پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 489536 تاریخ : 1398/05/25-15:27:10
,13,
افزایش 100 درصدی قیمت برنج تازه داخلی نسبت به سال گذشته

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج اعلام کرد:

افزایش 100 درصدی قیمت برنج تازه داخلی نسبت به سال گذشته

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی گفت: قیمت برنج تازه تولید داخلی مردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل افزایش هزینه های تولید بین 60 تا 100 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، جمیل علیزاده شایق درباره ابلاغیه گمرک جمهوری اسلامی ایران، برای رفع ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت که به تازگی اعلام شد، افزود: اکنون قیمت برنج پرمحصول نزدیک هشت هزارتومان و برنج کیفی درجه یک حدود 20 هزارتومان در شمال کشور معامله می شود، درحالی که سال گذشته قیمت برنج پرمحصول پنج هزارتومان و برنج درجه یک 10 هزارو 500 تومان بود که یک افزایش بین 60 تا 100 درصدی را نشان می دهد.

وی با بیان این که مکانیزاسیون تولید  و برداشت برنج هزینه ها را کاهش می دهد، اظهارداشت: بخش عمده این افزایش قیمت به هزینه های تمام شده تولید از جمله هزینه های کارگری، حمل و نقل مربوط می شود که امسال به دلیل نداشتن ماشین آلات نشاء کاری و برداشت ناچار شدند از کارگر با دستمزدهای  بالا استفاده کنند.

به گفته وی، نرخ کارگر نسبت به پارسال به دلیل نبود ماشین آلات مکانیزه برای کاشت و برداشت 100 درصد افزایش یافته است.

کشاورز عامل گرانی برنج داخلی نیست

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی ضمن تایید قیمت بالای برنج ایرانی، تصریح کرد: عامل گرانی برنج تولید داخل، کشاورز نیست، بلکه دولت باید برای متعادل سازی قیمت برنج، تولیدکنندگان را مورد حمایت قرار دهد به طوری که با واردات ماشین آلات یا تولیدکنندگان ماشین آلات تولید داخل این

محصول مکانیزه انجام شود نه این که کشاورز به دلیل  نداشتن ماشین آلات مجبور باشد به هر قیمتی که کارگر گفت، برنج را برداشت کند.

وی اضافه کرد: کشاورز برنج کار در حال حاضر برای کاشت و برداشت برنج ماشین آلات مورد نیاز را ندارد، بنابراین اعلام اینکه ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی به 70 درصد رسیده، نادرست به نظر می رسد.

علیزاده شایق با بیان این که مردم برنج ایرانی را به دلیل بالابودن قیمت خریداری نمی کنند، گفت: یکی از علل گرانی برنج داخلی نبود نظارت بر عرضه این محصول در شهرهای بزرگ همانند تهران است که در فروشگاه های زنجیره ای نیز این محصول با خرد و اختلاط با برنج های دیگر به چند برابر قیمت مراکز تولید به فروش می رسد.

ادامه واردات برنج با وجود دپو برنج داخلی

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی،  رفع ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت خواستار شد و تصریح کرد: درحالی که میزان تولید، نیاز و کسری برنج سالانه مشخص است و امسال به دلیل بارندگی ها تولید از پنج تا 6 سال گذشته بیشتر است، زیرا برنج در استان هایی که ممنوعیت کشت داشتند،

همانند خوزستان، ایلام، لرستان، اصفهان، فارس و سیستان و بلوچستان به خوبی تولید شده است.

وی میزان تولید برنج امسال را بین 2 میلیون و 300  تا 2 میلیون و 500 هزارتن اعلام کرد وافزود: نیاز سالانه برنج کشور سه میلیون تن است که چنانچه 2 میلیون و 300 هزارتن نیز تولید این محصول را داشته باشیم، کسری برنج  700 هزارتن است که باید از محل واردات تامین شود.

به گفته وی، سال گذشته سقف تولید برنج 2 میلیون و 150 هزارتن بود.

علیزاده شایق با بیان این که در سه ماهه امسال بین 600 تا 700 هزارتن برنج وارد کشور شده، گفت: طبق آمار رسمی در سال 96 نزدیک به یک میلیون و 200 هزارتن، در سال 97 ، نیز یک میلیون و 200 هزارتن برنج وارد کشور شد، بنابراین آمارها نشان می دهد که کسری برنج نداریم، بلکه کشور مملو از برنج وارداتی است.

وی معتقد است: دولت می تواند به جای ممنوعیت و رفع ممنوعیت ها سالانه کسری مورد نیاز کشور را تامین و با انتقال به انبارهای فنی به تدریج وارد بازار کند تا نه تنها آشفتگی در بازار ایجاد نشود، بلکه کشاورزان نیز بتوانند با انگیزه به تولید خود ادامه دهند، زیرا اکنون کشاورزان ما برنج سال گذشته نتوانسته اند به فروش رسانند.

به گفته وی، سطح زیرکشت برنج 620 هزار هکتار است که 520 هزار هکتار آن در استان های شمالی گیلان و مازندران و بقیه مربوط به سایر استان های کشور است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران