پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522116 تاریخ : 1399/08/10-15:22:58
,2,
تغییرات صورت گرفته در قانون جدید چک تشریح شد

تغییرات صورت گرفته در قانون جدید چک تشریح شد

روابط عمومی بانک توسعه تعاون با صدور اطلاعیه ای، موارد و تغییرات جدید قانون چک را جهت آگاهی بخشی به مشتریان تشریح نمود.

به گزارش بانک و صنعت، باتوجه به تغییرات صورت گرفته در قانون جدید چک مصوب سال 97 مجلس شورای اسلامی که توسط بانک مرکزی به کلیه بانک های کشور ابلاغ گردیده است، ضروری است تا مشتریان محترم بانک توسعه تعاون با عنایت به این تغییرات، آگاهی لازم را در خصوص موارد نوآوری در قانون اصلاح قانون چک کسب نمایند.
به گزارش روابط عمومی بانک توسعه تعاون بر اساس قانون جدید چک مصوب سال 97 که در حال حاضر در شبکه بانکی لازم اجرا است، تمهیداتی اندیشیده شده تا نسبت به کاهش مخاطرات در معاملات تجاری بر اساس چک اقدام مؤثری صورت گیرد و نیز میزان چک های برگشتی در سیستم بانکی باهدف کاهش مشکلات برای فعالین اقتصادی کنترل شود.
اهم مواردی را که پیش ازاین به شبکه بانکی برای اجرا ابلاغ شده است، به شرح زیر است؛
در تعریف جدید تمرکز صدور دسته چک صرفاً در اختیار بانک مرکزی خواهد بود و بانک مکلف است برای ارائه دسته چک به مشتریان صرفاً از طریق سامانه یکپارچه چک (صیاد) بانک مرکزی اقدام نماید.
همچنین اعتبار صدور چک منوط به ثبت اطلاعات آن در سامانه یکپارچه بانک مرکزی بوده و بدین ترتیب امکان نظارت بر لحظه صدور برگه چک و کنترل افراد پرخطر برای بانک مرکزی فراهم خواهد بود.
بر این اساس هرگاه وجه چک به علتی پرداخت نگردد، بانک مکلف است بنا به درخواست دارنده چک فوراً غیرقابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت نماید و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه ای که مشخصات چک و هویت و نشانی کامل صادرکننده در آن ذکرشده باشد، علت یا علل عدم پرداخت را صریحاً قید و آن را امضاء و مهر و به متقاضی تسلیم نماید.
لازم به توضیح است که بر اساس این قانون، صدور اجرائیه دادگاه علیه صادرکننده چک بلامحل بدون رسیدگی ماهوی میسر خواهد بود.
قابل ذکر است درصورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک بانک مکلف است مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد و دارنده با قید مبلغ دریافت شده پشت چک، آن را به بانک تسلیم نماید.
همچنین بانکها موظف خواهند بود با بهره گیری از زیرساخت فراهم شده بانک مرکزی تمهیداتی فراهم نمایند تا امکان استعلام آخرین وضعیت اعتباری صادر کننده چک اعم از سقف اعتبار مجاز و سابقه چکهای برگشتی در سه سال اخیر و میزان مانده تعهدات چکهای تسویه نشده برای دریافت کننده بصورت آنی میسر گردد. بدیهی است ضروری است مشتریان محترم با دقت و آگاهی بیشتر از نوآوری های صورت گرفته، نسبت به صدور و دریافت چک اقدام نمایند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 248
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران