پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515351 تاریخ : 1399/04/14-13:50:48
,13,
تولید حدود 1.3 میلیون تن محصول شیلاتی در کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

تولید حدود 1.3 میلیون تن محصول شیلاتی در کشور

رییس سازمان شیلات ایران گفت: مجموع تولیدات شیلاتی در سال 98 بیش از یک میلیون و 280 هزار تن بوده که 41 درصد از آبزی پروری و 59 درصد از صید تامین شده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نبی الله خون میرزایی با اشاره به محدودیت های غذایی و اینکه محدودیت ها، انسان را برای تولید به سمت دریا هدایت کرده است افزود: تولیدات شیلاتی جهان در سال 2018 به بیش از 212 میلیون تن رسیده که بیش از 54 درصد تولیدات شیلاتی در دنیا از پرورش و آبزی پروری و 46 درصد آن از محل صید است.

رییس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه رویکرد تولید در سازمان شیلات ایران همسو با رویکرد جهانی است، اظهارداشت: ایران در مجموع در تولید محصولات شیلاتی در جهان رتبه 23 و به طور مجزا در صید رتبه 25، در پرورش یا آبزی پروری رتبه 18، در صید تن ماهیان اقیانوس هند رتبه دوم و در صید غرب اقیانوس هند رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

13 کیلوگرم سرانه مصرف آبزیان در کشور

خون میرزایی با اشاره به رشد 40 برابری تولیدات شیلاتی کشور از سال 57 تاکنون، گفت: مصرف سرانه آبزیان نیز با رشد تولید افزایش یافته و از یک کیلوگرم در سال 57 به بیش از 13 کیلوگرم در سال 98 رسیده است.

وی با اشاره به افزایش میزان صید و مصرف سرانه آبزیان، گفت: در صید رشد 47 درصدی و در مصرف سرانه رشد 56 درصدی را نسبت به سال پایه دولت یازدهم شاهد هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ایران در تولید ماهی قزل آلا در آب های شیرین و شور رتبه اول جهان، در پرورش میگو رتبه 14 جهان، در تولید گوشت ماهیان خاویاری رتبه سوم و در تولید خاویار رتبه دوم جهان را دارد و همه اینها نشان دهنده ظرفیت این بخش برای اشتغال، تولید و ارزآوری است.

وی با اشاره به عملکرد حوزه شیلات در دولت تدبیر و امید، افزود: در این دوره، رشد 26 درصدی را در حوزه ماهیان گرمابی، رشد 27 درصدی پرورش ماهیان سردابی و رشد 3.6 برابری پرورش میگو در آبهای شور و رشد 4.5 برابری تولید ماهیان خاویاری را داریم.

رییس سازمان شیلات ایران با تأکید بر اینکه رشد تولیدات شیلاتی در دولت یازدهم و دوازدهم مستمر بوده است، تصریح کرد: در پرورش ماهیان گرمابی سالانه بیش از هفت درصد، در پرورش ماهیان سردآبی سالانه بیش از هشت درصد و در پرورش میگو سالانه بیش از 24 درصد رشد را شاهد بوده ایم.

خون میرزایی اضافه کرد: آمارها نشان می دهد که اگر سیاست های حمایتی از این بخش صورت گیرد، این بخش ظرفیت جهش تولید بسیار بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید ماهیان خاویاری در 6 سال گذشته 3.5 برابر شده است گفت: صید از آب های فراسرزمینی در اقیانوس هند به پشتوانه ناوگان مجهز صید کشورمان بیش از 41 درصد رشد داشته است همچنین صید از گونه های کمتر برداشت شده مانند فانوس ماهیان چشم انداز روشنی دارد.

رییس سازمان شیلات ایران یادآور شد: رویکرد کلی سازمان شیلات ایران در آبزی پروری همگام با سیاست های جهانی، توسعه همه جانبه پرورش یا آبزی پروری و مدیریت صید به خصوص محدود کردن صید در نواحی ساحلی و کم کردن فشار بر منابع آبزیان است.

وی با بیان این که در بخش آبزی پروری، افزایش بهره وری از رویکردهای جدی این سازمان است، گفت: با استفاده از امکانات موجود به منظور افزایش تولید در واحد سطح همراه با کاهش ضایعات برنامه ریزی شده است.

خون میرزایی رویکرد دوم این سازمان را توسعه پرورش آبزیان به خصوص در آب های لب شور و شور با تمرکز بر پرورش میگو عنوان کرد و ادامه داد: رویکرد سوم این سازمان توسعه پرورش ماهی در دریا است که در این زمینه نیازمند مساعدت ویژه دولت هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره وضعیت صید و صیادی در کشورمان گفت: پایداری صید و حفظ اشتغال موجود در جامعه صیادی و همچنین خودداری از فشار بیش ازحد بر منابع و ذخایر نزدیک و توسعه صید در آب های فراسرزمینی و دور به خصوص در اقیانوس هند مدنظر سازمان شیلات ایران بوده است.

خون میرزایی ادامه داد: توسعه صید از گونه های کمتر برداشت شده، افزایش بهره وری و کاهش ضایعات این بخش نیز در دستور کار قرار دارد.

رییس سازمان شیلات ایران با اشاره به مقایسه میزان صید در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: این مقایسه نشان می دهد که در صید محصولات شیلاتی بیش از 47 درصد رشد داشته ایم که این رشد عمدتاً صید فراساحلی بوده است.

خون میرزایی در بخش دیگری از صحبت های خود به مشکلات تحریم ها و لزوم حمایت از صنعت نوپا پرورش ماهی در دریا اشاره کرد و یادآور شد: در این بخش نیازمند پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای واردات تجهیزات هستیم و درصورتی که از طرح پرورش ماهی در دریا حمایت شود، خواهیم توانست به اهداف برنامه دست یابیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توسعه پرورش میگو، گفت: پرورش میگو در دولت یازدهم و دوازدهم افزایش پیداکرده است اما آنچه مایه امیدواری بوده آن است که در حال حاضر از 200 هزار هکتار از اراضی مناسب، 64 هزار هکتار آن به سرمایه گذاران واگذارشده است و فقط از 12 هزار هکتار آن بهره برداری می شود.

وی با اشاره به ایجاد و بهره برداری 13 هزار هکتار اراضی پرورش میگو تا سال آینده گفت: به پشتوانه این سطح 25 هزار هکتاری خواهیم توانست 100 هزار تن تولید داشته باشیم که از اهداف برنامه افق 1404 است.

خون میرزایی با بیان این که تکلیف برنامه در سال 1399 و 1400 به ترتیب تولید 52 هزار تن و 60 هزار تن میگو در کشور است، افزود: صادرات میگو ارزآوری خوبی را به همراه دارد و سبب مثبت شدن تراز تجاری این بخش می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران