پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515310 تاریخ : 1399/04/14-09:10:09
,2,
انقلاب قیمت مسکن با اخذ مالیات بر خانه های خالی از سکنه

کارشناس اقتصاد مسکن:

انقلاب قیمت مسکن با اخذ مالیات بر خانه های خالی از سکنه

یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: با اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه انقلابی در قیمت مسکن رخ خواهد داد و مطمئنا با ورود دیتا به سامانه املاک از ماه آینده می توان شاهد آغاز شناسایی خانه های خالی از سکنه باشیم.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، روزهای سخت و دشوار بخش مسکن این روزها به نوعی خود را با گزارش های نه چندان مناسب رشد قیمت نشان می دهد. ورود دولت و تاکید بر ساماندهی بازار مسکن این نوید را می دهد که روزهای خوب بخش مسکن در راه است. یکی از اقدامات مناسب دولت در ساماندهی بخش مسکن رونمایی از سامانه املاک بود که در بهمن ماه سال گذشته توسط محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی انجام شد. کارشناسان بر این باور هستند که قطعا با بارگزاری دیتاها توسط دستگاه ها و سازمان ها در سامانه املاک و آغاز شناسایی واحدهای خالی از سکنه می توان به آغاز اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه که سالهاست مغفول مانده است امیدوار شد.

وجود 2،5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور که 500 هزار واحد آن مربوط به تهران است این امیدواری را نزد تمام ذینفعان بیشتر می کند که با آغاز اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه ورود حتی 30 درصد این واحدهای مسکونی می تواند تعادل خوبی در بازار مسکن ایجاد کند.

افشین پروین پور کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که شناسایی واحدهای خالی از سکنه و اخذ مالیات انقلاب قیمت مسکن را در پی خواهد داشت.

تثبیت قیمت مسکن با سیاست مکمل تعیین سقف اجاره بها و اخذ مالیات بر خانه های خالی

او با اشاره به اینکه مصوبه اخیر دولت و ستاد کرونا در تعیین سقف اجاره بها در کنار اخذ مالیات بر خانه های خالی از سکنه موفق تر خواهد بود گفت: سیاست مکمل تعیین سقف اجاره بها و اخذ مالیات بر خانه های خالی از سکنه می تواند علاوه بر تثبیت قیمت مسکن موجب تعادل نرخ اجاره بها در بازار مسکن شود. پس نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که با توجه به رونمایی از سامانه املاک به نظر می رسد از ماه آینده بتوانیم شاهد اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه باشیم.

پروین پور با تاکید بر اینکه امیدواریم از ماه آینده دیتاهای سازمان ها و دستگاه های دولتی در سامانه املاک بارگزاری شود تاکید کرد: اگر طبق وعده مقامات ارشد سامانه املاک از ماه آینده آغاز به کار کند قطعا می تواند اقدامی مثبت در بازار مسکن باشد. پس برای موفقیت در ثبات بازار مسکن نیازمند سیاست های بلند مدت هستیم و نمی توانیم با سیاست های مقطعی برای بازار مسکن یک بازار با ثبات ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه البته بازار مسکن از سایر بازارهای موازی نیز تاثیر می گیرد گفت: اخذ مالیات بر خانه های خالی از سکنه قیمت مسکن و اجاره بها را تعدیل خواهد کرد بنابراین باید مصوبه دولت برای تعیین سقف اجاره بها را به فال نیک گرفت اما باید در کنار این اقدام نیز برنامه ای داشته باشیم که مالکان را به عرضه مسکن در بازار نیز ترغیب کند.

پروین پور با اشاره به اینکه بارها گفته ام که التهاب بازار مسکن ناشی از سوداگری است گفت: بازار مسکن و زمین بدون اعمال حاکمیت دولت سروسامان نمی گیرد و باید اجاره داری حرفه ای برای کنترل اجاره بها نیز راه اندازی شود.

کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت مسکن با اجرای اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه

پروین پور با اشاره به اینکه در تهران 500 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه داریم که عمدتا در مناطق بالای شهر احداث شده اند اظهار داشت: از اظهارات اکثر نمایندگان مجلس یازدهم این طور بر می آید که نمایندگان مجلس نیز برای ساماندهی بخش مسکن جدی هستند و اتفاقا بر روی اخذ مالیات و راه اندازی سامانه املاک اصرار دارند. پس اگر این اتفاق رخ دهد می توانیم به کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت مسکن امیدوار باشیم.

این کارشناس اقتصاد مسکن ادامه داد: قطعا به محض اعلام اینکه این اقدام آغاز خواهد شد و سامانه املاک آغاز به کار کرده است از لحاظ روانی می تواند بر قیمت مسکن تاثیر خوبی داشته باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 206
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران