پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522413 تاریخ : 1399/08/18-11:27:42
,17,
جزئیات ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت

جزئیات ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی از جزییات ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت را اعلام کرد.

به گزارش بانک و صنعت، علیرضا ماهیارمعاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان این که اکثر صاحبان سهام عدالت از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند، اظهار کرد: هدف مهیا کردن فرصتی برای نگهداری این سهام در عین برخورداری از منافع آن و جلوگیری از فروش زودهنگام سهام عدالت برای مشمولان است.

وی ادامه داد: به همین دلیل طرح ارائهی کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت پیش بینی شد. طراحی این برنامه ریزی بر مبنای ارتباط بین بازار پول و بازار سرمایه است و سعی شده همه مراحل و ابعاد حقوقی آن به طور کامل دیده شود.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی با تاکید بر این که در مدل سنتی فرد باید به مجموعه سپرده گذاری مرکزی مراجعه و سهام خود را وثیقه می کرد، اظهار کرد: اما برای سهام عدالت سازوکار کاملا الکترونیکی و برخط دیده شده و فرد یا وثیقه گذار از طریق درگاه الکترونیک بانک ها درخواست خود را ارسال می کند و پس از آن سرویس ها و تبادلات اطلاعاتی بین شرکت سپرده گذاری مرکزی و بانک ها برقرار می شود.

ماهیار در ادامه با تاکید بر این که براساس ارزش دارایی سهام عدالت به سهامدار تسهیلات داده می شود، توضیح داد: برخی از بانک ها طرح را در قالب اعطای کارت اعتباری دیده اند و برخی از بانک ها در صدد این هستند که یکی از حساب های مشتری را شارژ کنند و سهامدار بتواند از تسهیلات مربوطه در بانک ها برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: در واقع هر بانکی متناسب با سطح پوشش ریسک یه درصدی از دارایی خود را در قالب اعتبار ارائه می دهد.

امضای تفاهم نامه با 7 بانک برای غیرمستقیم ها

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی به این سوال که طرح مذکور شامل مشمولانی می شود که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند یا روش غیرمستقیم؟ اینگونه پاسخ داد که این طرح به صورت ویژه برای غیرمستقیم ها دیده شده است. در حال حاضر برای مستقیم ها چند بانک از جمله بانک ملی این کار را انجام می دهند، اما با توجه به این که غیرمستقیم ها حدود 30 میلیون هستند تسهیلات با جدیت بیشتری دنبال می شود و تعداد بانک بیشتری به این طرح می پیوندند.

وی ادامه داد: تقریبا هفت بانک درخواست خود را اعلام کرده اند و در شرف عقد تفاهم نامه بین شرکت سپرده گذاری مرکزی هستند. بانک های دیگر نیز با توجه به حمایت وزارت امور اقتصادی و بانک مرکزی تمایل به همکاری در این راستا دارند.

به گفته ماهیار، فرآیند کاملا به صورت الکترونیکی است و متقاضیان می توانند درخواست خود را از طریق اپلیکیشن های بانکی ارائه دهند.


ایسناارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران