پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518126 تاریخ : 1399/05/29-09:39:05
,17,
افت 70 درصدی فروش لوازم التحریر

افت 70 درصدی فروش لوازم التحریر

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی از افت فروش این صنف نسبت به سال گذشته خبر داد و درباره ممنوعیت واردات برخی اقلام که در کشور تولید نمی شود، توضیح داد.

به گزارش بانک و صنعت، موسی فرزانیان ظهار کرد: با وجود این که ماههای مرداد و شهریور زمان اوج فروش لوازم التحریر و نوشت افزار است، به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، صنف فروشندگان نوشت افزار با کاهش فروش و رکود عجیبی مواجه شده اند؛ به طوری فروش این صنف نسبت به سال های گذشته حدود 60 تا 70 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه قرار نیست مدارس باز شود و دانش آموزان هم خرید نمی کنند، بنابراین بنکداران و خرده فروشان هم این محصولات را نمی خرند.

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی درادامه درباره افزایش قیمت لوازم التحریر در سال جاری گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز و تغییر ارز مورد نیاز برخی واحدهای تولیدی مثل خودکار، قیمت در سال جاری افزایش یافته اما در کل می توان گفت که به دلیل رکود حاکم بر بازار میزان این افزایش، عقب تر از نرخ دلار است. البته این افزایش قیمت هم در اقلام مختلف متفاوت است، برای مثال با توجه به کاهش نرخ کاغذ، برخی دفترها به قیمت پارسال یا حتی پایین تر فروخته می شوند، اما قیمت مداد و خودکار بین 30 تا 50 درصد افزایش داشته است. قیمت اقلام وارداتی هم وابسته به نرخ دلار است.

به گفته فرزانیان بیشتر مداد و خودکارها داخلی هستند، اما لاک غلط گیر و اتود و مغز آن به طور کلی در کشور تولید نمی شود و در زمینه ماژیک هم تولید بسیار کم است و تقریبا از سال گذشته چند شرکت فعالیت خود را در زمینه ماژیک وایت برد شروع کردند، اما ماژیک های علامت گذاری، طراحی و نقاشی وارداتی است.

واردات خودکار، ماژیک و غلط گیر از اردیبهشت ممنوع شد

وی همچنین از ممنوعیت واردات خودکار، ماژیک و غلط گیر از اردیبهشت ماه امسال خبر داد و گفت: واردات مداد و پاک کن هم قبلا ممنوع شده بود. در حال حاضر به دلیل رکود و موجودی های قبلی ممکن است مشکلی در بازار ایجاد نشود. از طرف دیگر عموما کالاها از شب عید وارد می شود. اردیبهشت و خرداد عمده فروش ها محصول مورد نیاز خود را تهیه و در ماههای تیر و مرداد به خرده فروش ها عرضه می کنند؛ لذا بخشی از کالاها از قبل وارد شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی خاطرنشان کرد: بنابراین شاید فعلا مشکلی در تامین بازار نباشد، اما تداوم این وضعیت منجر به کمبود و گرانی برخی از این کالاها به ویژه غلط گیر و ماژیک که تولید داخل هم ندارند خواهد شد و ما در حال پیگیری رفع ممنوعیت واردات این کالاها هستیم.

وی با بیان اینکه واحدهای فروش نوشت افزار جزو واحدهای آسیب دیده از کرونا نبودند و تاکنون هیچ کمکی دریافت نکرده اند، تصریح کرد: مرداد و شهریور برای این صنف مانند شب عید برای واحدهای پوشاک است و اگر واحدها در این دو ماه به اندازه کافی کار نکنند انگار کل سال فعالیت نداشته اند؛ بنابراین به مشکل جدی برمی خورند. پیگیری ما از ستاد ملی کرونا برای قرار گرفتن صنف نوشت افزار در بین صنایع آسیب دیده از کرونا هم بی نتیجه ماند. البته دولت هم بودجه کافی برای کمک به همه واحدها ندارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 225
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران