پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515312 تاریخ : 1399/04/14-09:20:02
,2,
بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن با پرداخت تسهیلات ساخت

رئیس کانون سراسری انبوه سازان مطرح کرد

بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن با پرداخت تسهیلات ساخت

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر اینکه برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان باید متناسب با نیاز منطقه ای تسهیلات به بخش تولید پرداخت شود گفت: افزایش سقف تسهیلات ساخت به 250 میلیون تومان کمک خوبی به بخش مسکن و تولید مسکن بود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، با توجه به شعار امسال مبنی بر جهش تولید، بانک مسکن تسهیلات ساخت مسکن را در سال جاری افزایش داد. به همین منظور با توجه به رشد قیمت مسکن در سال جاری به نظر می رسد یکی از راههایی که می تواند به بخش مسکن و متعادل شدن عرضه و تقاضا کمک کند رونق تولید مسکن است. به همین منظور انبوه سازان حرفه ای که از فناوری های نوین استفاده می کنند در شهر تهران 250 میلیون تومان، شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 220 میلیون تومان و سایر شهرها 170 میلیون تومان دریافت خواهند کرد. البته سایر انبوه سازان در شهر تهران 200 میلیون تومان، شهرهای بالای 200 هزار نفر 180 میلیون تومان و سایر شهرها 140 میلیون تومان تسهیلات با نرخ 18 درصد می توانند دریافت کنند.

حال این تسهیلات با توجه به عقب ماندگی بخش تولید از تقاضا می تواند انگیزه ای برای سازندگان باشد تا علاوه بر تولید مسکن و ایجاد اشتغال، از عقب ماندگی عرضه از تقاضا نیز جلوگیری کنند. این تسهیلات به شعب بانک مسکن ابلاغ شده است و انبوه سازان می توانند برای دریافت این تسهیلات اقدام کنند. این تسهیلات تا سقف 120 میلیون تومان قابل انتقال به خریدار است و انبوه سازانی که تسهیلات دریافت می کنند در زمان ساخت برای پرداخت اقساط تنفس دارند.

جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه افزایش سقف تسهیلات ساخت به 250 میلیون تومان کمک خوبی به بخش مسکن و تولید مسکن بود گفت: نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای داشت این است که برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان باید متناسب با نیاز منطقه ای تسهیلات به بخش تولید پرداخت شود. حال با توجه به اینکه سالهاست تولید مسکن از تقاضا عقب است بانک ها و دولت باید برنامه ویژه ای برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان از طریق ارائه تسهیلات به ساخت و انتقال آن به خریدار انجام دهند.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر اینکه ما همواره بر رفع موانع تولید و تسهیل فضای کسب و کار تاکید داریم ادامه داد: در نامه ای که به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ارسال کرده ایم از دولت خواسته ایم که با توجه به نامگذاری جهش تولید، مسکن می تواند به خوبی ما را در محقق کردن این نام کمک کند. پس درخواست انبوه سازان از دولت این است که به رفع موانع تولید به خصوص مسکن توجه ویژه ای داشته باشد.

وی با بیان اینکه افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن را باید به فال نیک گرفت گفت: افزایش وام ساخت مسکن انبوه ‎ سازی به خصوص برای تهران که به 250میلیون تومان رسیده است نشان می دهد که توجه سیستم بانکی به بخش تولید تا چه حد می تواند در تحقق جهش تولید مفید باشد.

برزگر در پاسخ به این پرسش که برای بالا بردن قدرت خرید مسکن آیا پرداخت تسهیلات به بخش تقاضا و بالا بردن سقف تسهیلات خرید تا چه حد می تواند مفید باشد؟ گفت: بهترین روش در شرایط کنونی پرداخت تسهیلات به بخش تولید و عرضه مسکن است بنابراین سیستم بانکی و دولت می توانند متناسب با نیاز منطقه ای اقدام به پرداخت تسهیلات کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در شهر تهران نرخ اجاره نشینی بیش از 42 درصد است تاکید کرد: اگر بخواهیم با دقت و وسواس در خصوص دلایل رشد اجاره نشینی اظهارنظر کنیم باید بگوییم که دلیل رشد نرخ اجاره نشینی همانا کاهش قدرت خرید مسکن طی سال های گذشته است.

وی افزود: وقتی تعداد حاشیه نشین ها از 24 میلیون نفر به 32 میلیون نفر می رسد اینها به اجبار حاشیه نشین شده اند پس بهترین راهکار برای کاهش نرخ اجاره نشینی و حاشیه نشینی افزایش تولید و کاهش قیمت تمام شده مسکن با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت است.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش فروش تراکم موافق هستید و این اقدام می تواند به بخش مسکن کمک کند گفت: فروش تراکم کمکی به خانه دار شدن نمی کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 168
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران