پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 249783 تاریخ : 1395/09/03-17:05:07
,10029,10031,
تولید اندام‌های مختلط با سلول‌های انسانی امکان‌پذیر می‌شود

تولید اندام‌های مختلط با سلول‌های انسانی امکان‌پذیر می‌شود

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه 15 مرکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در کشور وجود دارد، گفت: در 10 سال آینده اکثر سلول‌های پیوندی از سلول‌های خود فرد تهیه خواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، امیر علی حمیدیه در کنفرانس عمومی بیمارستان شریعتی با موضوع «پزشکی بازساختی راهی به سوی آینده» تولید اندام‌ها را از موارد توسعه یافته در پزشکی آینده دانست و اظهار کرد: دنیا توانسته است اولین مورد رشد کبد انسانی در بدن حیوان را با 90 درصد سلول انسانی انجام دهد. در ایران نیز 15 مرکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز وجود دارد و در 10 سال آینده اکثر سلول‌های پیوندی از سلول‌های خود فرد تهیه خواهد شد.


وی گفت: پزشکی آینده، پزشکی بازساختی یا Regenerative Medicine  است و حوزه‌ وسیعی را در بر می‌گیرد، سلول درمانی شاخه‌ای از آن است و به طور حتم در سال‌های آینده، مطالبات پزشکی به سمت درمان کامل نابینایی و ناشنوایی و نقایصی از این قبیل خواهد بود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با اشاره به تاریخچه استفاده از سلول‌های بنیادی پس از جنگ جهانی دوم گفت: امروزه استفاده از سلول بنیادی مختص یک‌رشته نبوده و ارتوپدها، نورولوژیست‌ها، متخصصان چشم و غیره روزبه‌روز بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

آینده علم سلول‌های بنیادی در گرو همکاری علوم همگرا در کشور است

حمیدیه در ادامه درباره علوم همگرا صحبت کرد و گفت: فناوری‌های دنیا عوض‌شده و دیگر پزشک نمی‌تواند مدعی انجام همه کارها باشد. در کارگروه‌های معاونت ریاست جمهوری، مهندسین نیز حضور دارند و از پزشکان جدا نیستند، جدا شدن این‌ها از هم آفت است. آینده علم در گرو علوم همگرا بوده و آینده کشور ما هم با توجه به علوم همگرا تضمین خواهد شد.

وی با اشاره به حضور متخصصان بایومتریالیست ایرانی در پزشکی گفت: این متخصصان می‌توانند روی ساخت داربست‌های سلولی به پزشکان کمک کنند.

حمیدیه همچنین افزود: دوره‌ درمان سرطان با شیمی‌درمانی نیز در حال به پایان رسیدن است و شاید در سال‌های آینده درمان با استفاده از لنفوسیت‌های دستکاری‌شده عرضه شود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، توجه به فناوری‌های دارای اعتبار تجاری را در کشور مهم دانست و گفت: برای این‌که علم منجر به تولید و ثروت شود، باید شیوه پژوهش‌ها و نوع تربیت و تفکر دانشجویان را تغییر دهیم. باید دانشجو تشویق شود و به‌جای استفاده از نفت باید علم را به ثروت تبدیل کنیم.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، حمیدیه در پایان اضافه کرد: شاید عجیب به نظر برسد، ولی در حال حاضر شرکت‌هایی نظیر جنرال الکتریک  به سمت سلول درمانی رفته است و تا 50 درصد از سرمایه شرکت‌هایی مانند جنرال الکتریک، صرف پزشکی بازساختی می‌شود. همه رشته‌ها می‌توانند از سلول‌های بنیادی استفاده کنند. تا آنجا که بانک جهانی پیش‌بینی کرده است، در سال 2020 حدود بیست میلیارد دلار ارزش بازار سل‌تراپی در دنیا خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 217
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران