پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 6906 تاریخ : 1391/08/29-10:35:26
,16,
اولین کنگره ملی میرزا کوچک خان در آستانه برگزاری است

شیخان خبر داد؛

اولین کنگره ملی میرزا کوچک خان در آستانه برگزاری است

این گونه اقدامات موجب تقویت انسجام ملی و روحیه استکبارستیزی و استقلال‌طلبی ملت ایران است

رییس کنگره ملی میرزا کوچک‌خان اهمیت و ضرورت بازشناسی و معرفی شخصیت‌های انقلابی و مبارز کشورمان را به نسل‌های جوان مورد تاکید قرار داد .

 

 

 

به گزارش بانک و صنعت، محمدشیخان با اشاره به اینکه اولین کنگره ملی میرزاکوچک‌خان آذرماه امسال در سطح ملی برگزار خواهد شد، همه دانشگاهیان حوزه‌های علمیه و دوستداران و علاقمندان میرزا را به مشارکت فعال در این کنگره فرا خواند و گفت: میرزاکوچک‌خان روحانی وارسته و بزرگ‌منشی بود که در مکتب سرخ تشیع علوی تربیت یافته و مردی با ایمان و با اخلاص است که با تمام وجود در مقابل استعمار و استبداد زمانه خود ایستادگی کرده و رشادت‌های مثال‌زدنی به نمایش گذاشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره اهداف برگزاری کنگره ملی میرزاکوچک خان تصریح کرد: با برگزاری این کنگره به دنبال معرفی و شناساندن هر چه بیشتر و بهتر ابعاد مختلف شخصیتی و رفتاری میرزا و گردآوری اسناد تاریخی در خصوص قیام جنگل هستیم .

رییس کنگره ملی میرزاکوچک خان  با بیان اینکه اولین کنگره ملی بزرگداشت کوچک جنگلی همزمان با سالروز شهادت آن مجاهد آزاده در سراسر کشور بویژه در استان گیلان برگزار خواهد شد، با اشاره به فراخوان ستاد برگزاری این کنگره در سایت www.mirzakuchakkhan.ir  ، گفت: اساتید حوزوی و دانشگاهی و صاحبنظران و هنرمندان در سه بخش علمی- پژوهشی ، فرهنگی - هنری و مستند می توانند مقالات و آثار علمی ، پژوهشی و هنری خود را با مراجعه به سایت میرزا کوچک به آدرس دبیر خانه کنگره ارسال کنند.

وی همگان را به مشارکت در برپایی باشکوه این کنگره دعوت کرد و اظهار داشت: در برپایی این کنگره به ویژه اساتید حوزه و دانشگاه و هنرمندان می‌توانند با هنرمندی و ارایه توانمندی‌های علمی خود شخصیت میرزاکوچک خان را در ابعاد جهانی معرفی کنند.

شیخان در پاسخ به سوالی درباره دلایل معرفی میرزاکوچک خان در روزگار ما و تاثیرات آن گفت: میرزاکوچک خان از شخصیت مذهبی و ملی برخوردار است، شخصیتی که علاوه بر داشتن جایگاه دینی، بعنوان یک دانش آموخته حوزه علوم دینی، یک سیاستمدار ملی نیز بشمار می‌رود. سیاستمداری که مبارزه توامان با استکبار و استعمار را تجربه کرده است .

 وی تاکید کرد: میرزا یک سیاستمدار دیندار و وطن پرست بود که معرفی و بازشناسی سیر و سلوک اخلاقی و مبارزات ضد استعماری و استبدادی ایشان می‌تواند نه تنها الگوی مناسبی برای ملت ایران بلکه برای سایر ملت‌های عدالت خواه و آزادی طلب جهان  باشد.

وی همچنین با بیان اینکه میرزا از شخصیت و اندیشه جهانی برخوردار است، اظهار داشت: برخورداری از روحیه عدالت خواهی، ایمان و خداخواهی، عشق و آزادگی، جمهوری خواهی، مقاومت و استکبار ستیزی، شخصیتی جهانی به میرزاکوچک خان داده است، لذا مشارکت فعال در ترویج و تبیین عالمانه و هنرمندانه اندیشه‌های جهانی میرزا کوچک‌خان، می‌تواند به نیازهای امروز بشریت در این زمینه پاسخ دهد.

شیخان تصریح کرد: حرکت انقلابی میرزا نشان داد که اگر فردی در مسیر حق، عدالت و آزادی حرکت کند، جاودانه و ماندگار شده و ملتها نام او را به بزرگی یاد خواهند کرد.

وی از برگزاری کنگره میرزا کوچک جنگلی از سال آینده در سطح بین المللی خبر داد و خاطرنشان کرد: انسان‌هایی که اندیشه بلند و روح آرمانی آنها در مسیر تعالی بشر موثر بوده محدود به جغرافیای خاصی نیستند از اینروی امروز میرزاکوچک خان جنگلی افتخار ایران و متعلق به همه ملت‌های آزاده و عدالت خواه جهان است.

محمد شیخان میرزا را روحانی مبارز و انقلابی و فرزند خلف و آزادی‌خواه ایران زمین دانست و گفت: سرزمین گیلان افتخار آن را دارد که مردی بزرگ و جهانی را در دامان خود پرورانده است و امروز همچون نگینی او را در حلقه انگشتری خویش جای داده است.

رییس کنگره ملی میرزا کوچک‌خان در خصوص مبارزات میرزا با قدرت‌های متجاوز زمان خود اظهار داشت: میرزا، مجاهد انقلابی و روحانی مبارزی بود که در دوران غربت برای اسلام و اقامه دین در مقابل بیگانگان و متجاوزان قیام کرد و در برابر دو قدرت بزرگ آن روز جهان یعنی روسها و انگلیسی‌ها و زیاده خواهی و تجاوزگری آنها ایستادگی و مقاومت کرد.

وی افزود: میرزاکوچک خان به نجات ایران از استعمار و استبداد می‌اندیشید و در طول حیات سیاسی خود 2 بار اسلحه به دست می‌گیرد، یک بار در جریان مشروطه یعنی زمانی که استبداد محمد علی شاه، مشروطه را به محاق برده بود، میرزا در صف مجاهدینی قرار داشت که اسلحه بر دوش می‌گیرند و در سلک مخالفان استبداد درمی آید و حضور او در فتح قزوین و تهران اعتقاد او را به مشروطه نشان می‌دهد.

رییس کنگره ملی میرزاکوچک خان خاطر نشان کرد: میرزا کوچک خان در مقابله با روسهای تزار نیز برای دفاع از میهن سلاح در دست می‌گیرد و آسایش و آرامش خود را فدای دفاع از خاک وطن می‌کند، بنابراین معرفی چنین شخصیتی که درد ایران از حاکمیت استبداد و حمایت استعمار خارجی از این حاکمیت را درک کرده، می‌تواند برای نسل جوان امروز یک الگو و شخصیتی هویت ساز باشد.

شیخان افزود: میرزاکوچک خان شخصیتی است که دینداری و وطن پرستی را توامان دارست، سیاستمداری که اخلاق گراست با این همه هیچ ادعای منورالفکری و سیاست پیشگی ندارد بلکه از سر تکلیف در صحنه حضور دارد.

رییس کنگره ملی میرزاکوچک خان در خصوص نقش میرزا کوچک خان در مشروطه، گفت: میرزا هوادار مشروطه است اما نه مشروطه انگلیسی بلکه مشروطه ای که از آموزه‌های اسلامی ارتزاق می‌کند، این مشروطه سر بر آستان بیگانه ندارد بنابراین او از مخالفان پذیرفتن اولتیماتوم روس و انگلیس در زمان مجلس دوم است جالب اینکه دو شخصیت مذهبی دیگر آن زمان یعنی سید حسن مدرس و محمد خیابانی هم مخالفت‌های بارزی در این زمینه دارند که سرنوشت هر سه آنها در آخر به شهادت ختم می‌شود.

شیخان خاطر نشان کرد: شاخصه هویت دینی و ملی میرزا شرکت وی در هیات اتحاد اسلام است، تشکلی که نجات ایران را در وحدت اسلامی دنبال می‌کرد، وحدت اسلامی به معنی پیوستن به خیزش ملت‌های مسلمان در مقابله با استعمار خارجی بود هر چند که متاسفانه این خیزش ملت‌های مسلمان در برهه‌های مختلف توسط دشمنان دوست نما از جریان اصلی خود منحرف شد تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و تاسی و الگوگیری ملت‌های مسلمان از این انقلاب،امید است که شاهد تجربه موفقی از خیزش امت اسلامی در برابر استعمارگران و سلطه جویان باشیم .

وی افزود: از دیگر مصادیقی که بعنوان شاخصه هویت دینی و ملی میرزا  باید به آن اشاره کنم این است که میرزا هیچگاه فریفته شعارهای چپ‌ها و مارکسیست‌ها نشد و با اعلام جمهوری گیلان برای نجات ایران می‌کوشید و وقتی در پشت صحنه بازیگردانی روس‌ها و خیانت عوامل داخلی آنها را مشاهده کرد راه خود را از آنها جدا نمود.

رییس کنگره ملی میرزاکوچک خان گفت: میرزا در طول حیات سیاسی خود هیچگاه تخطی از اسلامیت و ایرانیت را جایز نشمرد و کارنامه او در این باره گواه روشنی بر این مطلب است.

شیخان در پاسخ به سوالی درباره دلایل نگاه مثبت و علاقه همه طیف‌ها و گرو هها با گرایشات مختلف سیاسی به شخصیت و مرام میرزا کوچک خان، اظهار داشت: علت اصلی این موضوع به شخصیت والای میرزا کوچک خان و وفاداری او به آرمانهای ملی باز می‌گردد در واقع او مصداق هر کسی از ظن خود شد یار من است، شخصیتی که نقطه منفی در رفتار سیاسی خود ندارد و از این جهت یک الگوی مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: حتی گروه‌های چپ سوسیالیستی سعی می‌کنند،میرزا را مصادره کنند اما آنان ظاهرا فراموش کردند که میرزا عدالت اجتماعی و اقتصادی را از دریچه آموزه‌های اسلامی درک کرده و تفسیر می‌نمودو از همین دیدگاه نیز در صدد اجراو تحقق آن بود در حالیکه عوامل روس کمونیستی تنها شعار دهان پرکن مارکسیستی را تکرار می‌کردند و از راهی که آنها می‌رفتند جز خیانت به ایران و نادیده انگاشتن هویت دینی و ملی ایرانیان نتیجه ای حاصل نمی‌شد بر همین اساس در میانه راه میرزا را رها کردند

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران