پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 532961 تاریخ : 1399/09/15-13:11:40
,1,
امکان استعلام آنلاین وضعیت اعتباری صادرکننده چک فراهم شد

امکان استعلام آنلاین وضعیت اعتباری صادرکننده چک فراهم شد

بر اساس قانون جدید چک، دریافت کنندگان چک های صیادی می توانند پیش از انجام معامله از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک دی، بانک مرکزی در راستای توسعه خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد) و با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار، امکان استعلام آنلاین مربوط به سوابق چک برگشتی مشتریان و اطلاع از وضعیت اعتباری صادرکننده چک صیادی را فراهم کرده است.

بر اساس این گزارش، دریافت کنندگان چک های صیادی می توانند با استفاده از وارد کردن شناسه 16 رقمی مندرج در چک ها در صفحه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir یا از طریق ارسال پیامکی آن به سرشماره 701701 از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.

پس از وارد کردن شناسه 16 رقمی مندرج در چک های صیادی در سامانه صیاد یا ارسال آن از طریق پیامک، وضعیت صادرکننده چک به شکل چند رنگ اعتباری سفید، زرد، نارنجی، قهوه ای و قرمز به فرد استعلام کننده گزارش می شود.

رنگ سفید گویای این است که صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است. اما رنگ زرد هشدار می دهد که صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی بیانگر این است که صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 200 میلیون ریال تعهد برگشتی است و رنگ قهوه ای نیز نشان می دهد که صادرکننده چک دارای 5 تا 10 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

گفتنی است در وضعیت قرمز، استعلام کننده متوجه می شود که صادرکننده چک دارای بیش از 10 فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی است.
هزینه هر استعلام موفق 3,500 ریال است و درحال حاضر از هر شماره تلفن، روزانه امکان انجام چهار استعلام وجود دارد.
هم وطنان گرامی، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قانون جدید چک های صیادی به نشانی http://day24.ir/check.html مراجعه کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران