیار فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران ایرانی قرار دهد و در حوزه تجارت خارجی با روان کردن تجارت و حتی امضای تجارت آزاد مبنایی فراهم کند تا با کمترین اصطکاک این تجارت توسعه یابد. 

وی با بیان اینکه در گذشته، سوریه نزدیک به 30 میلیارد دلار از دنیا واردات داشت، افزود: واردات این کشور بر اثر جنگ‌های رخداده تقریبا به مرز 8 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده که البته آن زمان ما سهم بالایی از این بازار را برای تامین محصولات مورد نیاز سوریه نداشتیم و در برهه‌ای از زمان و با بهبود روابط حداکثر تا مرز نیم میلیارد دلار صادرات به سوریه رشد پیدا کرد، اما این رقم سال گذشته به حدود 168 میلیون دلار کاهش یافت و لذا ضروری است که بار دیگر این منحنی تغییر کرده و هدف‌گذاری‌ها اصلاح شوند‌. 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به توانمندی‌های شرکت‌های خدمات فنی مهندسی افزود: ما صنایع توانمندی داریم که می‌توانند ضمن صادرات تولیدات خود به سوریه بخشی از فرآیند خط تولیدشان را هم به سوریه منتقل کنند و از ظرفیت عضویت این کشور در اتحادیه عرب و ارتباطی که این کشور با سایر کشورهای عربی دارد، حداکثر استفاده را حاصل کنیم.

مودودی با بیان اینکه به راحتی می‌توانیم مرزهای جغرافیای صادراتی خود را گسترش دهیم، اظهار کرد: در حوزه صادرات کالا به سوریه می‌توانیم خیلی زود به رقم یک میلیارد دلار دست یابیم و رسیدن به فراتر از این اعداد هم برای محصولات ایرانی کار سختی نیست. 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، آمار تجارت خارجی را علیرغم تحریم‌ها، امیدبخش توصیف کرد و گفت: با وجود اینکه آمار رسمی سه ماهه نخست امسال، صادرات 11.5 میلیاردی را نشان می‌دهد که در مقایسه با 11.6 میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته کاهش 1 درصدی داشته‌ایم اما به لحاظ وزنی از 27 میلیون تن صادرات سه ماهه نخست سال 97 به رقم 40 میلیون تن در مدت مشابه امسال رسیده‌ایم. 

وی بیان داشت: رشد وزنی باید در ارزش صادرات هم مشاهده می‌شد اما به خاطر رعایت حال و تسهیل امور صادرکنندگان در خصوص تعهدات ارزی قیمت پایه گمرک را کاهش داده شد فلذا رشد وزنی صادرات در ارزش آن مشاهده نمی‌شود. ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران