پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522431 تاریخ : 1399/08/18-13:52:53
,11,
جزئیات دخل و خرج ایرلاین ها/فاکتور ارزی برای خدمات فرودگاهی داخلی

جزئیات دخل و خرج ایرلاین ها/فاکتور ارزی برای خدمات فرودگاهی داخلی

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی لیست کاملی از هزینه های ارزی شرکت های هواپیمایی ارائه داد که در آن دریافت هزینه خدمات فرودگاهی از سوی شرکت فرودگاه ها بصورت ارزی نیز به چشم می خورد.

به گزارش بانک و صنعت، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی لیست کاملی از هزینه های ارزی شرکت های هواپیمایی ارائه داد که در آن دریافت هزینه خدمات فرودگاهی از سوی شرکت فرودگاه ها بصورت ارزی نیز به چشم می خورد؛ صدور فاکتور ارزی برای خدمات فرودگاهی اگرچه در چارچوب قانون انجام می شود اما در دوره شیوع کرونا که ایرلاین های داخلی بدلیل کاهش شدید مسافراتهای هوایی به شدت تحت فشار هستند و در عین حال از هرگونه حمایت مالی نیز محروم بودند، دولت می توانست باز هم در چارچوب قانون برای یک دوره موقت، هزینه خدمات فرودگاهی را بصورت ریالی دریافت کند.

ماجرای بلیت هواپیما به کجا رسید؟

گرچه در ظاهر از افزایش رسمی نرخ بلیت هواپیما با اعلام وزیر راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری خبری نیست؛ اما در عمل شرکت های هواپیمایی افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی به بهانه هایی چون «الزام ایرلاین ها از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر فروش بلیت تا 60 درصد ظرفیت پرواز» و «کاهش درآمدهای آنها به دلیل اجرای این مصوبه» و همچنین «افزایش نرخ ارز» را عملی کرده اند.

همه اولتیماتوم ها و اتمام حجت های آمرانه و ناهیانه وزیر راه و شهرسازی و تهدید ایرلاین های گرانفروش به معرفی به نهادهای نظارتی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی هم نتوانست جلوی افزایش قیمت بلیت را بگیرد.

نامه نگاری های بی اثر اسلامی، مونسان، آدم نژاد و زنگنه

به همه اینها، نامه نگاری های علی اصغر مونسان وزیر گردشگری با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی را هم باید افزود؛ نامه ای که منجر به صدور دستور اسلامی به شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی مبنی بر برخورد با شرکت های هواپیمایی متخلف و گرانفروش و همچنین تهدید سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به ابطال مجوز «پرواز» یا حتی «پروانه بهره برداری» آن دسته از ایرلاین هایی شد که بلیت پروازهای داخلی خود را با قیمتی بالاتر از نرخ نامه سال گذشته به فروش می رسانند؛ اما هیچ یک نتوانست سد محکمی در برابر افزایش قیمت بلیت هواپیما باشد.

در آخرین دیداری که مدیران عامل شرکت های هواپیمایی با وزیر راه و شهرسازی در واپسین روزهای مهر ماه داشتند، موضوع بررسی دقیق تر هزینه های ایرلاین ها و صورت مالی شرکت های هواپیمایی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری برای تعیین نرخ نامه جدید مسیرهای هوایی به تصویب و به شرکت های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ شد.

گفته می شود تا کنون تعدادی از شرکت های هواپیمایی نسبت به تحویل صورت مالی خود به سازمان هواپیمایی کشوری اقدام کرده اند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی: «رنج نامه» ایرلاین ها در برابر «نرخ نامه» مسیرهای هوایی

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با خبرنگار مهر با تأیید این موضوع که چند ایرلاین صورت مالی خود را به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه کرده اند، اظهار داشت: در ماه های اخیر و در شرایط کرونایی، بسیاری از شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا بر زیان ده بودن صنعت هوانوردی و فعالیت های خود تأکید کرده اند؛ صنعت هوانوردی ما نیز جدا از این صنعت در دیگر کشورها نیست؛ به خصوص که ما مشکلات افزایش نرخ ارز هم داشته ایم ولی شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا که اعلام ورشکستگی یا زیان ده بودن کرده اند، با چنین مشکلی روبه رو نبوده اند.

وی با تأکید بر اینکه شرکت های هواپیمایی ایران در این چند ماهه با مشکلات زیادی روبه رو بوده و صورت های مالی خود را به سازمان هواپیمایی کشوری یا ارائه داده اند یا در حال ارائه آنها هستند، گفت: این ادعا که هزینه های ارزی شرکت های هواپیمایی کمتر از 20 درصد است، صحت ندارد و هزینه های ارزی سهمی بالای 50 درصد در هزینه ایرلاین ها دارد.

ریز هزینه های ارزی شرکت های هواپیمایی

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی تصریح کرد: این شرکت ها با هزینه هایی چون خرید هواپیما، اجاره هواپیما، تعمیر و نگهداری هواپیما، هزینه دستمزد خلبانان و … مواجه هستند. همچنین برخی شرکت های داخلیِ تعمیر و نگهداری هواپیما از ایرلاین های داخلی هزینه ارزی شامل ساعتی 40 تا 60 دلار مطالبه می کنند. ضمن اینکه هزینه هایی چون نشست و برخاست هواپیما در فرودگاه ها، هزینه پارکینگ و حتی هزینه روشنایی داخل فرودگاه را نیز باید به مراجع ذی ربط پرداخت کنند.

اسعدی سامانی یادآور شد: از دیگر هزینه های ارزی ایرلاین ها اقداماتی چون آموزش خلبانان، پروازهای سیمیلاتور (شبیه ساز پرواز)، کیترینگ پروازهای خارجی، سوخت گیری در خارج از کشور، نشست و برخاست در فرودگاه های خارجی و … است.

وی گفت: هزینه عضویت در یاتا (انجمن بین الملل حمل و نقل هوایی) رزرواسیون، مسیجینگ، هزینه هندلینگ و امثال اینها نیز به صورت ارزی از شرکت های هواپیمایی اخذ می شود. بنابراین، اینکه گفته می شود شرکت های هواپیمایی هزینه های ارزی چندانی ندارند، عمدتاً از روی ناآگاهی است.

وقتی شرکت فرودگاه ها با صورت حساب ارزی سراغ ایرلاین ها می رود

فعال صنعت هوانوردی در پاسخ به این پرسش که شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از ایرلاین های داخلی هزینه خدمات فرودگاهی پروازهای داخلی را ارزی اخذ می کند یا ریالی، خاطرنشان کرد: شرکت فرودگاه ها هزینه خدمات فرودگاهی را بصورت ارزی از ایرلاین ها اخذ می کند؛ ایرلاین ها در این خصوص اعتراض کرده اند هر چند که کاملاً قانونی است و بر اساس ماده 23 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، شرکت فرودگاه ها می تواند هزینه خدمات فرودگاهی را به صورت ارزی یا معادل ریالی آن از شرکت های هواپیمایی اخذ کنند که در حال حاضر شرکت فرودگاه ها این هزینه را بر اساس ارز نیمایی محاسبه کرده و از ایرلاین ها مطالبه می کند.

اسعدی سامانی ادامه داد: فرودگاه ها حتی هزینه پارکینگ هواپیما را نیز ارزی دریافت می کنند. هواپیماهایی که به خاطر کمبود قطعات زمینگیر شده اند، ایرلاین ها مجبورند هزینه پارکینگ آن در فرودگاه را بصورت ارزی پرداخت کنند.

5 درصد عوارض شهرداری ها؛ فشار مضاعف بر شرکت های هواپیمایی

وی با اشاره به اخذ 5 درصد عوارض شهرداری از فروش هر بلیت هواپیما گفت: شهرداری ها در حالی که کوچک ترین خدماتی به فرودگاه ها ارائه نمی دهند اما با اصرار و فشار دنبال اجرای قانون اخذ عوارض شهرداری از فروش بلیت پرواز هستند که به شرکت های هواپیمایی فشار وارد می کند.

به گفته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران نیز بعضاً فشارهایی به ایرلاین ها برای پرداخت بدهی هایشان وارد می کند هر چند که این شرکت در ماه های اخیر تا حدودی با ایرلاین ها همکاری داشته است ولی اگر شرکت ها بدهی های خود را ندهند، شرکت فرودگاه ها به آنها خدمات ارائه نمی دهد. حتی در قانون آمده که شرکت فرودگاه ها می تواند از ایرلاین ها بابت عدم پرداخت بدهی های خود شکایت کند که در گذشته چند مورد احضاریه به دادگاه برای مدیران عامل شرکت های هواپیمایی با شکایت شرکت فرودگاه ها صادر شده بود.

هزینه سوخت هر پرواز را نقدی به وزارت نفت می دهیم

اسعدی سامانی درباره درخواست مطالبات شرکت ملی پخش بابت هزینه سوخت از ایرلاین ها نیز افزود: در حال حاضر شرکت های هواپیمایی هزینه سوخت هر مورد پرواز را بصورت نقدی به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی پرداخت می کنند.

ورود ایرلاین های خارجی به پروازهای داخلی ایران با نرخ بلیت فعلی؟

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره مطرح شدن بحثی در خصوص اعلام آمادگی شرکت های هواپیمایی خارجی برای انجام پروازهای داخلی با نرخ های ایرلاین های ایرانی گفت: این اظهارات صحت ندارد. کسی که این ادعا را مطرح می کند درک درستی از امنیت و منافع ملی ندارد ضمن اینکه این اتفاق کاملاً غیرقانونی است.

وی افزود: کدام شرکت هواپیمایی خارجی حاضر است بابت پرواز تهران- مشهد از مسافران 20 دلار دریافت کند؟ کما اینکه همه دیدیم که در ایام توقف پرواز شرکت های هواپیمایی ایرانی به ترکیه در شرایط شیوع کرونا، قطر ایرویز بلیت پرواز تهران – استانبول را به مسافران ایرانی بعضاً تا 100 میلیون تومان می فروخت؛ و قطعاً این شرکت حاضر نخواهد بود با هواپیماهای 6 سال ساخت و چند صد میلیون دلاریِ خود، پرواز تهران-مشهد را با بلیت 20 دلاری انجام دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران